Katarzyna Bosowska / Wydawnictwo WAM
Kamil, Rafał, D., Adam i wielu innych to tacy właśnie ludzie. Bohaterowie tej opowieści. Borykający się z problemami uzależnienia od wielu lat. Jednak bohaterami są oni także w innym tego słowa znaczeniu.
Krzysztof Błażyca / gosc.pl
Pewność wiary nie jest naiwnością. Jest aktem logicznym. Uparta wierność niepewności - to akord na swój sposób tragiczny.
Grzegorz Szaffer / Wydawnictwo WAM
To nie jest książka napisana przez zawodowego psychoterapeutę. To nie jest książka napisana przez naukowca, twórcę teorii zaburzeń neurotycznych. To jest prawdziwa historia. Opowiedziana, nie z pozycji zewnętrznego obserwatora, ale z głębi własnego doświadczenia.
Wunibald Müller / Wydawnictwo WAM
Dorośli zapominają, że będąc dziećmi czuli się wolni i żyli własnym rytmem. Mieli czas na zabawę, urzeczywistnianie marzeń, taniec, odpoczynek i czułość. Na wszystko był odpowiedni czas. Teraz zamknięci w świecie zewnętrznych zobowiązań poszukują przestrzeni, w której powrócą do pełni życia; do jedności ciała, serca i ducha.
Rafał Dostatni/ Forum Obywatelskiego Rozwoju
Uwagi do eseju o. Roberto A. Sirico "Przywrócić dobroczynność" (Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów, red. Leszek Balcerowicz, Wyd. Zysk i S-ka)
Tomasz à Kempis / artykuł nadesłany
Książka, która od późnego Średniowiecza cieszy się niesłabnącym powodzeniem w całym (nie tylko chrześcijańskim) świecie, ustępując liczbą wydań tylko Pismu świętemu. Choć napisana przede wszystkim na użytek mnichów, głębią rozważań i spostrzeżeń łatwo "dzieli się" ze współczesnymi, również dzięki temu, iż jest to wydanie najnowsze i uwspółcześnione językowo. Książeczka ta warta jest polecenia dla każdej rodziny katolickiej.
o. Kazimierz Kozicki OMI / Wydawnictwo WAM
Autor Homilii na rok C snuje refleksje nad czytaniami biblijnymi przypadającymi w tym roku liturgicznym na każdą niedzielę. Poprzez nie ożywia wiarę czytających, zachęcając za św. Pawłem, by z bojaźnią i drżeniem zabiegali o własne zbawienie. Homilie stanowią ubogacającą i praktyczną pomoc duszpasterską.
Eduard Martin / Wydawnictwo WAM
Tylko kot w butach stawia siedmiomilowe kroki. Bo tak właśnie sprawy mają się w bajkach. Jednak nam ludziom w szarym życiu najbardziej pomaga stawianie małych kroków. Codziennie, wytrwale i pewnie. Do nieba też niewiele osób wskakuje z rozpędu.
Wunibald Müller / Wydawnictwo WAM
Wunibald Müller przekonuje, że lęk jest dla człowieka wyzwaniem. Chroni nas w niebezpiecznych sytuacjach. Może nadawać naszemu życiu twórczą dynamikę i przyczynić się do rozwoju. Książka Müllera przedstawia lęk z wielu perspektyw: psychologicznej, medycznej, egzystencjalnej czy filozoficznej. Co ważne, podpowiada ona, jak w praktyce radzić sobie z naszymi strachami. Zachęca do sięgnięcia w głąb własnej psychiki czy do literatury. Uświadamia wreszcie moc wiary i modlitwy jako elementów przezwyciężenia lęku.
Barbara Derlicka / Wydawnictwo WAM
Propozycja życzeń do wykorzystania podczas spotkań rodzinnych oraz uroczystości w przedszkolu. Są tu życzenia dla rodziców, dziadków, rodzeństwa i wujostwa.Te krótkie rymowane teksty sprawią wiele radości wszystkim solenizantom i jubilatom, którym zostaną dedykowane, jak również recytującym je dzieciom. Mogą być też niezwykle pomocne w przygotowaniu uroczystości z okazji Dnia Matki, Dnia Ojca, na Dzień Babci i Dziadka.
Wydawnictwo WAM
Inspiracją do wydania obecnej publikacji była szósta edycja Festiwalu Filmu Filozoficznego poświęconego metafizyce, w ramach którego dokonała się także naukowa refleksja nad obecnością metafizyki we współczesnym świecie, tak w obszarze filozofii, jak i w sztuce filmowej. Marzena Dudziuk-Koluch i Sylwia Szczepańska-Horoszko - spiritus movens Festiwalu, zainicjowały także wydanie antologii "W stronę kina filozoficznego" (pod redakcją naukową Urszuli Tes, Kraków 2011), podejmującej problematykę związków filmu i filozofii, której niniejsza książka stanowi kontynuację.
Roman Rożdżeński / Wydawnictwo WAM
Niniejsza książka podejmuje bardzo istotne filozoficzne zagadnienie dotyczące możliwości poznawania świata. W historii filozofii ujawnił się bowiem długotrwały spór o to, czy świat, a więc cała otaczająca człowieka rzeczywistość, może być poznany, a jeśli tak, to w jaki sposób. Odpowiedzi na to pytanie były udzielane przez różnych myślicieli od samego początku starożytnej greckiej filozofii, gdyż zainteresowanie filozoficzne światem stanowiło jeden z jej pierwszych tematów.
Virginia Ann Froehle RSM / Wydawnictwo WAM
Czy paraliżuje Cię czasem lęk przed krytyką lub odtrąceniem? Czy męczą Cię obawy o to, co pomyślą o Tobie inni, o to, czy Twój wizerunek jest właściwy, czy mówisz to, co należy?
Marek Rosłoń SJ
W przededniu Bożego Narodzenia i w atmosferze histerycznego oczekiwania na niedoszły koniec świata książka o. Wojciecha Żmudzińskiego zatytułowana “Mesjasz" daje do myślenia. Do myślenia właśnie o końcu świata, o zbawieniu… a właściwie o kulturowych archetypach końca i odrodzenia; o lęku przed końcem, przed nicością, przed zniknięciem… i o sposobach znieczulenia egzystencjalnego bólu, jaki rodzi się, gdy uświadamiamy sobie taki lęk.
Andrzej Zwoliński / Wydawnictwo WAM
Kiedy przekraczamy progi urzędów widzimy formularze, druki, okienka i twarde miny ludzi siedziących za biurkami. Często wydaje się, że urzędowe spotkanie nie dotyczy człowieka, tylko numeru sprawy zapisanej czarną czcionką na śnieżnobiałej kartce papieru. Dlaczego zetknięcie z biurokracją bywa tak często nieprzyjemne i uciążliwe, że spotkanie kogoś, kto spokojnie wytłumaczy, doprecyzuje niejasne terminy, podprowadzi pod właściwe okienko, przyjmowane jest zwykle ze zdziwieniem i stwierdzeniem: "To ludzki urzędnik"?
Carlo Maria Martini / Wydawnictwo WAM
"Od tak dawna już cierpię za was!" - płacze Maryja, która w Orędziu z La Salette pragnie uwrażliwić ludzkie serca na ból zadawany Jej i samemu Bogu. Za głosem Maryi podąża kardynał Martini zapraszając do rozważań nad tajemnicą cierpienia Boga, Matki i ludzkości. Wskazuje, że głównym źródłem cierpienia jest grzech rozumiany, jako odchodzenie od Boga. W konsekwencji prowadzi on do osłabienia wiary i zagubienia wartości moralnych. Dlatego Martini zachęca do wsłuchiwania się w Maryjne wezwanie do nawrócenia, aby podjąć drogę ku świętości.
Elftraud von Kalckreuth / Wydawnictwo WAM
Książka ta jest rodzajem poradnika dla kierowników duchowych, czy też terapeutów o inspiracji chrześcijańskiej. Może też służyć jako pomoc dla osób w przełomowych sytuacjach życiowych. Autorka zajmuje się towarzyszeniem duchowym i psychicznym ludziom w pełni życia, doświadczającym kryzysów wzrostu.
Jerzy Pilikowski / Wydawnictwo WAM
Jakie cywilizacje współistnieją obecnie na naszym globie? Czy są to zupełnie odrębne światy kulturowe czy też łączą je wzajemne zapożyczenia? A może wywodzą się ze wspólnych źródeł? Czy cywilizacje są sobie jakościowo równe, różniąc się tylko swymi cechami, czy też można je porównywać pod względem wartości? Jeżeli tak, to jakich wartości? Wiążą się one z technologią, etyką, religią, zasadami prawa, osiągnięciami artystycznymi i sposobami rządzenia. Wybitne osiągnięcia w tych dziedzinach były dziełem różnych ludów, zajmujących kolejno pozycję wiodących twórców cywilizacji. Te wszystkie perspektywy stopniowo odsłonią się przed podróżnikiem, który zechce podjąć trud wędrówki przez świat cywilizacji.
Stanisław Biel SJ / Wydawnictwo WAM
Średniowieczni pielgrzymi ormiańscy rozpoczynali pobyt w Jerozolimie od trzydniowego przygotowania do spowiedzi. Następnie uczestniczyli w "siedmiu boskich liturgiach", aby siedem grzechów głównych stopniowo zwyciężały cnoty:
Reinhold Miller / Wydawnictwo WAM
Zawodowe obciążenia, wygórowane oczekiwania, lęki egzystencjalne, zaskakujące zachowania uczniów, nieznośna presja kolegów i rodziców często wywołują w nauczycielach głośne bądź ciche wołanie o pomoc.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}