Wychowanie a przedszkolne przyjaźnie

Wychowanie a przedszkolne przyjaźnie
(fot. foreversouls / flickr.com)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce slo

Dobre przyjaźnie już w przedszkolu mogą oznaczać, że chłopcy będą mieli mniej problemów z zachowaniem i będą wykazywali lepsze umiejętności społeczne w pierwszej i trzeciej klasie szkoły podstawowej - wynika z badań prowadzonych na amerykańskich maluchach.

Ekspert w dziedzinie ludzkiego rozwoju z University of Illinois Nancy McElwain wraz z zespołem analizowała dane na temat 567 dzieci, które uczestniczyły wcześniej w obszernym badaniu nt. zdrowia i rozwoju, prowadzonym przez National Institute of Child Health & Human Development im. Eunice Kennedy Shriver.

Badacze porównali też postępy w rozwoju (np. ewentualne problemy z zachowaniem i umiejętności społeczne) u dzieci, które przyjaciół nie miały - z tymi, których przyjaźnie miały wartość niewielką i dużą. Informacje na temat ewentualnych problemów z zachowaniem dzieci w przedszkolu (a później - w szkole) przekazały przedszkolanki i nauczycielki. Badaczy interesowały dane uczniów klasy pierwszej i trzeciej.

Okazało się, że dobre przyjaźnie zapewniają dzieciom, zwłaszcza chłopcom, "praktykę pozytywnych interakcji", a efekty widoczne są w pierwszej i trzeciej klasie - podsumowuje jedna z autorek publikacji na łamach "Infant and Child Development", Jennifer Engle.

- Chłopcy wyraźnie korzystali na dobrym starcie, zapewnionym przez wczesne, wartościowe przyjaźnie - uważa cytowana przez serwis ScienceDaily Enge. - Wyniki dla dziewczynek są nieco inne - dodaje. Nauczyciele informowali, że uczennice pierwszej i trzeciej klasy mają dobre umiejętności społeczne, niezależnie od jakości ich przedszkolnych przyjaźni.

W nauce sztuki bycia dobrym przyjacielem można dzieciom pomóc - twierdzi McElwain. Zwraca ona uwagę, że w wieku, w którym maluchy idą do przedszkola, jednocześnie zaczynają się liczyć z równieśnikami. W zawieraniu przyjaźni można je więc wspierać (zwłaszcza chłopców), zabierając np. do klubików czy w inne miejsca, gdzie mogą spotkać inne dzieci i wspólnie się pobawić.

Ważne są też dobre doświadczenia i wzorce związane z szacunkiem, troską i oczekiwaniami wobec innych, nabyte w rodzinie. - Takie dzieci będą lepiej panowały nad emocjami, gdy dojdzie do trudnej sytuacji. Nauczą się też, jak rozwiązywać konflikty - przekonuje badaczka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wychowanie a przedszkolne przyjaźnie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.