Św. Franciszek z Asyżu (1182-1226) - autentyczny miłośnik Boga, człowieka i stworzeń, założyciel zakonu, mistyk - jest też jednym z największych mistrzów życia duchowego w historii chrześcijaństwa. Zostawił po sobie niemały zbiór pism, z których do dziś zachowały się trzy teksty autograficzne.
Tomáš Halik, kontynuator tradycji Chestertona, Lewisa, Nouwena i Mertona, nazywany czeskim Tischnerem pisze o tym, co dotyczy każdego z nas. Każdy na drodze swojej wiary spotyka się z niewiarą: różnymi wątpliwościami, pytaniami, poczuciem Bożego milczenia.
Listy Hieronima stanowią zabytek o pierwszorzędnym znaczeniu nie tylko dla poznania jego biografii, ale całego społeczeństwa przełomu IV i V wieku. Napisane w mistrzowskim stylu z punktu widzenia językowego, onieśmielają wręcz erudycją i szerokością zainteresowań Autora. Przede wszystkim na uwagę zasługują listy egzegetyczne i moralne.
Treści Sympozjum zorganizowanego z okazji 90 rocznicy konsekracji Bazyliki i aktu oddania Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w Krakowie w roku 1921.
Intymność i wolność w spotkaniu z Jezusem - to zapis na żywo rekolekcji, jakie Józef Augustyn wygłosił w klasztorze karmelitanek w Charkowie na Ukrainie w czerwcu 2011 roku.
Poznawanie prawdy może być ulotne i magiczne, jak łapanie świetlików w ciemną, letnią noc... Reporter lokalnej gazety, Chase Walker, zajmuje się sprawą porzuconego na przejeździe kolejowym chłopca. Mężczyzna - sam wychowywany w rodzinie zastępczej - postanawia zaopiekować się zaniedbanym dzieckiem. Nieoczekiwanie poznaje własną historię i dowiaduje się, kim w rzeczywistości są otaczający go ludzie.
Zmagania z wewnętrznym aniołem to fascynująca, poruszająca i bardzo osobista opowieść o pionierskiej pracy Nancy Kehoe, siostry zakonnej ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa - z osobami dotkniętymi chorobą psychiczną. Wbrew niektórym koncepcjom klinicznym, doktor Kehoe w kontakcie z podopiecznymi nie unika rozmów na temat życia duchowego.
Carlo. M. Kardynał Martini
"Trzech rzeczy pojąć nie mogę, a czterech nie znam: drogi orła po niebie, drogi węża po skale, drogi okrętu po morzu, drogi mężczyzny u młodej kobiety" (Prz 30, 18-19). W sposób naturalny przychodzi na myśl to przysłowie ze Starego Testamentu, gdy czytamy zamieszczone w najnowszej książce Wydawnictwa Ojców Franciszkanów "Bratni Zew" pt.: SERCE KAPŁANA rozważania na temat uczuciowości.
Cecylia Góra
Książka ta już przy pobieżnym przeglądzie wzbudziła moją wielką ciekawość. Jest bardzo ładnie i starannie wydana, piękna szata graficzna, a przejrzystość podawanych wiadomości i zachęcający do czytania druk, mogą każdego zainteresować.
Książka, którą oddaję w ręce Czytelnika ma zaspokoić pierwszą ciekawość i zachęcić do sięgnięcia po obszerniejsze dzieła oraz do wnikliwszego zajęcia się przeszłością własnej specjalności.
W latach 1944-1989 Kościół katolicki w Polsce, nie po raz pierwszy w dziejach, chronił wartości religijne i narodowe, wychowywał kolejne pokolenia kapłanów i katolików świeckich - łączył nas, Polaków, w wierze oraz wierności określonym normom moralnym.
Trzytomowa seria Świat Bizancjum omawia dzieje państwa bizantyńskiego od jego założenia po upadek w 1453 roku. Dziesięciu autorów ukazuje Czytelnikowi różne aspekty dziejów imperium, szukając przyczyn jego spektakularnego upadku.
Z Bogiem czy mimo Boga? Czy współczesna Europa ma nawiązywać tylko do źródeł antycznych i oświeceniowych, czy także chrześcijańskich? Czy postęp wygra z tradycją, której broni Kościół?
W wielu takich przypowieściach głosił im naukę, o ile mogli rozumieć. A bez przypowieści nie przemawiał do nich. Osobno zaś objaśniał wszystko swoim uczniom.Mk 4, 33-34
Książka wprowadza Czytelnika w świat przypowieści biblijnych. Przedstawiając obrazy i sytuacje z życia codziennego, odnosząc się do konkretnego doświadczenia człowieka, Jezus przybliżał słuchającym niewidzialną rzeczywistość duchową. Medytacje zachęcają do indywidualnego rozważania Pisma Świętego i odkrywania w przypowieściach prawdy o Bogu, Jego słowie, człowieku, wartościach i wieczności, na drodze modlitwy i osobistego spotkania z Panem.
José Antonio Marina / Wydawnictwo WAM
Odpowiedzi, których udziela wybitny hiszpański filozof, nie idą na skróty i z podziwu godną konsekwencją przełamują stereotypowe opinie, zaskakując rozmachem i głębią argumentacji. Autor konfrontuje nas z punktami widzenia, które zadają kłam utartym ścieżkom rozumowania, namawiając do odważnego zrywania ze schematyzmem myślenia i oceniania rzeczywistości, a także tego, jak widzimy siebie samych. Podczas lektury zdajemy sobie sprawę, że sposób formułowania i analizowania problemu mogą się okazać prawdziwą sztuką samą w sobie - taką, która z erudycyjną swobodą i wdziękiem sięga do najlepszych źródeł.
Witold Gadowski / salon24.pl
Podlała paprotkę, była z niej dumna, olbrzymia paproć wciąż rosła i rozparła się w ich wizytowym pokoju jak w dżungli. Ziemniaki zdjęte z gazu, kotlety upieczone, a rondelek z kapustką na ciepło jeszcze parował - opowiadanie Witolda Gadowskiego.
Wojciech Żmudziński / zmudzinski.sj.deon.pl
W tym roku ukazała się we Włoszech książka Ettore Masina, "Arcybiskup musi umrzeć" przypominająca raz jeszcze męczeńską śmierć arcybiskupa Oscara Romero, jaka miała miejsce w marcu 1980 roku w Salwadorze. Książka bardzo szybko stała się głośna i po latach od opisywanych w niej wydarzeń znowu wciągnęła europejskich katolików w dyskusję nad świętością arcybiskupa ubogich.
Loredana Frescura / Wydawnictwo WAM
Dedykuję tę opowieść tym, którzy stoją na rozdrożu i czasem widzą w lustrze kogoś obcego. Tym, którzy dostrzegają na swojej twarzy co najmniej pięć niedoskonałości, a na całym ciele co najmniej dziesięć. W nich rozpoznaję samą siebie.
Renzo Allegri spotykał się z Matką Teresą wielokrotnie. Dzięki wspólnym podróżom i długim rozmowom miał okazję dobrze poznać tę wyjątkową kobietę.
William J.O`Malley SJ
Skąd się biorą wątpliwości? Czy życie ludzkie ma jakąś fabułę? Jak zaakceptować paradoksy w Kościele?Dlaczego Bóg dopuszcza cierpienie? Co z argumentami naukowymi?
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}