Zmiany w nowym roku szkolnym

Zmiany w nowym roku szkolnym
Rok szkolny kończy się w ostatni piątek czerwca, a to oznacza, że będzie on dłuższy niż obecnie (fot. By pax et agape / flickr.com)
Logo źródła: Dziennik Polski Anna Kolet-Iciek / slo

Prawdopodobnie w październiku wejdzie w życie przygotowane właśnie przez resort edukacji rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego. Minister edukacji uznała, że dyrektor szkoły powinien mieć większą autonomię w dysponowaniu czasem wolnym swoich uczniów. Dyrektorzy dostaną więc kilka dni w roku, które będą mogli ogłosić w swojej szkole wolnymi od lekcji. W podstawówkach i zasadniczych szkołach zawodowych będzie 6 takich dni, w gimnazjach - 8, a w liceach i technikach aż 10.

Wolne dni dyrektorzy będą mogli wykorzystać przede wszystkim w czasie egzaminów zewnętrznych, jeśli uznają, że młodsi koledzy przeszkadzają piszącym lub że nauczyciele zajęci egzaminowaniem nie mogą prowadzić zajęć w niższych klasach. Tym samym dni egzaminów zewnętrznych przestaną być dniami ustawowo wolnymi od zajęć. Dyrektor, który nie wykorzysta swoich dni w czasie egzaminów, będzie mógł - w zależności od potrzeb - zorganizować swoim uczniom nawet tygodniowe wakacje w ciągu roku szkolnego, np. w listopadzie, lub wydłużyć im przerwę świąteczną albo dać wolne z okazji święta szkoły.

Wolne dni do dyspozycji dyrektora będzie można również wykorzystać w szkołach, gdzie większość dzieci obchodzi święta religijne w innym terminie niż katolicy. Dyrektor zdecyduje też, czy jego uczniowie mają mieć wolne 2 maja, czy też w piątek po Bożym Ciele. Te dwa dni również przestaną być dniami ustawowo wolnymi od nauki.

W rozporządzeniu wyraźnie podkreślono jednak, że dni wolne od zajęć dydaktycznych nie są dniami wolnymi dla nauczycieli, dlatego w tym czasie szkoły mają obowiązek prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych dla każdego dziecka, które tego potrzebuje.

DEON.PL POLECA

Kolejną istotną zmianą jest zapis mówiący, że rok szkolny kończy się w ostatni piątek czerwca, a to oznacza, że będzie on dłuższy niż obecnie. Teraz bowiem zakończenie roku szkolnego przypada na pierwszy piątek po 18 czerwca. Po wejściu w życie nowego rozporządzenia, dzieci posiedzą w szkole nieco dłużej. Odstępstwem od tej reguły ma być obecny rok szkolny. Jego zakończenie zaplanowano na 22 czerwca 2011 r., gdyż ostatni dzień czerwca to piątek po Bożym Ciele.

W 2012 r. uczniowie nie będą już mieli tyle szczęścia. Rok szkolny będzie wyjątkowo długi, bo potrwa aż do 29 czerwca.

Rozporządzenie trafiło już do konsultacji społecznych. Resort planuje, że wejdzie ono w życie jeszcze w tym roku szkolnym.

Jutro z kolei wchodzi w życie rozporządzenie ministra edukacji w sprawie oceniania i klasyfikowania uczniów. Minister Katarzyna Hall postanowiła łagodniej niż jej poprzednicy potraktować uczniów sprawiających problemy. Chce, aby zachowanie ucznia nie przesądzało o jego promocji do następnej klasy.

Rozporządzenie umożliwiające pozostawienie ucznia w tej samej klasie za złe zachowanie wprowadził minister Roman Giertych w 2007 r. Znalazł się w nim zapis mówiący, że rada pedagogiczna może postanowić o pozostawieniu w tej samej klasie na drugi rok ucznia, który dostanie kolejną drugą ocenę naganną z zachowania na koniec roku szkolnego. Jeśli jednak otrzyma on trzecią taką ocenę, bezwarunkowo powtarza rok. Właśnie z tej ostatniej możliwości minister Hall postanowiła zrezygnować.

MEN chce również dać uczniom prawo do zdawania dwóch egzaminów poprawkowych w roku. Do tej pory uczeń z oceną niedostateczną miał prawo do zdawania jednego egzaminu poprawkowego. Na drugi musiała wyrazić zgodę rada pedagogiczna i to tylko w wyjątkowych przypadkach. Teraz z mocy prawa uczeń będzie mógł poprawić oceny niedostateczne z dwóch przedmiotów.

Jeśli jednak nie zaliczy jednego z nich i tak będzie mógł przejść do następnej klasy, ale zgodę na to będą musieli wyrazić nauczyciele. Ta zmiana dotyczy uczniów szkół ponadgimnazjalnych - liceów, techników i zawodówek. Do tej pory z takiej możliwości mogli korzystać wyłącznie młodsi uczniowie z podstawówek i gimnazjów.

Źródło: Co nowego w nowym roku szkolnym, www.dziennikpolski24.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zmiany w nowym roku szkolnym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.