„Twój Ogrodnik” sierpień 2010
Logo źródła: Twój Ogrodnik Lucyna Grabowska / „Twój Ogrodnik” sierpień 2010

W poprzednim numerze „Twojego Ogrodnika” pisałam o zaletach ogrodowego bagienka, które bardzo szybko może nadać naszemu ogrodowi naturalny charakter. Teraz przygotowałam praktyczne wskazówki, jak to zrobić i jakie rośliny posadzić.

Na rysunku 1. pokazujemy bagienko w przekroju. Zwróćcie uwagę na brzegi folii, które powinny wystawać około 5 cm nad poziom gruntu otaczającego bagienko po to, by woda nie wsiąkała w ziemię. Dbajcie o to, bo nie przydeptywać tych pionowo wystających brzegów ani nie przyciskać ich kamieniami. Kamienie ułożone od strony wody i od strony gruntu będą przytrzymywać brzeg folii w pozycji pionowej i jednocześnie maskować go. Maskowanie jest potrzebne tylko na początku, kiedy rośliny są niewielkie i jest ich mało. Gdy rośliny się rozrosną, doskonale ukryją folię. W miejscach bardziej wyeksponowanych możecie nad kantem folii ułożyć korzeń, ale tak, by nie przygniatał folii.

Na rysunku 2. pokazujemy, jak rozmieścić rośliny w bagienku. Tu obowiązuje podobna zasada jak przy komponowaniu rabaty. Jeśli bagienko jest widoczne ze wszystkich stron, wyższe rośliny sadźcie pośrodku, średnie wokół nich, a najniższe przy brzegach. Bardzo dobrymi dodatkami będą ułożone między roślinami kawałki zmurszałych pni, korzenie, kamienie.

Rozmieszczenie roślin w bagienku : 1. Tatarak, 2. Oczeret ‘Zebrinus’, 3. Pałka wodna ‘Minima’, 4. Kosaciec żółty, 5. Liliowiec, 6. Krwawnica, 7. Kosaciec syberyjski niebieski, 8. Kosaciec syberyjski lawendowy, 9. Wełnianka wąskolistna, 10. Przęstka pospolita, 11. Tojeść rozesłana, 12. Przywrotnik ostroklapowy, 13. Gunnera, 14. Cantedeskia, 15. Tulejnik amerykański, 16. Pierwiosnki kandelabrowe, 17. Żabieniec, 18. Manna mielec ‘Variegata’, 19. Kaczeniec, 20. Niezapominajka, 21. Korzenie, 22. Kłody drewna z korą

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Urządzamy bagienko
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.