To książka o rozpaczy pogrążonych w nałogu i nadziei tych, którzy zdecydowali się na terapię. Wstrząsający opis ich przeżyć, doświadczeń, obaw i wiary - pomimo wszystko. Ukazuje problem alkoholizmu z kilku perspektyw: terapeuty uzależnień, pacjentów, a przede wszystkim ich matek, małżonków i dzieci.
Jest to książka o NICH i dla NICH. Także dla tych, którzy chcą im pomóc.
S. Leonia Nastał / Wydawnictwo WAM
Będę cię ścigać moją miłością, boś w nią uwierzyła. Pójdę z tobą wszędzie i nieustannie będę ci towarzyszyć, bo chcę byś Mnie ustawicznie miłowała. Moja Leonio, czego mnie ludzie nie kochają?
(Jezus do Leonii Nastał)
Dziennik nastolatki to książka o wewnętrznej przemianie szesnastoletniej dziewczyny zagubionej w otaczającej ją rzeczywistości. Poszukiwanie swojego miejsca wśród rówieśników, poszukiwanie prawdziwej przyjaźni, akceptacji, poczucia własnej wartości to podstawowe problemy z jakimi boryka się bohaterka, charakterystyczne przecież dla ogromnej większości osób w tym wieku. Przełom następuje w chwili gdy Caitlin odnajduje swe miejsce w grupie Oazowej, a następnie uczy się modlić, szukając wsparcia w Bogu. Zaczyna odczuwać Bożą miłość i od tej chwili wie, że nie jest sama, że ktoś bardzo się o nią troszczy i czuwa nad nią.
Książka zawiera jedenaście wybranych tekstów autorów okresu patrystycznego, opatrzonych refleksjami dotyczącymi duchowości kapłańskiej. Chodzi w większości o pasterzy znanych stolic biskupich, a jednocześnie wybitnych teologów i mistrzów życia duchowego, którzy zostawili nam przebogate dziedzictwo religijne i kulturalne.
Dźwigam na sobie cztery warstwy ubrań. Sukienkę na sukience. Koszule, swetry, kilka par majtek, skarpetki. Nie widać tego, bo jestem bardzo chudą siedmiolatką. Na plecach mam tornister, jakbym szła o bardzo wczesnej porze do szkoły. Jestem na zewnątrz...
Jan XXII (1244-1334) - drugi z papieży urzędujących w Awinionie. Skończył kodyfikację prawa kanonicznego, uniezależnił finansowanie papiestwa od władzy świeckiej, sam decydował o obsadzie biskupstw. Mimo sprzeciwu zgodził się na koronację Władysława Łokietka. Niektóre z zapoczątkowanych przez niego zwyczajów nadal obowiązują.
"Serowy książę i inne opowiadania" to książka przeznaczona zarówno dla czytelników najmłodszych, jak i tych, którzy okres zabawy i beztroski mają już za sobą.
Od wieków społeczeństwa poszukują „najlepszego możliwego" systemu zarządzania, ułożenia stosunków między jednostką a społecznością, ustroju, który jednakowo wspierałby powodzenie i rozkwit wszystkich warstw społeczeństwa. Jak pisał Alexis de Tocqueville: „Nie odkryto dotąd takiego ustroju.
Papua Nowa Gwinea? Kraj kanibali i łowców głów - mówią stereotypy. Kraina wspaniałych ludzi, krajobrazów i rajskiego ptaka, nieporównywalnego z żadnym innym stworzeniem - twierdzą ci, którzy już tam byli. Ale nie o rajskim ptaku jest ta książka. Przedstawia niezwykły kraj, łączący 2800 wysp. To opowieść o podróżach, o ludziach, zwyczajach, sytuacjach, cudownych miejscach i zderzeniu chrześcijaństwa z lokalnymi wierzeniami.
Rezygnacja bądź dymisja ze stanu duchownego była zawsze obecna w historii Kościoła, choć jej przyczyny były różne. Znani księża profesorowie: Jan Kracik, Grzegorz Ryś i Henryk Pietras SJ przedstawiają problem z perspektywy historycznej.
Ortodoksja Kościoła katolickiego kształtowała się głównie w sporach z poglądami i tendencjami, które faktycznie lub jak się tylko wydawało, podważały podstawowe prawdy chrześcijańskiej wiary. Dzięki temu proces rozumienia wiary pogłębiał się, a spory doktrynalne stawały się bodźcem dla oficjalnego ogłaszania dogmatycznych sformułowań dotyczących katolickiej nauki.
Czy w Krakowie, mieście od dziesięcioleci ogarniętym obsesją pamięci, można jeszcze tę pamięć poszerzać? Gdzie są granice naszej pamięci zbiorowej? Z tym frapującym problemem postanowili zmierzyć się autorzy tej książki. Bo nie jest to na pewno kolejne studium poświęcone dziejom Krakowa.
Młody rzymski gwardzista, Proximus, pada ofiarą krwawych intryg cesarzowej Agryppiny. Skazany na wygnanie, dzieli los galerników. Pragnienie odzyskania wolności popycha go do gwałtownych czynów. Wznieca bunt niewolników i zamiast oficerem gwardii pretoriańskiej, zostaje kapitanem pirackiego statku.
Czy dla tych, których kocha na zawsze pozostanie zdrajcą?
Czy uda mu się odzyskać honor?
Czy wybranka jego serca nie odwróci się od niego?
Alfabet krakowski Andrzeja Kozioła nie jest encyklopedią. Raczej zaproszeniem do zwiedzania odchodzącego w przeszłość Krakowa oraz prezentacją miłych sercu autora miejsc, postaci, obyczajów oraz słów. A wszystko doprawione odrobiną humoru, owiane mgiełką sentymentu...
Książka posiada "prekursorski charakter i nowatorskie ujęcie twórczości jednego z najwybitniejszych współczesnych poetów polskich, od lat wskazywanego jako kandydata do Literackiej Nagrody Nobla; oryginalne perspektywy interpretacyjne (np. brawurowe przedstawienie Biblioteki jako Labiryntu-kłącza, swoiste "rozwidlenie" Biblioteki Zagajewskiego na Sanktuarium i Muzeum, analiza nieustannej obecności mitycznego wyobrażenia porzuconego miasta); usytuowanie twórczości Zagajewskiego wśród wytworów kultury i dynamiczne oraz funkcjonalne ukazanie wielogłosowego dialogu między sacrum kultury, sacrum miejsca oraz toposem wędrówki ; szerokie i erudycyjne konteksty kulturowe, w których Autorka znakomicie się porusza i orientuje; pomysłowo i dobrze dobrane motta; obszerną bibliografię.
Pełniący posługę duszpasterską w Rosji, Walter Ciszek - amerykański jezuita polskiego pochodzenia - został aresztowany przez NKWD w roku 1941. Przeżył koszmar sowieckich prześladowań, więzień i obozów pracy na Syberii. Dzięki staraniom rodziny, zakonu jezuitów i władz Stanów Zjednoczonych po ponad dwudziestu latach powrócił do ojczyzny. Za radą przełożonych napisał dwa pamiętniki. Ukazują się one niniejszym pod wspólnym tytułem Z Bogiem w Rosji. Te wstrząsające zapiski są nie tylko osobistym wyznaniem wiary w Opatrzność, opiekę i natchnienia Ducha Świętego, które pozwoliły Autorowi przetrwać prawdziwe piekło, ale i cennym historycznym świadectwem.
Św. Franciszek Salezy - niezwykła postać burzliwej epoki przełomu XVI i XVII wieku: sprawca wielkich nawróceń na katolicyzm w regionie Chablais, katolicki biskup kalwińskiej Genewy, współzałożyciel zakonu wizytek, apostoł dobroci i miłości Bożej, widzący w ludziach odmiennych poglądów przede wszystkim braci, głosiciel potrzeby zdobywania świętości w życiu świeckim, wytrawny mistrz życia duchowego, autor prekursorskich dzieł z dziedziny duchowości ("Filotea", "Teotym"), patron pisarzy katolickich i dziennikarzy, doktor Kościoła - przekazuje współczesnym wciąż aktualne przesłanie o potrzebie optymizmu i zaufania Bogu-Miłości.
Syjon był twierdzą na wzgórzu, na którym Dawid założył swoją stolicę; z czasem nazwę tę rozciągnięto na wzgórze Świątyni, a później na całą Jerozolimę. Syjon kojarzy się też z ideą syjonizmu, która w XIX wieku stała się ruchem politycznym wyrażającym tęsknotę do Ziemi Obiecanej i dążącym do utworzenia państwa żydowskiego. Jednakże Syjon ma również wymiar teologiczny. To miejsce przebywania i królowania Jahwe pośród swojego ludu, z którego przyjdzie zbawienie, a stąd w chrześcijaństwie Syjon Nowego Przymierza to Nowe Jeruzalem - Kościół. Autor śledzi dzieje pojęcia i teologii Syjonu w Starym i Nowym Testamencie, bogato ilustrując wywód cytatami biblijnymi.
Książka jest propozycją przybliżenia słowa Bożego do codziennego życia. Wyrosła na gruncie Syntezy, ośmiodniowych rekolekcji udzielanych na bazie "Ćwiczeń Duchownych" św. Ignacego z Loyoli. "Ścieżkami wiary i miłości" nie jest w ścisłym sensie książką do czytania. Są to refleksje, które wymagają osobistych przemyśleń i modlitwy. Każdy rozdział rozpoczyna się propozycją łaski medytacji, po niej następują krótkie wprowadzenia biblijno-teologiczno-egzystencjalne oraz pytania do refleksji i modlitwy. Każda medytacja stanowi odrębną jednostkę i może być wykorzystana oddzielnie.
Zdzisław Józef Kijas OFMCorw / Wyd. WAM
Wiara jest osią życia chrześcijanina, przyprowadza do Boga, daje początek nowemu myśleniu. Wiara nie zniewala, nie lekceważy rozumu. Wiara daje życie wieczne.
Tylko ten, kto żyje z wiary i karmi się jej mocą, nawet w chwilach trudnych, w obliczu cierpienia i niepowodzenia, w chwilach załamań i choroby, umie odnaleźć sens życia i ufnie spoglądać w przyszłość. Droga do wiary dojrzałej wiedzie przez przeszkody. By nie zejść z "właściwego szlaku", warto poznać rady zawarte w tej książce. Rozważania na temat wiary chrześcijańskiej ukazują też jej piękno, porównywane do piękna drogocennej perły.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}