W drodze: "Tak łatwo być dobrym"

W drodze: "Tak łatwo być dobrym"
Logo źródła: w drodze W drodze

"Tak łatwo być dobrym", "Życie jest piękne" to hasła przewodnie grudniowego numeru miesięcznika "W drodze". A pod hasłami kryją się historie pełne życia - fascynujące, poruszające i zabawne.

Na początek nieco aktualności - o kończącym własną produkcję kanale Religia.tv opowiada jego szef ks. Kazimierz Sowa. Mierzy się z pytaniami: Dlaczego się nie udało? Jak oceniali kanał biskupi, dlaczego przeciwstawiano go Telewizji Trwam?

Trzy teksty o niebanalnych pomysłach na pomaganie innym napisane zostały ku refleksji i rozpogodzeniu ducha. Ksiądz Ryszard Ostasz, jak pisze w reportażu Piotr Świątkowski, znalazł Boga, kiedy wieziono go do szpitalnej sali dla nieboszczyków. Przeszedł śmierć kliniczną. Jest księdzem, który nie uznaje półśrodków. Sam uprawia parafialne pole, dogada się i z nauczycielem i z klientem monopolowego, a swoją polisę emerytalną i ciągnik sprzedał, by ratować wiejską szkołę w Gdeszynie.

W królewskim Krakowie, jak pisze Katarzyna Kolska, żyły sobie "siostry karmiące" - Teresa i Marta Sawickie. Dziś żyje tylko Marta, ale dalej karmi codziennie kilkudziesięciu biedaków we własnym domu. Dać zupę, coś "na drugie" - to najbanalniejszy na świecie "projekt" charytatywny, ale wytrwać w nim ponad 30 lat, sprzedać dla niego rodzinne kosztowności - to dzieło godne herosów.

W Wielkiej Brytanii kwitną sklepy charytatywne. Można w nich kupić tanie używane rzeczy, a dochód ze sprzedaży wspomaga potrzebujących. Są takie sklepy, w których można wypić herbatę i za darmo wziąć sobie książkę chrześcijańską. I takie, do których towar dostarczają celebryci, np. Mick Jagger. Pisze o tym Jolanta Brózda-Wiśniewska.

W kolejnym dziale "Życie jest piękne" aktorka Danuta Szaflarska wzbrania się przed tym, by uznawać jej życie za wzór. Jednak to, co opowiada Annie Sosnowskiej, może wzbudzić dobrą zazdrość. Kto by nie chciał chodzić na herbatę z księdzem Jerzym Popiełuszką, który na wyznanie aktorki"Jestem niewierząca" odpowiada "Nie szkodzi"? O życiu pełnym cierpienia, ale i cudownych ocaleń, błędów i przebaczenia opowiada także Romanowi Bieleckiemu OP Władysław Bartoszewski.

Propozycja motta adwentowego z tekstu bp Grzegorz Rysia, który jest fragmentem książki "Stało się Słowo" (wyd. W drodze): Kto nie przeżywa intensywnie obecności Boga dzisiaj, nie będzie na Niego czekał. Wiecie dlaczego? Dlatego, że nadzieja tak naprawdę rodzi się z miłości. (…) Nie możesz mieć nadziei, jeśli nic nie wiesz. Ale możesz mieć nadzieję na Boga, który jest w tobie zakochany, i zobaczysz, co to znaczy spotkać się z Nim naprawdę. Możesz mieć tę nadzieję teraz, jeśli Go już kochasz tak, jak to tylko możliwe.

Śledztwo w sprawie końca świata na podstawie Pisma Świętego, historii Kościoła i w kontekście licznych przepowiedni przeprowadza Ewa Karabin. O tym, że bycie człowiekiem to wielka sprawa, mówi o. Paweł Krupa w rozmowie poświęconej tajemnicy Wcielenia.

Podróże to okazja zyskania nowej perspektywy spojrzenia na świat, siebie, Boga. O Szwecji pisze Wojciech Dudzik OP, o Ziemi Świętej - Jan Góra OP, a o tajwańskim Bożym Narodzeniu - trudnym bo pozbawionym tradycyjnej otoczki pisze Paweł Kozacki OP. Ojciec Jacek Salij OP tym razem rozważa słowa Ewangelii o starym i młodym winie w bukłakach, czyli o paradoksie jednoczesnej starości i nowości Dobrej Nowiny.

W dziale Orientacje czytelnik znajdzie recenzje: filmu Piotra Trzaskalskiego "Mój rower" i książki - rozmowy Łukasza Maciejewskiego z aktorem Jerzym Radziwiłowiczem "Wszystko jest lekko dziwne’.

Jak zwykle felietony w numerze piszą: Tessa Capponi-Borawska, Adam Zagajewski, Jan Góra OP, Marek Magierowski oraz Dariusz Kowalczyk SJ, który po 10 latach współpracy żegna się z czytelnikami miesięcznika.

Kto szuka tropów do rozważań niedzielnych i świątecznych Ewangelii, może sięgnąć do tekstów dominikanów: Pawła Trzopka, Szymona Popławskiego, Marka Pieńkowskiego, Michała Paca, Mariusza Tabaczka, Jakuba Bluja i Pawła Adamika.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W drodze: "Tak łatwo być dobrym"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.