Cztery nastolatki wymyśliły projekt, który ma pomóc ich rówieśnikom w czasie pandemii

Cztery nastolatki wymyśliły projekt, który ma pomóc ich rówieśnikom w czasie pandemii
Młodym najbardziej dokucza samotność. Fot. Steinar Engeland / Unsplash.com
PAP/mł

Samotność, stres i brak bezpieczeństwa - to najczęstsze problemy, z którymi mierzą się nastolatkowie w czasie pandemii. Tak wynika z ankiet przeprowadzonych przez cztery uczennice bielskich szkół średnich. Dziewczyny realizują projekt o zdrowiu psychicznym, by pomóc rówieśnikom.

Maja Niemczyk, Justyna Pisarek i Dagmara Rokita są uczennicami bielskiego "medyka", VIII Liceum Ogólnokształcącego. Z koleżanką z Bielskiej Szkoły Przemysłowej Anną Dobranowską postanowiły pomóc swoim rówieśnikom. W ramach projektu "W porządku!" powstaje strona internetowa poświęcona zdrowiu psychicznemu wraz ze skrzynką odbiorczą, z której każdy może skorzystać. 

Nastolatkowie w pandemii cierpią na samotność

Nastolatki zwróciły uwagę na to, że kolejne lockdowny i nauka zdalna zmieniły życie ich rówieśników. Od ok. 400 uczniów otrzymały wypełnioną ankietę na ten temat. Wynika z nich, że młodym najbardziej dokucza samotność, stres i brak bezpieczeństwa.

Zdaniem autorek projektu najgorsze jest to, że młodzi nie mają z kim o tym porozmawiać.

DEON.PL POLECA

- Kontakt przez komunikatory nie zastąpi bezpośrednich relacji między ludźmi. Tymczasem z ankiet wynika, że naszym rówieśnikom dokucza samotność, nie mają z kim porozmawiać o problemach. Nie czują się też bezpiecznie w nowej rzeczywistości – uważa Maja Niemczyk.

Projekt pozwoli uzyskać wsparcie psychologa czy terapeuty

Jak dodaje, pomysł ma dać wsparcie koleżeńskie.

- Jeśli w jakiejś wiadomości znajdą się problemy, które nas przerosną, wówczas zwrócimy się do specjalistów - mówi Maja.

Uczennice szukają wśród fundacji i organizacji tych, które będą w stanie wesprzeć je poradą psychologa, terapeuty lub lekarza. To do nich ma trafić nadesłany e-mail. Dziewczęta chcą też publikować rozmowy ze specjalistami, aby pokazać, że zdrowie psychiczne jest ważne i trzeba o nie zadbać, szczególnie w pandemii COVID-19.

Uczennice realizują swój projekt uczestnicząc w olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”.

 

Młodzi mają ogromne problemy, wsparcie jest bardzo potrzebne

Zdaniem szefowej wydziału zdrowia w starostwie Lucyny Majewskiej, na oddziale psychiatrii dziecięcej powiatowego szpitala pediatrycznego można zaobserwować, jak ogromne problemy mają młodzi.

- Jestem pod dużym wrażeniem, że tak młode osoby chcą same coś z tym zrobić i zadają sobie tyle trudu – powiedziała.

Strona internetowa projektu ma ruszyć lada moment. Będzie aktywna przez dwa miesiące. 

W ogólnopolskiej olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii” uczniowie sami organizują projekty społeczne. Po realizacji własnej inicjatywy uczestników prowadzi platforma edukacyjna. Dzięki niej wiedzą, jak działać i uczą się zarządzania projektem w profesjonalny sposób. Platforma „Zwolnieni z teorii” posiada obecnie ponad 76 tys. użytkowników. Zrealizowano 2,8 tys. projektów społecznych. 

PAP / mł

 

Zobacz także: Dzieci i pandemia: wsparcie rodziców liczy się najbardziej

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Anna Dziurdzia

Wyzwól się z lęku, który cię paraliżuje!

Skoro określone sytuacje mogą wywołać fobie, to inne doświadczenia, a nawet już same procesy myślowe, mogą je uleczyć. To od nas zależy, na czym chcemy się koncentrować. Praktyka...

Skomentuj artykuł

Cztery nastolatki wymyśliły projekt, który ma pomóc ich rówieśnikom w czasie pandemii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.