Styczniowa WIĘŹ: Polskie katolicyzmy

Styczniowa WIĘŹ: Polskie katolicyzmy
"Więź" styczeń 2010
Logo źródła: Więź "Więź" styczeń 2010

Styczniowy numer WIĘZI – z okładkowym hasłem: Polskie katolicyzmy – zaprasza do współtworzenia ideowej mapy katolicyzmu w Polsce. Redaktor naczelny warszawskiego miesięcznika pisze w editorialu: „Przez kilkanaście lat byłem przekonany, że próby ideowego określania się wewnątrz wspólnoty Kościoła katolickiego straciły sens. Wystarczało po prostu być katolikiem… Coś się jednak zmieniło. W ostatnich latach coraz wyraźniej widać narastającą potrzebę jasnych definicji ideowych, czasem wręcz powiewania sztandarami. Warto zatem naszkicować społeczno-religijną mapę polskiego katolicyzmu i określić własne na niej miejsce”. W tekście otwierającym ten numer Zbigniew Nosowski próbuje opisać te współistniejące postawy, zrozumieć, co je wyróżnia i odróżnia od siebie.

Tekst naczelnego WIĘZI komentują znani polscy publicyści religijni. Są wśród nich: Tadeusz Bartoś, ks. Adam Boniecki, ks. Waldemar Chrostowski, Sebastian Duda, Szymon Hołownia, Jan Maria Jackowski, Jarosław Makowski, Stanisław Obirek, Janusz Poniewierski, Adam Szostkiewicz, Tomasz Terlikowski. Jak widać z przytoczonej listy, redakcja WIĘZI zadbała o to, aby do współtworzenia mapy katolicyzmu w Polsce zaprosić osoby reprezentujące różne środowiska i opcje.

W styczniowej WIĘZI znaleźć można również zaskakujące wyznania naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, który w tekście „Czego nauczyłem się od Jana Pawła II” pisze m. in.: Jako Żyd i jako rabin pobrałem wiele głębokich nauk u Jana Pawła II. Im bardziej jestem otwarty na inne religie, tym lepszym staję się Żydem i tym lepiej mogę wypełniać nauczanie Talmudu”.

Wojciech Kucharski odsłania kolejne fazy powstawania słynnego Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich. W swoim tekście „Prawdziwa bomba” opisuje, jak i przez kogo byli inwigilowani autorzy Orędzia, z abp. Bolesławem Kominkiem na czele.

Po raz pierwszy publikowane są listy Stanisławy Grabskiej („Schowałam się”) do przyjaciółki Ireny Stopierzyńskiej. Odsłaniają one nieznaną twarz pierwszej świeckiej kobiety w Europie, która obroniła doktorat z teologii.

Myrosław Marynowycz – daw­ny ukraiński dysy­dent, ska­za­ny na 7 lat ła­grów i 5 lat ze­sła­nia – w swoim liście otwartym („Nowe mury w Europie”) pisze do „kolegów z ruchu oporu w Europie wschodniej oraz do naszych partnerów w Europie zachodniej”, dlaczego zmuszony jest ogłosić „wizową głodówkę”...

Eks post, czyli Jerzy Sosnowski, bohaterem swojego felietonu uczynił tym razem... człowieka-zwierzę. A pośród bohaterów rekomendowanych wydarzeń kulturalnych znaleźć można m.in. Iwana Wyrypajewa i jego kontrowersyjny „Lipiec”, wystawiany właśnie w warszawskim Teatrze na Woli („Karuzela okrucieństwa i nieba”). Ksiądz z kobietą w kinie obejrzeli sławne „Lourdes”, którego reżyserka, Jessica Hausner, cuda traktuje jako kaprys Boga, ale też potrafi o tej nadprzyrodzonej rzeczywistości opowiadać w sposób bardzo przejmujący i ewangeliczny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Styczniowa WIĘŹ: Polskie katolicyzmy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.