Jak nie kłócić się o pieniądze w małżeństwie? Poznaj osiem pomocnych rad

Jak nie kłócić się o pieniądze w małżeństwie? Poznaj osiem pomocnych rad
Jak prowadzić domowy budżet i nie kłócić się o pieniądze (fot. Andrey Popov / depositphotos.com)

Badania pokazują, że najczęstszą przyczyną konfliktów między małżonkami jest brak porozumienia w sprawach finansowych. Zaraz po problemach związanych z brakiem dialogu i planowania czasu w małżeństwie. Chcesz dobrze gospodarować domowym budżetem? Oto kilka podpowiedzi.

Każda rodzina ma swoje sposoby na wychodzenie z trudnych sytuacji. Czasem jednak warto skorzystać z doświadczenia innych. Betty i John Drescherowie, małżeństwo z wieloletnim stażem, podpowiadają, jak mądrze zarządzać finansami domowymi.

Wychodzą przy tym z podstawowego założenia, że dobre małżeństwo nie zależy od spraw materialnych. Większy i ładniejszy dom, nowy samochód czy modne ubranie nie zapewnią pomyślności małżeństwu.

A co może pomóc?

DEON.PL POLECA

1. Dysponowanie budżetem w sposób racjonalny

Jako małżonkowie spróbujcie odpowiedzieć sobie na pytania:

Jaki styl życia pragniemy realizować?
Na co będziemy przeznaczać pieniądze?
Ile należałoby zaoszczędzić?
Czy powinniśmy wziąć pożyczkę?
Jakie długi jesteśmy w stanie spłacić?
Ile możemy rozdać?

2. Unikanie kupowania na raty

– pomoże wystrzegać się niepotrzebnych zakupów.

3. Prowadzenie zapisu wydatków

– pozwoli wydawać mniej i bardziej rozważnie.

4. Życie na miarę swoich dochodów

Życie ponad stan powoduje więcej napięć. Drescherowie potwierdzają, że kłopoty w małżeństwie zaczynają się wówczas, gdy małżonkowie wydają więcej, niż wynoszą ich dochody.

5. Zaangażowanie dzieci w gospodarowanie budżetem domowym

– według własnej wyobraźni rodziców.

6. Uzgadnianie planu wydatków w rodzinie i przestrzeganie go

– uczciwe i otwarte rozmawianie o własnych potrzebach i związanych z nimi wydatkach jest lepsze niż kupowanie rzeczy „po kryjomu” i bez uzgadniania ich ze współmałżonkiem.

7. Kontrolowanie wydatków i oszczędności

Należy regularnie sprawdzać dochody i wydatki, ale też oszczędności. Dzięki temu wiemy, na co nas stać. Według zaleceń doradców w sprawach finansowych na kupno domu nie powinniśmy przeznaczać więcej niż wynosi nasz dochód z okresu 2,5 lat. Dobrze mieć też zapas gotówki na nieprzewidziane zdarzenia – co najmniej dochód z połowy roku.

8. Oszczędzanie i dzielenie się

Oprócz racjonalnego wydawania pieniędzy Drescherowie zachęcają też do oszczędzania. Nie chodzi jednak tylko o to, by wszystkie zarobione pieniądze wydawać na siebie, lecz by przeznaczać je także na działalność charytatywną.

 

Jeśli zainspirowały Cię te rady, zajrzyj do książki „Gdybyśmy zaczynali od nowa. Jak zadbać o relacje w małżeństwie i rodzinie” Johna i Betty Drescherów.

Celina Woryna – autorka tomiku wierszy, współpracowała z „Dziennikiem Polskim” i radiem nowohuckie.PL (obecnie Pallotti.FM). Interesuje się historią, psychologią i dobrym kinem. Uwielbia powieści detektywistyczne i język włoski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Betty Drescher, John Drescher

Każdy dzień to okazja, żeby pokochać na nowo

Jedną z najtrafniejszych definicji miłości wypowiedział ktoś, kto miał za sobą wiele lat małżeństwa: „Miłość jest tym wszystkim, przez co się razem przeszło”.

John i Betty Drescherowie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jak nie kłócić się o pieniądze w małżeństwie? Poznaj osiem pomocnych rad
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.