Dzielne Niewiasty. Spotkania dla kobiet, które dzielą się radością i wsparciem

Dzielne Niewiasty. Spotkania dla kobiet, które dzielą się radością i wsparciem
Uczestniczki październikowego spotkania Dzielnych Niewiast (Fot. facebook.com/DzielneNIewiasty)
DN/Facebook/dm

W ramach inicjatywy Dzielne Niewiasty raz w miesiącu kobiety w różnym wieku i różnego stanu spotykają się w przyjaznej atmosferze, aby poznać swoje wzajemne bogactwo. Uczą się odkrywać i rozmnażać swoje talenty i możliwości, by czerpać radość i dzielić się nią z innymi na co dzień, a także wzajemnie się wspierać. Spotkania odbywają się w Krakowie i Warszawie. Opiekę duchową podczas spotkań zapewniają redemptoryści.

Nazwa inicjatywy pochodzi od bohaterki biblijnego poematu z Księgi Przysłów: „Niewiastę dzielną któż znajdzie? Jej wartość przewyższa perły”. Prz 31,10. Spotkania DN to czas dla ducha i ciała, to czas dla siebie nawzajem w kobiecym gronie.

DEON.PL POLECA

Spotkania składają się z warsztatów, konferencji i modlitwy z duszpasterzem. „Możemy na nich rozwijać naszą kobiecość w każdym wymiarze: duchowym, fizycznym, intelektualnym i emocjonalnym. Uczymy się żyć w obfitości jako ukochana córka Boga” - piszą na swojej stornie organizatorki.

Tegoroczny rok formacyjny rozpoczął się 4 września na spotkaniu Dzielnych Niewiast w Krakowie. Od tego czasu spotkania dla kobiet odbywają się raz na miesiąc, zazwyczaj jest to pierwsza sobota.

Inicjatywa Dzielne Niewiasty zrodziła się w maju 2012 jako owoc majówki dla kobiet zorganizowanej przez o. Pawła Drobota CSsR przy Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie. Mottem spotkania był właśnie cytat z Księgi Przysłów 31,10 „Niewiastę dzielną któż znajdzie, jej wartość przewyższa perły”, a gościem zaproszonym kanadyjska dziennikarka Dorothy Cummings autorka książki „Anielskie single”.

W sercach wielu spośród obecnych wtedy kobiet zrodziło się pragnienie spotkań regularnych i stałej formacji. Pragnienie miejsca, do którego mogłyby przyjeżdżać, by odkrywać siłę płynącą z kobiecości i budzić w sobie piękno, którym zostały obdarowane. I w taki właśnie sposób powstała inicjatywa dla kobiet Dzielne Niewiasty.

W ciągu siedmiu lat spotkania DN zdążyły się rozprzestrzenić jeszcze na dwa inne miasta oprócz Krakowa -Warszawę i Wrocław. Opiekunem duchowym jest o. Paweł Drobot. Osobą odpowiedzialną za spotkania Małgorzata Nowak.

Do tej pory przeprowadzone cykle spotkań były poświęcone: pracy nad emocjami, relacjami z drugim człowiekiem (np. bliskość, stawianie granic). Podczas spotkań można było m.in. wziąć udział w warsztatach motywacyjnych, fotograficznych, wizażu, Bibliodramie,  jednorazowych warsztatach tańca żydowskiego i muzyki liturgicznej.

I tak 4 września w programie spotkania Dzielnych Niewiast można było wziąć udział w dwóch warsztatach. Pierwszy, psychologiczny: „Blisko siebie, blisko innych…”, prowadzony przez Ewę Fus-Kubacką, autorkę i realizatorkę programów edukacyjnych i socjoterapeutycznych, trenerkę profilaktyki i Szkoły dla Rodziców i Wychowanków oraz Marka Pasiecznego, absolwenta krakowskiej PWST, reżysera spektakli m.in. w Teatrze Starym, Teatrze Juliusza Słowackiego, Teatrze Ludowym w Krakowie. Drugi, florystyczny, zatytułowany: „Piękno dojrzałego lata - trwałe kompozycje florystyczne”, prowadziła Monika Kudłacz, florystka, międzynarodowy sędzia na pokazach i konkursach florystycznych.

Każde spotkanie nie jest pozbawione również waloru duchowego. Po wspólnym obiedzie rozpoczyna się modlitwa uwielbienia połączona z Adoracją, podczas której istnieje możliwość spowiedzi lub rozmowy z kapłanem. Następnie uczestniczki biorą udział w Eucharystii, po której w grupach kobiety dzielą się swoimi przeżyciami i podsumowują wspólnie spędzony czas. Tak więc spotkania DN zajmują cały dzień.

Biorąc udział w spotkaniu każda z kobiet otrzymuje wzajemną troskę zrozumienie i wsparcie innych kobiet. Możliwość dzielenia się z innymi swoim doświadczeniem, inspiracjami, pasjami. Dzięki warsztatom - również psychologicznym - można otrzymać wiedzę o tym, jak zbudować jeszcze lepsze relacje. Dzielne Niewiasty to wreszcie otrzymasz czas na oddech, równowagę i modlitwę. Doświadczenie Bożej obecności i opieki Matki Bożej.

Koszt udziału w jednodniowym spotkaniu Dzielnych Niewiast to 25 zł.

W ramach spotkań DN istnieje również możliwość udziału w rekolekcjach stacjonarnych i wyjazdowych.

Plan listopadowego spotkania Dzielnych Niewiast, a także szczegółowe informacje o inicjatywie można znaleźć na stronie DN.  

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Dzielne Niewiasty. Spotkania dla kobiet, które dzielą się radością i wsparciem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.