Historia życia i męczeńskiej śmierci sycylijskiej dziewicy. Pokochała Jezusa w młodym wieku i złożyła śluby czystości. W Kościele w Katanii pełniła posługę diakonisy. Odrzuciła awanse tamtejszego prefekta, który w odwecie polecił aresztować ją wraz z grupą chrześcijan. Mimo długotrwałych i wyrafinowanych tortur nie wyrzekła się swego Oblubieńca, poniosła śmierć męczeńską i została wielką świętą Kościoła pierwszych wieków.
Tematyka eschatologiczna pasjonuje nie tylko teologów. Wielowiekowa tradycja ukształtowała powszechne wyobrażenia na temat paruzji Chrystusa, wskrzeszenia umarłych, sądu ostatecznego, sądu jednostkowego po śmierci, życia pozagrobowego w niebie, piekle lub czyśćcu. Czy jednak są one prawdziwe? Czy mają uzasadnienie w Piśmie Świętym?
"I ciebie chce On wybawić z nieszczęść, przed tobą jest dal". Te natchnione słowa, jakie do cierpiącego Hioba skierował przyjaciel, wciąż niosą nadzieję na Bożą pomoc i szczęśliwy finał życia. W podobnym duchu utrzymane są niniejsze rozważania. Pomogą one dostrzec miłość Boga, której doświadczanie jest przedsmakiem Nieba.
Kard. Christoph Schönborn / Wydawnictwo „Jedność”
Czy istnieje cel stworzenia, czy jesteśmy jedynie wynikiem kosmicznego przypadku? Nie tylko w Stanach Zjednoczonych dochodzi do gwałtownych sporów pomiędzy reprezentantami jednego i drugiego poglądu. Wiedeński teolog z jednej strony wyjaśnia, że chrześcijańska wiara w stworzenie nie ma nic wspólnego z dosłownym, fundamentalistycznym, błędnym odczytywaniem biblijnego orędzia, z drugiej strony przeciwstawia się tendencji, aby z teorii ewolucji dotyczącej nauk przyrodniczych robić wszystko tłumaczący światopogląd, w którym nie może już być miejsca na racjonalną wiarę w sens stworzenia i ludzkiego życia. Uważa on, że wiara i nauka nie stoją w sprzeczności, jeśli się je rzetelnie traktuje.
Dla większości z nas Boże Narodzenie jest wyjątkowym świętem - niezwykle radosnym, tajemniczym, kojarzy nam się z dzieciństwem, ciepłem i nadzieją. Anselm Grűn proponuje, aby przygotowując się do Świąt, zatrzymać się nad symboliką tego wyjątkowego czasu i na nowo odkryć, czym dla nas dzisiaj jest żłóbek, kim są pasterze, Dzieciątko, a nawet jak wiele znaczy widok spadających z nieba puszystych płatków śniegu...
Z radością przekazujemy w Państwa ręce pierwszą książkę o. Jacka Prusaka SJ, znanego teologa i psychoterapeuty. Wydanie to jest zbiorem artykułów i rozmów z o. Prusakiem, które ukazywały się w Miesięczniku LIST i w kwartalniku „Życie Duchowe” przestrzeni kilku ostatnich lat.
Na tle tej bogatej literatury klinicznej i poradnikowej, kryzysy duchownych to temat tabu. Pozycją godną zauważenia dla każdej osoby zainteresowanej problemami księży będzie więc książka ks. dr hab. Zdzisława Kroplewskiego, teologa i psychologa, która wyrosła z doświadczeń bycia rektorem i formatorem seminaryjnym oraz z udzielania pomocy duchowej i psychologicznej księżom przeżywającym różne trudne momenty w życiu.
Zagadnienie deliberacji stało się tematem współczesnych rozważań o polityce nade wszystko dzięki koncepcjom demokracji deliberatywnej Jürgena Habermasa i Johna Rawlsa. Choć odgrywają one w książce rolę głównego punktu odniesienia, to jednak Autorka zaprojektowała swoją pracę znacznie szerzej aniżeli jako tylko analizę tych dwóch koncepcji.
Zaskakujące historyjki mądrościowe, które każdy dzień uczynią choć trochę radośniejszym.
Książka Egzystencja i kultura jest owocem badań nad związkami, jakie zachodzą między ludzką egzystencją a różnymi tradycjami kulturowymi, jako symbolicznymi formami artykulacji ludzkiego ducha.
Kryzys wpisany jest w życie człowieka, także w życie księdza. Może być załamaniem chwilowym, bądź też wiązać się z zaprzeczeniem tożsamości kapłańskiej i powodować chęć rezygnacji ze stanu duchownego. Autor pisze o różnych rodzajach kryzysów psychologicznych.
Świat jest pełen niezadowolonych ludzi, narzekających na pracę, na władze państwowe, na księży, na tłok w autobusie, na wszystko. Jeśli ktoś cieszy się „z byle czego” uchodzi za naiwniaka, nawiedzonego lub uważany jest za „duże dziecko”.
Rodzina jest wspólnotą życia, która istnieje powszechnie od najdawniejszych czasów. Stanowi naturalne i niepowtarzalne środowisko, w którym człowiek rodzi się, rozwija i dorasta. Współcześnie zainteresowanie rodziną wzrasta, gdyż w chwili obecnej w środowisku tym następuje wiele zmian związanych z przeobrażeniami cywilizacyjnymi społeczeństwa, które domagają się kolejnych analiz i naukowych opracowań oraz dyskusji.
Fabian Błaszkiewicz SJ / Mały Dom Dystrybucyjny
Niezależnie od tego jak długo trwa Twoja przygoda z wiarą – czy Twoje nawrócenie miało miejsce zaledwie parę tygodni temu, czy jesteś wiekowym i doświadczonym mnichem – Bóg znowu chce Cię zachwycić. Chce – i potrafi! – poprowadzić Cię od przygody do przygody.
Świat nie tylko wygląda inaczej niż przed laty. Inaczej także pachnie. "Księga zapachów" pozwala powspominać to, co minęło. Co więcej, korzystając z podanych tu receptur można wyczarować i delektować się na nowo aromatem i smakiem: zupy chlebowej, czekoladowej pianki, pączków wiedeńskich, domowych powideł, sera z pigwy, kury z agrestem i wielu innych staropolskich smakołyków.
Dobra opowieść wykracza poza ramy tego, co można określić jako „nauczanie”. Więcej: przekłada to przesłanie na język, który nie drażni tonem wyższości, nie zniechęca zawiłymi wyrażeniami – język obrazu. Dobra opowieść pociąga, bo jest zrozumiała, jest nam bliska.
Zasadniczym celem podjętego przez dr. Marka Babika trudu badawczego jest wnikliwe, rzetelne opisanie i usystematyzowanie polskich koncepcji wychowania seksualnego w latach 1900-1939, a więc w okresie poprzedzającym odzyskanie niepodległości i dwudziestoleciu międzywojennym.
Przygotowania do ślubu niepotrzebnie zamieniają się często w nerwową bieganinę. Wystarczy wszystko lepiej zaplanować. "Ślub po katolicku" zawiera porady dla narzeczonych, najbliższych krewnych i świadków. W książce znajduje się wiele istotnych informacji na temat wizyty w kancelarii parafialnej, przepisów i niezbędnych dokumentów oraz praktyczne wskazówki co do wyboru czytań liturgicznych, dekoracji świątyni czy oprawy muzycznej.
Książka zawiera cztery eseje dotyczące filozofii Boga i religii oraz ontologii. Aby ułatwić czytelnikowi wejście w świat filozofii, autor świadomie zrezygnował z rozbudowanego aparatu krytycznego oraz fachowego języka na rzecz licznych przykładów z życia codziennego oraz religijnego.
Zebrane w niniejszym tomie teksty dzieli dziesięciolecie, poglądy polityczne obu autorów, język, w jakim zostały napisane, oraz charakter obu dzieł. Jedno, wcześniejsze, to anonimowa napisana po polsku broszura polityczna wyrosła z gorących czasów najprawdopodobniej sprzed sejmu konwokacyjnego i elekcyjnego 1587 roku. Drugie to łacińska rozprawa (...), napisana przez Krzysztofa Warszewickiego być może po wydarzeniach sejmowych roku 1597, a wydana w rok później. Oba więc dziełka, rodzą gorące czasy. Oba mają w swoim tytule słowo wolność, bo o wolności i o jej wymiarach się w nich dyskutuje, tyle że, jeśli można tak powiedzieć, z dwóch różnych punktów widzenia.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}