13 mln Polaków nie korzysta z komputera
Zdaniem Głomba, "analfabetyzm cyfrowy to duży problem, ponieważ wiele osób, zwłaszcza starszych, nie potrafi się odnaleźć na współczesnym rynku pracy (...) Te osoby są niezdolne do realizacji wielu zadań związanych ze współczesną gospodarką".
Głomb porównał współczesny analfabetyzm cyfrowy do walki z analfabetyzmem po II wojnie światowej. Może temu zaradzić organizowanie kursów komputerowych i uświadamianie ludziom, że obsługa sprzętów elektronicznych jest naprawdę prosta.
Jak mówią specjaliści, trzeba przekonywać samorządowców do konieczności stworzenia popytu na internet, ale to nie wszystko. Nie wystarczy bowiem mieć dostęp do sieci, gdy nie potrafi się z niej korzystać.
- W Polsce mamy spory kłopot z tak zwaną elektroniczną administracją, dzięki której wiele spraw urzędowych można załatwić, nie wychodząc z domu. Wynika to głównie z faktu, że ludzie nie potrafią skorzystać z takiej możliwości - mówi Krzysztof Głomb.
Przykładem może być zeznanie podatkowe, które w tym roku można było po raz pierwszy bez żadnych przeszkód złożyć drogą elektroniczną. Z tej metody skorzystało zaledwie 320 tys. Polaków. Przyczyną jest nieznajomość płynnej obsługi komputera i internetu.
- Wydanie tych pieniędzy nie jest wcale łatwe, bo w Polsce nie mamy doświadczeń w tego typu przedsięwzięciach - mówi Krzysztof Głomb.
Skomentuj artykuł