Piłsudski wciąż kultowy? - majowa "Więź"

Piłsudski wciąż kultowy? - majowa "Więź"
"Więź" maj 2010
Logo źródła: Więź "Więź" maj 2010

Najnowszy numer WIĘZI ukazuje się w 75 rocznicę śmierci JózefaPiłsudskiego.Autorzy tego numeru próbują opisać i zrozumieć fenomen popularności Marszałka. Wciąż bowiem znajduje się on w czołówce polskich autorytetów.

Leszek Moczulski w eseju: „Marszałek uczy demokracji. Myśl Piłsudskiego dzisiaj”pisze: „W 75 lat po śmierci Józef Piłsudski może święcić triumfy: jest powszechnie uznanym [...] głównym wskrzesicielem niepodległości, czołową postacią w panteonie bohaterów narodowych. Czy z takiego odbioru byłby jednak zadowolony on sam – człowiek, który najbardziej cenił myśl i czyn?” Kult Marszałka i kilku innych współczesnych Piłsudskiemu kultowych postaci analizuje i porównuje Piotr M. Majewski w tekście o znaczącym tytule: Królom równy? Marszałek i inne kulty z epoki”. Interesująco z tekstem Majewskiego dialoguje Marcin Kula w artykule Książka o Piłsudskim, której nie napiszę”, w którym warszawski historyk zestawia  Marszałka m. in. z... Feliksem Dzierżyńskim.

Dużą wartością bloku poświęconemu Piłsudskiemu są teksty pokazujące, kim był i jest Marszałek dla sąsiednich narodów. Redakcja WIĘZI oddała tu głos autorom niezwykle kompetentnym: Vytautasowi Landsbergisowi (Piłsudski w oczach Litwinów”), Jarosławowi Hrycakowi („Nieobecny. Ukraińcy wobec Piłsudskiego”), Eugeniuszowi Mironowiczowi (Czarna legenda. Piłsudski w historiografii i piśmiennictwie białoruskim”) i Szymonowi Rudnickiemu (Szacunek ze wzajemnością. Piłsudski a Żydzi”).

DEON.PL POLECA

Ciekawym dopełnieniem bloku o Marszałku jest tekst Andrzeja Friszkego pokazujący ideową drogę Piłsudskiego Zanim został Komendantem”. Reportaż Ewy Karabin: Czy Marszałek wielkim Polakiem jest?” umiejscawia legendę w rzeczywistości dziejącej się tu i teraz, czyli Anno Domini 2010.

Majowo-czerwcowa WIĘŹ przynosi również blok tekstów analizujących doświadczenie żałoby narodowej po katastrofie samolotu prezydenckiego 10 kwietnia. Wprawdzie powiedziano już na ten temat bardzo dużo, jednak teksty Jana Andrzeja Kłoczowskiego OP („Żałobny lament i taniec”), socjologa Tadeusza Szawiela („Tacy jesteśmy”) i redaktora naczelnego WIĘZI Zbigniewa Nosowskiego (Kwietniowa solidarność) przynoszą wnikliwe i oryginalne spojrzenie na to graniczne dla Polaków doświadczenie.

 

W tym numerze WIĘZI znaleźć można również poruszający reportaż Jana Subarta ).

Eks post, czyli Jerzy Sosnowski, w swoim felietonie, który powstał w czasie żałoby narodowej, pisze o wieczności i… karmelkach. A pośród bohaterów recenzowanych wydarzeń kulturalnych znaleźć można m.in. Jacka Malczewskiego oraz jego znakomitą „biografię intelektualną” autorstwa Doroty Kudelskiej. Ksiądz z kobietą w kinie (czyli Katarzyna Jabłońska i ks. Andrzej Luter) urzeczeni są filmem Ja też! i jego „Nienormalnie normalnymi” bohaterami.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Piłsudski wciąż kultowy? - majowa "Więź"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.