Nie masz siły wstać z łóżka? Sprawdź, jak radzić sobie z przemęczeniem

Nie masz siły wstać z łóżka? Sprawdź, jak radzić sobie z przemęczeniem
fot. Shane / Unsplash

Przemęczenie to jedna z najgorszych rzeczy, jaka może nas spotkać. Związana z nim niechęć odbiera nam resztki sił i determinacji w realizowaniu naszych zadań. O tym, jak radzić sobie z przemęczeniem i nie brnąć w ślepą uliczkę, opowiada Przemysław Gwadera SJ.

- Poniedziałek rano. Wyłączam budzik, siadam na łóżku. Myślę o tym, co mam tego dnia do zrobienia... i czuję tak ogromną niechęć, że nie wstaję, tylko kładę się z powrotem i przeglądam Instagram. Macie tak czasem? Taka zupełna odwrotność "radości o poranku" może być oznaką przemęczenia. Szczególnie, jeśli czujemy osłabienie na myśl o robieniu rzeczy, które wcześniej sprawiały nam radość i które ogólnie lubimy robić. Czasem nawet tych dobrych rzeczy może być za dużo. Wtedy potrzebujemy powiedzieć sobie "dość". Niestety, jeśli już od dłuższego czasu tkwimy w schemacie przepracowywania się i odkładania wypoczynku na później, może być bardzo ciężko wyrwać się z tego schematu. Gdy przerywamy nasz bieg, wtedy docierają do nas uczucia przemęczenia i fizycznego bólu, a wraz z nimi - czarne, dołujące myśli. W takich chwilach ratunkiem mogłaby być modlitwa. Ale co, kiedy również na modlitwie nieustannie słyszymy w głowie myśli, które odbierają nam siły i chęć do życia? Co zrobić, kiedy nie da się uciec od tych myśli? Bardzo ważne jest odkrycie, że ja nie jestem tą myślą. Ja tą myśl w pewien sposób mam - ona jest w mojej głowie, ale ona mnie nie posiada. To ja ją mam - mówi jezuita, który w krótkim filmie dzieli się swoim sposobem na radzenie sobie z czarnymi myślami.

"Radio Czarna Rozpacz"

Używając metafory zaczerpniętej z Terapii Akceptacji i Zaangażowania (ACT), Przemysław Gwadera SJ nazywa głos ponurych myśli w naszej głowie "radiem Czarna Rozpacz". Choć tego radia nie da się wyłączyć, to można jednak coś z nim zrobić.

- To radio sobie gra. Ja z tym nic nie mogę zrobić, ale mogę się zająć czymś dobrym. Mogę zrobić coś dobrego dla siebie - wypocząć, zadbać o swoje potrzeby, żeby, dzięki temu, że się lepiej poczuję, to radyjko zaczęło grać ciszej, aż w końcu ten głos będzie zupełnie niesłyszalny - mówi w swoim filmie Przemysław Gwadera SJ.

DEON.PL POLECA

Wobec nieustającej audycji "radia Czarna rozpacz" dłuższa modlitwa, taka jak na przykład medytacja ignacjańska, czy też inna modlitwa z Pismem Świętym, może być czymś bardzo trudnym albo wręcz niemożliwym. Podobnie - modlitwa myślna, polegająca na spontanicznej rozmowie z Bożym głosem w naszym wnętrzu. Czarne myśli mogą nam ten Boży głos skutecznie zagłuszać. Jaką modlitwę w takich sytuacjach proponuje jezuita?

- Tym, co mi pomaga, jest modlitwa prostoty, gdzie nie próbuję z Bogiem dialogować, a tym bardziej nie próbuję dialogować z moimi myślami, tylko siadam i jestem. Po prostu jestem w Bożej obecności - mówi Przemysław Gwadera SJ. W trwaniu w Bożej obecności pomaga mu powtarzanie imienia Jezus. To Imię przypomina nam, że Jezus jest z nami tu i teraz, pomimo trudnych uczuć i trudnych myśli.

Posłuchaj całego świadectwa Przemysława Gwadery SJ:

 

Ukończył filozofię na Uniwersytecie Kopenhaskim i teologię na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. Na co dzień pracuje w Ignacjańskim Centrum Formacji Duchowej w Gdyni. Publikuje na profilu Duchowość cielesności na YouTube, Facebooku i Instagramie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Nie masz siły wstać z łóżka? Sprawdź, jak radzić sobie z przemęczeniem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.