Dlaczego moje dziecko płacze? Przyczynę poda sztuczna inteligencja

Dlaczego moje dziecko płacze? Przyczynę poda sztuczna inteligencja
(fot. unsplash.com)
TVP Info / PAP / neuroscience.com / df

To przełomowy wynik najnowszych badań amerykańskich naukowców.

Doświadczeni rodzice często potrafią odkryć przyczyny płaczu swojego dziecka, gdy tylko go usłyszą, ale dla niewprawnego ucha krzyk niemowlęcia wydaje się za każdym razem identyczny. Okazuje się jednak, że to tylko pozornie takie same, nieartykułowane dźwięki. Jak podaje TVP Info, powołując się na PAP, naukowcy z Northern Illinois Univesity (USA) opracowali program, który rozpoznaje przyczynę płaczu u małych dzieci.

Celem jest zdrowie dzieci

Prof. Lichuan Liu, współautorka pomysłu i dyrektor laboratorium przetwarzania sygnałów cyfrowych, tłumaczy, że podstawowym celem badań jest zadbanie o zdrowie dzieci, a także "mniejsza presja odczuwana przez rodziców i opiekunów". "Podobnie jak w języku, w różnych odgłosach płaczu zakodowanych jest wiele informacji związanych ze stanem zdrowia" - wyjaśnia Liu.

"Chcemy nawiązać współpracę ze szpitalami i ośrodkami badań medycznych, aby uzyskać więcej danych oraz informacji na temat wymagań dla programu. Liczymy na wprowadzenie opartych na naszym systemie produktów do praktyki klinicznej" - mówi, cytowana przez TVP Info.

DEON.PL POLECA


Jak to możliwe?

Według neurosciencenews.com, nowe badanie wykorzystuje specyficzny algorytm oparty na rozpoznawaniu mowy do wykrywania cech płaczu niemowląt. "Identyfikacja ukrytych wzorców w sygnale płaczu była dużym wyzwaniem, a aplikacje sztucznej inteligencji okazały się obecnie odpowiednim rozwiązaniem w tym kontekście" - czytamy na portalu.

Badanie zostało opublikowane w majowym wyddaniu "IEEE / CAA Journal of Automatica Sinica (JAS)", wspólnej publikacji Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE) oraz Chińskiego Stowarzyszenia Automatyki (CAA).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maja Komasińska-Moller

Piękno kobiecej emocjonalności

Radość, smutek, euforia, nadzieja, lęk, fascynacja, czułość, gniew, rozpacz, miłość. Świat uczuć jest niezwykły, rozległy i bardzo pogmatwany. Kobiece serce doświadcza go w sposób zupełnie wyjątkowy. Czasami przeżywanie uczuć jest przyjemne i...

Skomentuj artykuł

Dlaczego moje dziecko płacze? Przyczynę poda sztuczna inteligencja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.