Założone bez kapitału czy biznesplanu w roku 1540 Towarzystwo Jezusowe to jedna z najlepiej działających korporacji, jakie kiedykolwiek istniały. Od prawie 500 lat skutecznie zarządza siecią placówek misyjnych czy edukacyjnych. Jezuici zawdzięczają swój sukces stosowaniu czterech zasad: samoświadomości, pomysłowości, miłości i heroizmu oraz opracowaniu niepowtarzalnej metody kształtowania prawdziwych liderów.
David L. Fleming SJ / Wydawnictwo WAM
Jej praktykowanie często radykalnie zmienia życie człowieka. O co jednak w niej chodzi? Dlaczego staje się tak atrakcyjna dla coraz większej grupy ludzi? "Czym jest duchowość ignacjańska?" Dawida L. Fleminga SJ to zwięzłe i przystępne przedstawienie kluczowych elementów duchowej drogi św. Ignacego: modlitwy kontemplatywnej, rozeznania duchowego, dynamicznego zaangażowania w służbę bliźnim, wdzięczności, współpracy z innymi.
Hervé Yannou / Wydawnictwo WAM
Chudzi, aseksualni ponuracy, pozbawieni dobroduszności mnichów. Osobnicy o wysokiej tonacji głosu, w nienagannych, starannie zapiętych sutannach. Oszczędni w gestach, umiejący się zachować przy stole i w salonach. Tak w świecie wyobraźni i w karykaturze postrzegani byli jezuici. Przez wieki darzeni tak nienawiścią, jak podziwem, obecnie zajmują jedno z ważniejszych miejsc w Kościele, ciesząc się zaufaniem papieży. Mają swój udział między innymi w rozkwicie wiary w Azji, zajmują stanowisko wobec procesu globalizacji, rewolucji internetowej, biotechnologii, czy dialogu z islamem, odkrywając chrześcijaństwo jutra.
John W. O`Malley SJ / Wydawnictwo WAM
Autor pisze zarówno o zaletach, jak i przywarach bohaterów książki. Przedstawiając fakty, zręcznie pokazuje, jak instytucja papiestwa stopniowo dochodziła do swego obecnego kształtu, i obala mity narosłe wokół jej historii.
ks. Roman Pindel / Wydawnictwo WAM
Pragnąc ubogacić nasze rozumienie Słowa Bożego, warto zaprosić do wspólnej lektury Pisma Świętego największych miłośników Biblii wszystkich czasów.
Katarzyna Prudło / Wydawnictwo WAM
Potwór w domu, nuda znikająca za zakrętem, kosmos do odnalezienia, marzenie wędrujące po ulicy... I co jeszcze? Świat przecież jest tak fascynujący. Dotknijmy go słowem i rymem, a w tę niezwykłą podróż zabierzmy mamę, tatę, siostrę oraz brata. I może jeszcze kogoś...
ks. Paweł Prüfer / Wydawnictwo WAM
A gdyby tak jeszcze raz spojrzeć na Ewangelię? Prawdziwie. Ale inaczej. Jakbyś miał przyjąć jakąś fascynującą informację. Że na przykład Bóg zainteresowany jest twoim życiem... W swojej książce "Nawróć się, bo co masz do roboty" ks. Paweł Prüfer zaraża Dobrą Nowiną w niebywale entuzjastyczny sposób. Dzieląc się przemyśleniami i pytaniami, skłania do refleksji. Odwołuje się nie tylko do komentarzy uczonych i filozofów, ale też do potocznego doświadczenia. Nigdy natomiast nie odchodzi od Ewangelii.
Tadeusz Hajduk SJ / Wydawnictwo WAM
Jezus przed swoją męką zapowiadał apostołom: "Będziecie się smucić, ale smutek wasz zamieni się w radość" (J 16, 20). Nie każdy jednak smutek i nie każda radość są twórcze. Nie zawsze też prowadzą do duchowego rozwoju. Tematy podjęte przez o. Tadeusza Hajduka SJ pomagają w odkryciu, kiedy smutek może stać się szansą na duchowy wzrost oraz jakie warunki musi spełniać radość, by budowała i prowadziła do postępu na drodze życia duchowego.
Józef Augustyn SJ / Wydawnictwo WAM
W prezentowanym skupieniu rekolekcyjnym Autor ukazuje istotę ignacjańskiego rachunku sumienia. Zwraca uwagę, że jest on przede wszystkim szkołą dojrzałości duchowej i moralnej oraz wyrazem codziennego, wewnętrznego zmagania o ludzkie szczęście: doczesne i wieczne. Rozważania mają charakter świadectwa.
John M. Grondelski
Siedem "grzechów głównych" odnosi się do pojęcia, które pojawiło się już w czasach patrystycznych. Mówi ono o pewnych postawach, które szczególnie sprzyjały popełnianiu grzechów, szczególnie ciężkich. Grzechy główne są w tym sensie nie tyle "grzechami", ile grzesznymi postawami, które występują w przypadku konkretnych grzechów, stwarzając pewną ciągłość w moralnym upadku człowieka. Mądry spowiednik wie, że określenie tych postaw pomaga w identyfikacji podstawowych problemów moralnych, czego penitent oczekuje.
michalineum.pl
Wydawnictwo Michalineum i Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" polecają ponadczasową publikację albumową zawierającą wywiad, który z obecnym Metropolitą Lwowskim Obrządku Łacińskiego przeprowadził ks. Sylwester Łącki CSMA. Tekst wywiadu, wstęp do albumu p. Longina Komołowskiego - Prezesa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" oraz podpisy do zdjęć są w trzech językach: polskim, ukraińskim i włoskim.
Gorzkie żale to nabożeństwo poświęcone rozważaniu Męki Pańskiej, które w poruszający sposób oddziałuje na odbiorcę. Na pierwszej płycie znajdą Państwo trzy części nabożeństwa, co pozwala zarówno na wysłuchanie go w całości, jak i odprawianie kolejnych części zgodnie z obrzędem liturgicznym. Druga płyta to wprowadzenie do historii nabożeństwa. Ukazuje ono nie tylko jego rys historyczny, ale zawiera szczegółową analizę poszczególnych fragmentów modlitwy. Odkrywa przed nami fenomen Gorzkich żalów i ukazuje prawdziwe korzenie nabożeństwa.
Stanisław Biel SJ / Wydawnictwo WAM
Czym jest dla mnie szczęście? Czy Jezus jest fundamentem moich ludzkich przyjaźni? Czy sam jestem dla innych błogosławieństwem? Jakie pytanie chciałbym zadać dziś Jezusowi?
Józef Augustyn SJ / Wydawnictwo WAM
Ewangeliczne kontemplacje męki Jezusa, proponowane przez Józefa Augustyna SJ, ukazują z jednej strony całą powagę i dramat naszej sytuacji ludzi uwikłanych w grzech pierworodny, grzech świata i grzech osobisty, z drugiej zaś tajemnicę odwiecznej i nieskończonej miłości Boga do każdego człowieka. To ona, Boska miłość, wydała na mękę i śmierć krzyżową swojego Jednorodzonego Syna po to, byśmy dzięki Niemu mieli życie wieczne. Rozważania trzeciego tygodnia Ćwiczeń duchownych św. Ignacego Loyoli pogłębiają nasze pragnienia coraz pełniejszego poznawania, miłowania i naśladowania Jezusa.
"Światłość świata. Papież, Kościół, znaki czasu" - książka jest zapisem rozmowy jaką z papieżem przeprowadził niemiecki dziennikarz i pisarz Peter Seewald. Poniżej publikujemy wybrane fragmenty książki.
Virginia Ann Froehle RSM / Wydawnictwo WAM
"Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego". Wiele kobiet zdaje sobie sprawę, że aż za dobrze przestrzegały pierwszej części przykazania, a za mało drugiej. Nauczywszy się troszczyć przede wszystkim o innych, chcą teraz nauczyć się dbać o siebie.
KAI / drr
Trudno przesądzać w jakim kierunku pójdzie duszpasterstwo polonijne w Australii, zapewne będzie potrzebne jeszcze długo, choć nieuchronnie wrasta w australijskie struktury katolickie - zauważają autorzy obszernej monografii pt. "Jezuici polscy w Australii", jaka ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa WAM.
Bogusław Górka / Wydawnictwo WAM
Książka pt. "Reinterpretacja źródeł chrześcijaństwa" jest oryginalną i twórczą propozycją naukową w zakresie hermeneutyki źródeł chrześcijaństwa, w tym przede wszystkim Nowego Testamentu. Bogusław Górka, odwołując się do autorskiej metody inicjacyjnej, tworzy kilka przyczynków, które łączy idea reinterpretacji źródeł. Autor nie tylko postuluje konieczność ponownej interpretacji znanych i otaczanych czcią tekstów, ale wykazuje w praktyce, na czym konkretnie ma polegać ów zwrot interpretacyjny.
Stanisław Stabryła / Wydawnictwo WAM
Książka, którą obecnie przekazujemy Czytelnikowi, jest pierwszym tomem mającego liczyć trzy woluminy podręcznika Historii kultury europejskiej. Tom ten, jak wskazuje jego tytuł, został w całości poświęcony historii kultury starożytnej i składa się z trzech podstawowych części: "Starożytny Wschód", "Grecja starożytna", "Starożytny Rzym". Każda z tych części przynosi zarys dziejów kultury innego obszaru świata antycznego, tworząc w sumie obraz całości tych cywilizacji.
Kazimierz S. Ożóg / Wydawnictwo WAM
Książka ta wnosi wiele do badań nad polską ikonografią historyczną, ponieważ na przykładzie przedstawiania Skargi pokazuje dobrze mechanizmy jej kreowania, modyfikowania i instrumentalizacji. Wiele mogą się z niej nauczyć nie tylko historycy sztuki, ale także historycy, historycy Kościoła i antropolodzy kultury.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}