Hiszpania: W parlamencie po raz pierwszy zasiadła kobieta w zespołem Downa

Hiszpania: W parlamencie po raz pierwszy zasiadła kobieta w zespołem Downa
Fot. Maria Del Mar Galceran Gadea / YouTube.com
pl.aleteia.org / onet.pl / tk

Mar Galcerán jest pierwszą osobą z zespołem Downa, która zasiadła w hiszpańskim parlamencie. Kobieta została wybrana do zgromadzenia regionalnego Walencji.

Galcerán od lat udziela się społecznie na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Kiedy została wybrana do parlamentu, podkreśliła, że nie chce być postrzegana przez pryzmat swojej niepełnosprawności.

DEON.PL POLECA
- Chcę się nauczyć, jak dobrze wypełniać swoją rolę dla Walencji, a co ważniejsze, dla tych z nas, którzy mają inne umiejętności. Chcę, żeby ludzie postrzegali mnie jako osobę, a nie tylko ze względu na moją niepełnosprawność – zaznaczyła kobieta.

Mar wstąpiła w szeregi konserwatywnej Partii Ludowej (PP) w wieku 18 lat i z roku na rok wspinała się po szczeblach politycznej kariery. Jak podaje onet.pl, „W maju 2023 r. Galcerán zapewniła sobie miejsce na liście kandydatów Partii Ludowej w wyborach regionalnych w Walencji we wschodniej Hiszpanii, a następnie zdobyła miejsce w Corts Valencianes, parlamencie reprezentującym ten region”.

- To zarówno świetne wieści, jak i uznanie jej pracy i licznych inicjatyw, w których brała udział – powiedział Agustín Matía Amor z organizacji Down España.

Mar Galcerán jest jedną z niewielu osób z zespołem Downa, które angażują się w sprawy społeczno-polityczne. Pierwszą taką osobą była Éléonore Laloux, która w 2020 roku została wybrana na członka rady miejskiej we francuskim mieście Arras. Z kolei Irlandczyk Fintan Bray uznawany jest za pierwszą osobę z zespołem Downa, która została wybrana na stanowisko polityczne. Miało to miejsce w 2022 roku.

- Chociaż wrześniowe zaprzysiężenie Galcerán zostało przyjęte z uznaniem przez hiszpańskie media, niestety reakcje w internecie były mieszane. W mediach społecznościowych można znaleźć różne opinie. Są ludzie, którzy mnie wspierają. Ale są też tacy, którzy uważają, że nie jestem dość zdolna. Wiem jednak, że to osoby, które nie znają mnie ani mojej przeszłości – powiedziała Mar Galcerán.

Źródło: pl.aleteia.org / onet.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leigh Merryday Porch

Wyjątkowy poradnik dla rodzica, który chce zrozumieć swoje dziecko w spektrum autyzmu

Książka Leigh Merryday Porch to opowieść o szoku i niepewności związanych ze zdiagnozowaniem u jej syna autyzmu, jak również o akceptacji i odkrywaniu,...

Skomentuj artykuł

Hiszpania: W parlamencie po raz pierwszy zasiadła kobieta w zespołem Downa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.