Zapraszamy na spotkanie wokół książki "Drogi jednego. Chrześcijaństwo otwarte", w którym udział wezmą autor, dr hab. Piotr Sikora, teolog związany z "Tygodnikiem Powszechnym" oraz dr Tomasz Dekert, religioznawca, członek redakcji "Christianitas". Spotkanie poprowadzi Karol Kleczka (Deon.pl, Klub Jagielloński).
- Czy pojęcie otwartości wchodzi w konflikt z zakorzenieniem, czy też wzajemnie się uzupełniają?
- Czy "chrześcijaństwo otwarte" jeszcze cokolwiek współcześnie znaczy?
- Czy Kościół przywiązany do "litery", a nie do "ducha" jest czymś złym?
- Czy dialog - zarówno w samym Kościele, jak też z przedstawicielami innych religii czy niewierzącymi - zakłada porzucenie własnych przekonań?
W otwierającym książkę tekście "Credo chrześcijaństwa otwartego" Piotr Sikora pisze: "Pojęcie chrześcijaństwa i Kościoła otwartego budzi sporo kontrowersji. Z jednej strony wydaje się współbrzmieć z takim sposobem przeżywania wiary, do jakiego zachęca papież Franciszek, gdy mówi o Kościele w drodze, wychodzącym na peryferie. Z drugiej strony, ludzi identyfikujących się za jego pomocą oskarża się o dzielenie chrześcijan na «otwartych» i «zamkniętych», co przy pejoratywnym wydźwięku drugiego określenia stanowi podstawę zarzutu wywyższania się nad siostry i braci inaczej przeżywających swoją wiarę. Często można też spotkać się z diagnozą upatrującą w «otwartym» stylu chrześcijaństwa przyczyny rozmycia chrześcijańskiej tożsamości, opuszczenia przez wielu chrześcijan wspólnoty Kościoła, a co za tym idzie - postępującej sekularyzacji społeczeństwa i kultury".
Ten fragment do doskonały punkt wyjścia do rzeczowej dyskusji, której w polskim Kościele, między przedstawiciele tych dwóch "frakcji", chyba brakuje. Tym bardziej zapraszamy.
Czwartek, 16 lutego, godzina 18:00, siedziba Klubu Inteligencji Katolickiej przy ul. Siennej 5 w Krakowie.
Organizatorami spotkania są Wydawnictwo WAM i Klub Inteligencji Katolickiej w Krakowie.
Skomentuj artykuł