Wchodzenie w dorosłość odziera ze złudzeń

Wchodzenie w dorosłość odziera ze złudzeń
I chociaż dzieci w sposób naturalny szukają rówieśników, by budować z nimi więzi przyjaźni, by rywalizować i sprawdzać swoje siły, to najbezpieczniej jednak czują się w domu rodzinnym. (fot. shutterstock.com)
5 lat temu
Józef Augustyn SJ / slo

W okresie dorastania młodzi ludzie przeżywają wiele frustracji. Powolne wchodzenie w świat odziera ich ze złudzeń, boleśnie obnaża granice ich możliwości, a w ostrej rywalizacji w szkole często ulegają.

Atmosfera swobody i luzu, jaką młodzi tworzą wokół siebie, to jedynie dobrze uszyta maska, za którą zwykle kryje się lęk przed odrzuceniem, wyśmianiem, upokorzeniem, bycie innym. Ojciec swoją postawą życiowego zmagania daje dzieciom świadectwo, że i one nie mogą się poddawać. Muszą zmagać się i walczyć.

Postawa rezygnacji, zniechęcenia, załamania jest niebezpieczna. Grozi w przyszłości wybuchem depresji, ucieczką od życia. W chwilach kryzysu i załamania u niektórych dzieci pojawiają się myśli samobójcze. Na ogół nie są one zbyt groźne, ale jest rzeczą niezmiernie ważną, aby były wypowiedziane przed ojcem - matką.

Ojciec, mając większe doświadczenie zmagania się z życiem, winien nieraz bronić swojego syna przed nim samym, gdy ten sam frustruje siebie, poniża się, upokarza we własnych oczach; gdy rozwija w sobie nadmierne poczucie winy.

Za taką postawą kryją się przerosłe chłopięce męskie ambicje, które nie chcą uznać ujawniającej się kruchości.

Codzienna pokora ojca w zmaganiu się z trudnościami życiowymi jest dla dzieci, szczególnie dla synów, wzorem życiowej odwagi.

I w życiu dzieci ich trudne chwile mogą stać się ważną okazją do uczenia się życiowego męstwa w stawianiu czoła przeciwnościom losu. W takich chwilach ojciec winien stanąć u boku swego syna, by wspierać go w jego trudnych zmaganiach.

Tata pomaga mu jednak tylko po to, aby on sam stawał się coraz bardziej samodzielny, bardziej wolny i odpowiedzialny; by i on mógł w przyszłości dawać oparcie innym, w szczególności ludziom słabszym.

I chociaż dzieci w sposób naturalny szukają rówieśników, by budować z nimi więzi przyjaźni, by rywalizować i sprawdzać swoje siły, to najbezpieczniej jednak czują się w domu rodzinnym.

W okresie dojrzewania i młodości, zanim młody człowiek założy swoją rodzinę, jego dom rodzinny pozostaje nadal przystanią, w której czuje się najlepiej. W domu najlepiej odpoczywa, nabiera sił i leczy różnorakie rany, które zadaje mu życie.

Więcej w książce: Kochaj mnie tato! - Józef Augustyn SJ

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wchodzenie w dorosłość odziera ze złudzeń
Komentarze (5)
P
Prawdasamaprawdaitylkoprawda
12 kwietnia 2015, 23:07
Trzeba podążać za marzeniami! Nie lękać się! Życie jest tylko jedno i szkoda byłoby je zmarnować. Bierz życie garściami!
O
O
13 kwietnia 2015, 07:57
Brzmi to pięknie i pociągająco, ale niestety dla wielu "brać życie garściami" i "podążać za marzeniami" to tylko bolesne slogany, szalenie raniące słowa w obliczu realnego życia. Ja tuż po 30-tce straciłem słuch. A rezultacie dość dobrze płatną pracę, wiele znajomości, możliwość uprawiania sportu, a życia - że tak powiem - uczyłem się od nowa. Niby te same ulice, te same sklepy i ludzie, a jednak wszystko inne. Nie zmieniło się nic, zmieniło się wszystko.  Ciągle bez pracy, świetny sprzęt sportowy stoi nieużywany, znajomi nie wiadomo gdzie, telefon leży i aż boli jego widok.... "Nie lękać się"... Cóż, ja się lękam, i to bardzo. Nie poddaję, ale lękam, i to jest bolesny, trudny (nie tylko dla mnie, bo i dla rodziny) fakt.
SP
SAMA PRAWDA !!!!
13 kwietnia 2015, 10:15
Piękna słowa -ja tak do niedawna nie myślałam ale znalazłam poradnię internetową Psychology of Life - poprosiłam o konsultacje i czerpie z zycia ile mogę POLECAM: [url]http://www.problemymalzenskie.com[/url]
P
pm
14 kwietnia 2015, 22:30
^ pomodlę się dziś za Ciebie. trzymaj się!
A
art7
12 kwietnia 2015, 18:39
pewnie cześć racji jest tylko pytanie skąd tyle zranionych przez rodziców się bierze w takim razie i gdzie te dzieci nabieraja wtedy sił?

Skomentuj artykuł

Wchodzenie w dorosłość odziera ze złudzeń
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.