Każdy ma taki świat, jaki widzą jego oczy

Każdy ma taki świat, jaki widzą jego oczy
(fot. archiwum Fundacja The Bridge) Uczestnicy programu Edukacja Oknem na Świat, Szkoła Brytyjska w Krakowie BISC
2 lata temu
Margo Koniuszewski

Sztuką jest przekuć stygmat w możliwości, ale się da! Bolesne zrządzenia losu - mogące nadać życiu nową misję - odnoszą się zarówno do ludzi, jak i miejsc. Spadają jak grom z jasnego nieba przynosząc nieoczekiwaną popularność.

Naznaczeni - ludzie i miejsca z misją

Phan Thi Kim Phuc sfotografowano przypadkowo w 1972 roku, podczas wojny w Wietnamie. Obraz biegnącej 9-latki, dotkliwie poparzonej napalmem - w trakcie omyłkowego bombardowania cywilów przez lotnictwo amerykańskie - kojarzy większość z nas. Jeden błysk flesza dał dziewczynce światową sławę, o którą nie zabiegała. Nawet jeśli jej imię nic nam nie mówi, w głowach mamy wyryty obraz uciekającego, cierpiącego z bólu dziecka, z odpadającą od filigranowego ciała skórą - efekt ran popromiennych.

Zdjęcie obiegło pierwsze strony wszystkich światowych dzienników, zdobywając najważniejsze nagrody, w tym Pulitzera i World Press Photo. Dorosła Kim zapytana o nienawiść do Ameryki odparła: - Nigdy nie używam słowa nienawiść, nigdy nie czuję nienawiści do ludzi. Po latach spotkała się z Reverendem Plummer - pilotem, który zrzucił bombę na wioskę Trang Bang. Pomimo wieloletnich cierpień związanych z przeszczepami, Kim wybaczyła mężczyźnie. Obecnie jest ambasadorką dobrej woli UNESCO i bierze czynny udział w pomocy medycznej i psychologicznej dziecięcym ofiarom wojen na świecie.

Malala - pakistańska nastolatka, aktywistka praw człowieka na rzecz wolnego dostępu kobiet do edukacji. Najmłodsza laureatka Nagrody Nobla. Świat usłyszał o Malali po nieudanej próbie zamachu na jej życie - postrzał w głowę. Ocalała cudem! Od tego momentu jest ikoną walki o prawo dostępu do powszechnej edukacji dla dziewcząt.

Oświęcim - historia sprawiła, iż niewielkie miasto nieznane przed wojną za granicą, jest od lat czterdziestych ubiegłego wieku na ustach całego świata i będzie zapewne zawsze, za sprawą największego niemieckiego obozu koncentracyjnego, i ośrodka zagłady Auschwitz-Birkenau. Zagrabione w promieniu 40 km od Oświęcimia majątki mieszkańców przyległych miejscowości posłużyły okupantom do stworzenia fabryki śmierci oraz jej gospodarczego i przemysłowego zaplecza. Oświęcim stał się miastem symbolem na mapie świata. Dziś jest nie tylko sanktuarium męczeństwa, to także skarbnica ludzkiej odwagi i nadziei, ONZ-owskie Miasto Pokoju, z ponad 800-letnią historią, gdzie przez lata różnorodność kulturowa stanowiła - i stanowi obecnie - wartość.

Dalekowzroczni

Ponad 300 lat p.n.e. Arystoteles, nauczyciel Aleksandra Wielkiego - twórcy Biblioteki Aleksandryjskiej będącej największym wydarzeniem w intelektualnej historii ludzkości powiedział: - Los narodów zależy od edukacji młodzieży. Wiedza i fakty to jednak jeden aspekt, drugą stroną medalu jest forma ich przekazania - język, jakiego używamy przy argumentacji. Ma on ogromne znaczenie bo słowa mają moc!

Język powinien budować, służy bowiem do tego, by porozumieć się z drugim człowiekiem, aby z nim razem działać. Często staje się jednak narzędziem walki czy środkiem manipulacji. Przekaz wykładowcy winien zakładać szacunek dla godności człowieka i jego indywidualności. Warto przywołać jednego z filozofów dialogu ks. Józefa Tischnera, który o języku mówi jako o najważniejszym tworzywie wspólnotowym. Bez właściwego języka nie ma wspólnoty. Musimy pracować z młodzieżą - i nad samymi sobą - by kształcić sztukę wypowiedzi, która wyraża argumenty, a nie emocje - w szczególności te negatywne, doprowadzające do podziałów.

Biblioteka ze spojrzeniem z helikoptera, w Oświęcimiu - Mieście Pokoju

Biblioteka Publiczna Galeria Książki - centrum myśli, kultury i animacji. Dyrekcja Leszek Palus i Mariola Talewicz to osoby z tzw. spojrzeniem z helikoptera - wizjonerzy. Tworzą platformę dla międzykulturowych i międzypokoleniowych działań. Pamiętają, że ich misja realizowana jest w wyjątkowym miejscu. Umiejętnie budują most pomiędzy przeszłością i teraźniejszością, mając na względzie jutro. W przestronnym holu budynku wyeksponowali kluczowe dokumenty dotyczące poszanowania praw człowieka Deklarację Niepodległości, Konstytucję 3 maja, Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Jest miejsce jeszcze na jeden fundamentalny dokument, o którym niewiele mówi się w Europie. To traktat pokojowy znany jako Wielki Pokój Montrealski podpisany w 1701 roku przez kolonistów z Nowej Francji z przedstawicielami plemion rdzennej ludności indiańskiej Ameryki Północnej.

Dokument ten był kamieniem milowym w kształtowaniu się kolejnych deklaracji. Jego kopię Fundacja The Bridge oferuje bibliotece podczas spotkania autorskiego wokół powieści "Dzieci stamtąd", kanadyjskiej autorki Arlette Cousture, która odwiedzi Oświęcim 25 października, w roku podwójnego jubileuszu 75-lecia relacji dyplomatycznych między Polską i Kanadą i 150. urodzin Konfederacji.

Książka doskonale wpisuje się w kalendarz tematyczny biblioteki. To obejmująca ponad pół wieku saga rodzinna o losie osieroconej trójki rodzeństwa, polskich emigrantach z Krakowa, którzy po II wojnie światowej trafiają do Kanady. Historia adaptacji do nowej kultury, w świetle psychologii relacji rodzinnych. Prezentacja polskiego hartu ducha i pasji w działaniu, rodzących przedsiębiorczy sukces.

Zmiana warty - głos młodych w historii dialogu na rzecz praw człowieka

Rok 2018 pod znakiem jubileuszy. 70. urodziny Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i jednostki Błękitnych Hełmów - inicjatywy kanadyjskiej - z ich pierwszą misją w nowo powstałym państwie Izraela w 1948 roku, 30-lecie pierwszego spotkania Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju, w gronie których z Polski - oprócz Oświęcimia - są też Lublin, Płońsk, Warszawa i Wieluń oraz wielki jubileusz dla Polaków - 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości.

Fundacja The Bridge w ramach programu Edukacja Oknem na Świat przygotowuje kanadyjsko-polską inicjatywę Perception Exchange - Wymiana Zapatrywań, do której oprócz młodzieży z Kanady i Polski zaproszeni zostaną młodzi liderzy z innych krajów. W metodyce akcenty położone zostaną na dwa filary pedagogiki społecznej, edukację rówieśniczą i prezentację autorytetów - tzw. role models.

Z młodzieżą i liderami opinii zastanowimy się nad tematem dalekowzroczności. W świetle globalnych wyzwań społecznych, środowiskowych i ekonomicznych oprócz praw, które nam się należą warto zaadresować kwestie odpowiedzialności, którą mamy wszyscy! Jak powiedział Albert Einstein: - Pokój nie może być utrzymywany siłą. Może być tylko osiągnięty poprzez wzajemne zrozumienie.

Przeczytaj też: Intelektualny ping-pong z młodzieżą [WYWIAD] >>

Margo Koniuszewski - prezes Fundacji The Bridge

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
James Martin SJ
33,00 zł
54,99 zł

Nie jest to przewodnik, który umożliwi zrozumienie wszystkiego o wszystkim.Pokazuje on raczej, jak odnaleźć Boga w każdym wymiarze swojego życia.

  • Skąd mam wiedzieć, co powinienem w życiu robić?
  • Skąd mam wiedzieć, kim być w życiu?
  • ...

Skomentuj artykuł

Każdy ma taki świat, jaki widzą jego oczy
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Każdy ma taki świat, jaki widzą jego oczy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.