Księżniczka Małgorzata (1242-1270) od najmłodszych lat przebywała w zakonie dominikanek. Ofiarowana Bogu za naród węgierski, ukochawszy Jezusa, stanowczo odmawiała zamążpójścia i wybrała życie za klauzurą. Otrzymała dar proroctwa oraz stygmaty Męki Pańskiej. Z oddaniem wypełniała swe powołanie - gorliwie się modliła, podejmowała surowe praktyki pokutne, służyła najuboższym.
Mieczysław Bednarz SI
Ignacjańskie hasło "służyć Bogu i duszom" zapadło głęboko w serce ks. Piotra Skargi w nowicjacie u św. Andrzeja na Kwirynale. Zapragnął być i był przez całe swoje życie zakonne sługą Bożego Słowa.
Józef Augustyn SJ / Wydawnictwo WAM
Jest to zbiór jedenastu medytacji poświęconych ojcostwu. Stanowią one zachętę dla ojców, aby w swym zapracowaniu i pogoni za sukcesem docenili swoją najważniejszą życiową rolę - bycia tatą.
„W alkoholu zakochałem się, będąc mężczyzną trzydziestoletnim..." Mało kto przyznałby się do tak „specyficznej” miłości, zwłaszcza jeśli koniec końców wywiodła go ona w pole. O takim karkołomnym romansie opowiada Meszuge, autor „Alkoholika”, książki nie tylko o alkoholizmie.
Stanisław Łucarz SJ
O świętych pisze się od samego początku. Najstarsze pierwowzory żywotów świętych to opisy biblijne. Można by nawet powiedzieć, że historia zbawienia pisana jest życiem świętych. Nigdy przecież nie było tak, żeby Pan Bóg działał w próżni. Zawsze wybierał sobie ludzi, w których życiu się objawiał i których czynił swoimi świadkami.
Aleksander Woźny / Wydawnictwo WAM
Podjęte w Rzymie badania nad Sekcją Polską Radia Watykańskiego naprowadziły autora na ślad niezwykłego dialogu, jaki w latach stanu wojennego rodzi się między papieżem Janem Pawłem II a słuchaczami rozgłośni. Rozmowy będącej jednym z najbardziej doniosłych dla historii mediów w XX w. świadectw wolności słowa. Rozmowy, w której odradza się odległa tradycja pątniczych relacji sięgająca IV stulecia.
Na rynku pojawiło się drugie uzupełnione wydanie książki "Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Dni, które wstrząsnęły Polską", wzbogacone o nowe dokumenty, nowe rozmowy i nowe fakty. Książka ta jest próbą spojrzenia po latach na męczeńską śmierć księdza Jerzego Popiełuszki w kontekście prowadzonego w tej sprawie śledztwa w roku 1984 oraz podjętego na nowo śledztwa w latach 90. ubiegłego wieku.
Ks. Jan Sochoń / WAM
Osobista relacja z Bogiem sprawia, że możemy w porę rozpoznać podszepty złego ducha i oprzeć się pokusom. Apostołowie proszą zatem Jezusa: "Przymnóż nam wiary". Bez niej poruszamy się po omacku, dokonujemy złych wyborów.
Wszelkie Pismo od Boga natchnione jest i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości - aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu. 2 Tm 3, 16-17
Meszuge / Wydawnictwo WAM
ALKOHOLIK to autobiograficzna opowieść o piciu, uzależnieniu i wyzwoleniu; tragiczna historia nieodwzajemnionej i zdradzonej miłości do alkoholu, którą tylko życie mogło napisać.
Mały chłopiec nie może zasnąć. Jest przeziębiony, leży w łóżku i lękliwie obserwuje przez okno burzowe błyskawice. Niespodziewanie odwiedza go przyjazna istotka, która proponuje wycieczkę na planetę marzeń. Czy wszystkie marzenia mogą się spełnić - pyta nazajutrz mamę. - A jeśli nie wszystkie, to czy warto marzyć?
Lektura medytacji zebranych w tomie "Aby nas bolało cierpienie innych" z pewnością nie pozwala pozostać czytelnikowi obojętnym.
Wędrówka ma pewien cel. Cel ten trzeba znać, jeśli chce się do niego dotrzeć. Ten, kto celu nie zna albo traci go z oczu, może znaleźć się w kłopocie. W pewnych wędrówkach natrafiamy na przeszkody i opory. Stanowią one dla nas wyzwanie do ich usunięcia lub obejścia, aby móc drogę kontynuować. W żadnym razie jednak poranie się z tymi przeszkodami nie powinno sprawiać, że utracimy z oczu nasz cel.
13 maja mija 30 lat od zamachu na Jana Pawła II. Jego kulisy odsłania licząca 600 stron praca zatytułowana „Papież musiał zginąć. Wyjaśnienia Ali Agcy”. Opiera się ona głównie na zeznaniach tureckiego zamachowca składanych we Włoszech, a obecnie analizowanych przez prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej w ramach polskiego śledztwa w sprawie zamachu.
PAP / ad
Najbardziej wartościowe publikacje turystyczne: książki, przewodniki, mapy i albumy, zostały uhonorowane Nagrodami Magellana, których wręczenie odbyło się w czwartek, pierwszego dnia II Warszawskich Targów Książki, odbywających się w warszawskim PKiN.
"Serce Chrystusa przebite na krzyżu włócznią żołnierza jest nieustannie otwarte dla ludzi. Wystarczy tylko odpowiedzieć miłością na Jego miłość i wiernością na Jego wierność. Z Bożego Serca, tego "źródła życia i świętości", czerpiemy nieprzerwanie siłę do budowania w nas samych i w świecie cywilizacji prawdy i miłości. Podstawowym środowiskiem, gdzie rozwija się cywilizacja miłości, jest rodzina, dlatego cieszę się, że rodziny w Polsce poświęcają się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa". (Jan Paweł II)
Cel i sens kontemplacji trzeciego tygodnia najpełniej ukazują dwie prośby, które św. Ignacy Loyola poleca nam zanosić przed każdą kontemplacją. Pierwsza: „Prosić o boleść, współczucie i zawstydzenie, że z powodu mych grzechów Pan idzie na Mękę" oraz druga: „Prosić o boleść wespół z Chrystusem pełnym boleści, o udrękę serca z Chrystusem udręczonym, o łzy i mękę wewnętrzną z powodu tak wielkiej męki, którą Chrystus wycierpiał z miłości za mnie".
Nie nadzwyczajne zdolności czy silna wola, lecz przyjęcie Bożej łaski doprowadziło ich do chwały ołtarzy. Proponują teraz, by pójść w ich ślady i odpowiedzieć na zaproszenie Boga: świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty.
Znana jest opinia, że filozofia nie dostarcza rozwiązań, a jedynie zwraca uwagę na problemy, których wcześniej nie dostrzegaliśmy. Nie kwestionując jej, należy podkreślić, że zadaniem filozofii jest także przywracanie wartości słowom, które straciły znaczenie. Jednym z takich słów jest "śmierć", współcześnie używane raczej w kontekście etycznym i medycznym niż metafizycznym; mówiąc o godnej śmierci skupiamy się wszak na tym, jakie warunki umierania należy człowiekowi zapewnić. Nie negując wagi tej kwestii, nie można zapominać, że ma ona charakter wtórny, człowiekowi nie chodzi bowiem o to, jak umierać, lecz - dlaczego?
Chrześcijanie twierdzą, że Jezus z Nazaretu powstał z martwych. Wydarzenie to jest źródłem chrześcijańskiej nadziei i kluczem do odpowiedzi na podstawowe pytania egzystencjalne: Czy Bóg istnieje? Jaki sens ma moje życie? Co stanie się ze mną po śmierci?
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}