Biden chce zmienić przepisy dotyczące udziału osób transpłciowych w sporcie

Biden chce zmienić przepisy dotyczące udziału osób transpłciowych w sporcie
Lia Thomas (L) i Riley Gaines (P) (Fot.youtube.com/@KyleMillis)
dm

Administracja prezydenta USA Joe Bidena chce zmienić przepisy dotyczące udziału osób transpłciowych w sporcie. Chodzi o poprawki do ustawy Title IX, która jest prawną ochroną ludzi przed dyskryminacją ze względu na płeć w programach edukacyjnych lub działaniach, które otrzymują federalną pomoc finansową. Zmiana miałby zabraniać poszczególnym stanom wprowadzania ogólnych zakazów dla sportowców transpłciowych, konkurujących z osobami, które nie są transseksualne. Na przyjęcie nowych przepisów zostało mniej niż półtora roku.

Szczegóły proponowanych zmian podaje na swojej stronie Departament Edukacji USA.

Planowana przez Bidena zmiana zabrania szkołom nakładania ogólnych zakazów na transseksualnych sportowców w wieku od przedszkola do ósmej klasy. De facto, nowe przepisy dałyby możliwość uczestniczenia transseksualnym sportowcom w szkolnych zawodach sportowych we wskazanej przez siebie płci.

Jednocześnie zmiana daje szkołom średnim i uniwersytetom prawo do zakazania transseksualnym sportowcom startowania w zawodach, jeśli uznają, że istnieją wyraźne problemy dotyczące uczciwości, które są znacznie bardziej prawdopodobne w przypadku transpłciowych dziewcząt, które przeszły przez męski okres dojrzewania.

DEON.PL POLECA

Sprawa jest obecnie na poziomie konsultacji społecznych.

Co może zostać konkretnie zmienione?

W praktyce proponowane rozwiązanie dotyczy ustawy o nazwie „Title IX” . To najczęściej używana nazwa prawa z 1972 roku, które dotyczy praw obywatelskich w Stanach Zjednoczonych związanych z edukacją. Ustawa została uchwalona w celu zniesienia dyskryminacji na różnych polach: ze względu na kolor skóry, religię, płeć lub pochodzenie narodowe w ramach korzystania z usługi i służby publicznej. 

Obecnie administracja prezydenta Bidena chce zmienić zapisy „Title IX” i dołączyć te, które dotyczą dyskryminacji osób transpłciowych i ich uczestnictwa w szkolnych zawodach sportowych.

Na stronie Departamentu Edukacji czytamy: - „W ciągu dwóch lat docierania do interesariuszy w celu opracowania proponowanego przepisu Departament wielokrotnie słyszał, że wiele szkół, uczniów, rodziców i trenerów stoi w obliczu niepewności co do tego, kiedy i jak uczniowie transpłciowi mogą uczestniczyć w szkolnych zajęciach sportowych, szczególnie dlatego, że niektóre stany zdecydowały się przyjąć nowe przepisy i zasady dotyczące uczestnictwa w lekkoatletyce, które są skierowane do uczniów transpłciowych. Jeśli przepis (NPRM) zostanie przyjęty, zapewni bardzo potrzebną jasność uczniom, rodzicom i trenerom”.

Dodano: - „Uniwersalne zasady, które kategorycznie zabraniają uczniom transpłciowym udziału w zajęciach lekkoatletycznych zgodnych z ich tożsamością płciową we wszystkich dyscyplinach sportowych, grupach wiekowych i na wszystkich poziomach zawodów, nie spełniałyby proponowanych przepisów (...)”.

Proponowany przepis miałaby zastosowanie w publicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, a także szkołach wyższych, uniwersytetach i innych instytucji otrzymujących fundusze federalne - podaje na swojej stronie Departament Edukacji USA.

Niejednoznaczne przepisy

„Proponowane rozporządzenie wspiera wymóg niedyskryminacji zawarty w Title IX zapewniając jednocześnie szkołom elastyczność w osiąganiu ważnych celów edukacyjnych poprzez program sportowy” - czytamy dalej.

„ (…) Departament spodziewa się, że zgodnie z proponowanym rozporządzeniem uczniowie szkół podstawowych byliby zasadniczo w stanie uczestniczyć w szkolnych drużynach sportowych zgodnych z ich tożsamością płciową, a szkole szczególnie trudno byłoby uzasadnić wykluczenie uczniów bezpośrednio po szkoły podstawowej od uczestnictwa zgodnego z ich tożsamością płciową. W przypadku starszych uczniów, zwłaszcza na poziomie szkoły średniej i college'u, Departament oczekuje, że kryteria związane z płcią, które ograniczają uczestnictwo niektórych uczniów transpłciowych, mogą być dopuszczone w niektórych przypadkach, gdy umożliwią szkole osiągnięcie ważnego celu edukacyjnego, takiego jak uczciwości w konkurencji i spełniać inne wymogi proponowanego rozporządzenia” - dodano.

Obecnie te kwestie reguluje prawo stanowe. I tak od czerwca 2022 Alabama, Arizona, Arkansas, Floryda, Georgia, Idaho, Indiana, Iowa, Kentucky, Luizjana, Mississippi, Montana, Oklahoma, Południowa Karolina, Południowa Dakota, Tennessee, Teksas, Utah i Zachodnia Wirginia mają przepisy zabraniające szkołom publicznym zezwalania transpłciowym dziewczętom na szkolne zajęcia sportowe dla dziewcząt. Innego zdania jest np. Pensylwania.

Thomas twarzą debaty o transpłciowych w sporcie

Od 2022 roku Lia Thomas stała się w USA a później na świecie twarzą debaty na temat osób transpłciowych w sporcie. Wywołała kontrowersje w świecie sportu po tym, jak wygrała zawody Ivy League i mistrzostwa pływackie NCAA w USA, rywalizując z biologicznymi kobietami, będąc biologicznie mężczyzną, który był wówczas poddany terapii hormonalnej. 

Od tamtego czasu pojawiły się w przestrzeni publicznej pytania, które ją spolaryzowały. Czy to normalne, uczciwe i zgodne ze zdrowym rozsądkiem, by osoby transpłciowe mogły na równi konkurować w sporcie z osobami, które rywalizują tu zgodnie z ich biologiczną płcią? Wreszcie pytane o to, kiedy kobieta jest kobietą - czy określa to semantyka, biologia czy subiektywne stany psychiczne?

Obecnie Thomas zachęca innych do nakłaniania administracji Bidena do zmiany przepisu tak, aby obejmował wszystkich sportowców transpłciowych, bez względu na ich wiek, jak to jest obecnie proponowane.

Kim jest Lia?

Lia Thomas urodziła się mężczyzną. Jednak pod koniec liceum jako nastoletni chłopak Thomas zaczął kwestionować swoją tożsamość płciową. Po pierwszym roku studiów w 2018 roku poinformował swoją rodzinę, że jest osobą transpłciową. Dwa lata później mężczyzna zaczął używać kobiecego imienia. Od maja 2019 roku zaczął przechodzić hormonalną terapię  i ujawnił się jako transseksualna kobieta.

W takcie studiów na Uniwersytecie w Pensylwanii w latach 2017-2020 startował w męskiej drużynie pływackiej uniwersytetu, a już w latach 2021-2022 w drużynie pływackiej kobiet, będąc biologicznie mężczyzną, który był poddany terapii hormonalnej. 

W marcu 2022 Thomas został pierwszą otwarcie transpłciową sportsmenką, która wygrała mistrzostwa krajowe NCAA Division I - wygrała 500 jardów stylem dowolnym kobiet. 

W lipcu 2022 roku Uniwersytet w Pensylwanii nominował Thomasa do nagrody Kobiety Roku 2022 NCAA z 577 sportowców wówczas nominowanych.

Ostatnio w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie Lii Thomas, w którym komentuje proponowane przepisy, jakie chce wprowadzić administracja prezydenta Joe Bidena.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Lia Thomas (@liakthomas)

Thomas mówi, że nie idą one wystarczająco daleko w ochronie sportowców transpłciowych: „To dobry początek, jednak to nie wystarczy. Obecnie osoby trans, społeczność trans potrzebują wyraźnej ochrony przed dyskryminacją, aby żyć swobodnie i równo”.

Dodała, że sportowcy transpłciowi powinni mieć możliwość startowania w szkolnych zawodach bez wyjątku.

Riley Gaines odpowiada

Do tych słów odniosła się była pływaczka Riley Gaines, która od czasu ukończenia studiów, stała się orędowniczką ochrony sportów kobiecych przed dominacją sportowców transpłciowych. Obecnie prowadził kampanię przeciwko udziałowi kobiet transpłciowych w sporcie.

Wcześniej Gaines startowała w drużynie pływackiej University of Kentucky NCAA. Była stypendystką roku w pływaniu i nurkowaniu kobiet Konferencji Południowo-Wschodniej 2022.  Również w roku 2022 pływając dla University of Kentucky w mistrzostwach NCAA stylem dowolnym na 200 jardów, Gaines zremisował o piąte miejsce z właśnie Lią Thomas, która została pierwszą jawnie transpłciową mistrzynią w dywizji kobiet NCAA po wygraniu 500 - stylu dowolnym.

Ostatnio Gaines skrytykowała Thomas po tym, jak Lia wezwała prezydenta Bidena, by pozwolił transpłciowym studentom-sportowcom rywalizować bez przeszkód z wybraną płcią. Napisała na Twitterze: „Jest to samolubne i pokazuje całkowity brak szacunku dla kobiet. Administracja Bidena aktywnie i agresywnie pracuje nad uchwaleniem przepisów, które wyeliminują przyzwoite i sprawiedliwe traktowanie kobiet w sporcie” - napisał na Twitterze Gaines w odpowiedzi na wideo.

I dodała: - „Zaproponowany projekt ustawy przez administratorów Bidena [sic] zaprzecza nauce, prawdzie i zdrowemu rozsądkowi”.

Ustawa przeciwna

Mniej więcej w tym samym czasie wśród amerykańskich parlamentarzystów powstała odpowiedź na proponowane zmiany do ustawy „Title IX”.

Ustawa o ochronie kobiet i dziewcząt w sporcie została przygotowana przez przedstawiciela Florydy Grega Steube (niezależny) i prawdopodobnie zostanie poddana pod głosowanie w Izbie Reprezentantów. Ustawę czeka bitwa w Senacie kontrolowanym przez Demokratów.

Oświadczenie Białego Domu w związku z nią brzmi: - „Administracja zdecydowanie sprzeciwia się przyjęciu przez Izbę Reprezentantów ustawy H.R. 734 (projekt Steube'a). Dla uczniów w całym kraju uczestnictwo w sporcie i bycie częścią zespołu jest ważną częścią dorastania, angażowania się w szkołę oraz uczenia się umiejętności przywódczych i życiowych”.

Dodano: - „H.R. 734 uniemożliwiłby dostęp do sportu wielu rodzinom, ustanawiając absolutny zakaz dla uczniów transpłciowych - nawet tych tak młodych jak uczniowie szkół podstawowych - grających w drużynie zgodnej z ich tożsamością płciową”.

W oświadczeniu stwierdzono, że ustawa wymusiłaby „uniwersalny wymóg, który zmusza trenerów do usuwania dzieci ze swoich drużyn”. Argumentowano, że transpłciowa młodzież w całym kraju już teraz boryka się z kryzysem zdrowia psychicznego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biden chce zmienić przepisy dotyczące udziału osób transpłciowych w sporcie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.