Fizjoterapeuta: coraz więcej Polaków zmaga się z bólem kręgosłupa

Fizjoterapeuta: coraz więcej Polaków zmaga się z bólem kręgosłupa
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

- Pandemia przyczyniła się do tego, że coraz więcej Polaków odczuwa bóle kręgosłupa. Przyczynami takiego stanu rzeczy są spadek aktywności fizycznej i wzrost masy ciała – ocenia fizjoterapeuta Andrzej Kępczyński.

Pandemia a ból kręgosłupa

Ból kręgosłupa odczuwa już 86 proc. społeczeństwa, z czego u 13 proc. ankietowanych dolegliwości te dodatkowo nasiliły się w czasie pandemii. - wynika z badania przeprowadzonego pod koniec marca 2021 r. na panelu Ariadna dla Benefit Systems.

„Przyczynami takiego stanu rzeczy są brak aktywności fizycznej i nadwaga. Obciążenie nadprogramowymi kilogramami często prowadzi do nieprawidłowej postawy ciała – zamiast wyprostowanych pleców, zaczynamy przyjmować pochyloną, zgarbioną pozę. Z czasem nie tylko kręgosłup nie daje rady, ale i kolano czy inne stawy. Wówczas wizyta u ortopedy pozostaje już tylko kwestią czasu” – wyjaśnia fizjoterapeuta Andrzej Kępczyński, cytowany w informacji przesłanej PAP.

Podczas pandemii problem za małej aktywności fizycznej oraz przybierania zbędnych kilogramów nasilił się z powodu domowej izolacji, pracy zdalnej, spędzania większej ilości czasu przed komputerem, podjadania. Świadczą o tym statystyki. Z ogólnopolskich badań ankietowych, które przeprowadził w październiku 2020 r. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH) wynika, że 34 proc. dorosłych Polaków zmniejszyło swoją aktywność fizyczną, a 28 proc. przyznało, iż przytyło w czasie pandemii.

DEON.PL POLECA

Ruch to zdrowie

„Przestaliśmy się ruszać, bo całe nasze życie zaczęło koncentrować się w jednym miejscu – domu, który stał się jednocześnie stanowiskiem zdalnej pracy i nauki. Oprócz przewlekłego niedoboru ruchu, duży wpływ na kondycję oraz formę kręgosłupa ma także waga. Niestety zyskaliśmy po kilka nadprogramowych, pandemicznych kilogramów, gdyż dla wielu z nas podjadanie stało się jednym ze sposobów na stres” – wyjaśnia Kępczyński.

Jego zdaniem, aby bóle kręgosłupa nie stały się przewlekłe, warto zadbać o kondycję i powrót do formy oraz o właściwą pozycję ciała w czasie wykonywania pracy. Nieprawidłowa pozycja podczas pracy powoduje, że kręgosłup poddawany jest dużym obciążeniom, które z czasem mogą powodować ból pleców.

Fizjoterapeuta podkreśla, że ludzkie ciało nie jest przystosowane do wielogodzinnego siedzenia, uwielbia natomiast gimnastykę, a nawet najmniejsza dawka ruchu jest dla niego bardzo korzystna.

„Zawsze, gdy to tylko możliwe, warto wstać od biurka. Z pewnością istnieją sytuacje, które nam to umożliwiają, jak choćby wykonywanie telefonów służbowych w pozycji stojącej. W międzyczasie warto też wykonać kilka prostych ćwiczeń, np. krążenia ramion i bioder, naprzemiennie ściąganie i rozluźnianie łopatek, czy krążenia głowy. Kiedy siedzimy, pamiętajmy, by jak najczęściej zmieniać pozycję ciała, a od czasu do czasu wykonać w powietrzu kilka kolistych ruchów stopami, dzięki czemu rozluźnimy mięśnie nóg i pobudzimy krążenie” – mówi Kępczyński.

Jak dodaje, w sieci nie brakuje inspiracji na tego typu aktywności. „Warto jednak pamiętać, by sięgać tylko po te ćwiczenia, które na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia stworzyli profesjonaliści” - podkreśla specjalista. Poradniki w formie bezpłatnych e-booków m.in. z propozycją ćwiczeń podczas krótkich przerw w pracy, można znaleźć m.in. na stronie www.przygotujsie.pl.

Kępczyński zwraca uwagę, że powrót do aktywności fizycznej po dłuższej przerwie może być dla organizmu prawdziwą rewolucją, a zbyt intensywne ćwiczenia bez odpowiedniego przygotowania mogą wywołać więcej szkód niż pożytku. Łatwo wtedy o kontuzje, nadwyrężenie mięśni czy przeciążenie stawów.

„Często chcemy nadrobić stracony czas i wrócić do formy najszybciej, jak się da. Wynika to trochę z naszej natury, ponieważ najlepiej czujemy się, gdy od razu widać efekty. Jednak nie tędy droga. Długotrwały brak aktywności, dodatkowe kilogramy, czy chęć rozpoczęcia ćwiczeń przy problemach z układem kostno-stawowym wymagają od nas rozwagi w działaniu. W takim przypadku najlepiej zasięgnąć opinii eksperta” – podkreśla Kępczyński.

Jak zaznacza, regularne treningi pod okiem fizjoterapeuty czy trenera, to swego rodzaju profilaktyka, która ma zapobiegać bólom i zmianom w obrębie kręgosłupa. Dodatkową korzyścią z systematycznych ćwiczeń będzie wzmocnienie mięśni posturalnych i rozciągnięcie przykurczonych partii ciała, co nauczy nas utrzymywania prawidłowej postury.

Z pomocy fizjoterapeuty lub profesjonalnego trenera w klubie fitness warto skorzystać również wtedy, kiedy w swoich ćwiczeniach chcemy wyeliminować błędy. „Z doświadczenia wiem, że samodzielne próby ćwiczeń bez nadzoru nie zawsze kończą się efektem, jakiego oczekujemy. Raz, że trudno się zmotywować, a dwa, że nie mając odpowiedniej wiedzy, często mocno przeforsowujemy swój organizm, po czym szybko się poddajemy i do ćwiczeń już nie wracamy” – podsumowuje ekspert. 

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Małgorzata Solecka

Twoje zdrowie jest zbyt cenne, abyś stracił je przez absurdy systemu

Najważniejsza jest diagnoza. Wszyscy wiemy, że polska opieka zdrowotna jest chora, ale czy w zetknięciu z nią jesteśmy bezradni?
Czy lekarstwa muszą być takie drogie?

Skomentuj artykuł

Fizjoterapeuta: coraz więcej Polaków zmaga się z bólem kręgosłupa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.