Nastolatkowie a nieczystość. Jak jej zapobiec?

Nastolatkowie a nieczystość. Jak jej zapobiec?
(fot. depositphotos.com)
Logo źródła: Wydawnictwo W Drodze Jason Evert, Chris Stefanick

By móc wychować nastolatków żyjących w czystości, istotne jest zrozumienie, dlaczego tak wielu młodych ludzi wybiera przeżywanie życia w nieczystości. Oto kilka najbardziej powszechnych sił motywujących i nasze rady, co możesz zrobić, aby im przeciwdziałać.

Pożądanie seksualne

Nastoletni chłopcy zwykle angażują się w aktywność seksualną z innych powodów niż dziewczęta. Dla młodych mężczyzn decyzja ta często jest motywowana przez pożądanie przyjemności. To nie jest tylko stereotyp płci. W książce Mózg kobiety doktor Louann Brizendine zwraca uwagę na to, że jeszcze w łonie matki, gdy chłopiec ma zaledwie osiem tygodni, rozpoczyna się intensywne działanie testosteronu, który zabija komórki w mózgu odpowiedzialne za komunikację i zwiększa jednocześnie ilość  komórek odpowiedzialnych za seks i agresywność.

Faktycznie, obszar męskiego mózgu odpowiedzialny za popęd seksualny jest ponad dwukrotnie większy niż u kobiety. To nie znaczy, że kobietom brak pożądania seksualnego, lecz ich pragnienie intymności seksualnej nie jest zasilane głównie przez hormony. Przypomnijmy sobie słowa św. Jana: „Napisałem do was, młodzi, że jesteście mocni i że nauka Boża trwa w was i zwyciężyliście Złego” (1 J 2,14). Czyż apostoł nie mógł mieć tutaj na myśli walki młodego człowieka i jego oporu przeciwko grzechowi seksualnemu? Uwierz, ta bitwa może być tak intensywna. Dlatego też upewnij się, że robisz wszystko, co w twojej mocy, aby pomóc nastolatkowi w tym zmaganiu.

Porozmawiaj z nastolatkiem o jego pragnieniach

Mimo że może to być niezręczne zarówno dla rodzica, jak i dla nastolatka, młodzi ludzie mają potrzebę zrozumienia, co się dzieje w ich ciałach. Podczas gdy rodzic zazwyczaj czuje, że ma odpowiednie kwalifikacje, aby wyjaśnić czternastolatkowi, dlaczego nagle potrzebuje on dezodorantu, ważniejsze pytania czekają na odpowiedź.

Brak odpowiedzi na takie pytania może prowadzić u nastolatka do głębokiego zamieszania, do uczucia, że coś jest z nim nie tak, i ostatecznie do wypalenia się.

Na przykład: „Dlaczego Bóg pozwala, abym doświadczał tak intensywnych pożądań seksualnych, i oczekuje, bym pozostał wstrzemięźliwy?”. Albo: „Czy jestem zły, jeśli mam te pożądania?”. Brak odpowiedzi na takie pytania może prowadzić u nastolatka do głębokiego zamieszania, do uczucia, że coś jest z nim nie tak, i ostatecznie do wypalenia się. Niezdrowa lub purytańska odpowiedź na pytania nastolatka może sprawić, że będzie czuł się winny za swoje pożądanie – jak gdyby pragnienie intymności seksualnej było z natury błędne. Kościół stwierdza w tym względzie: „Rodzice powinni zaoferować dobrze uzasadnione argumenty o wielkiej wartości czystości (...). Odpowiadać jasno, bez przypisywania nadmiernego znaczenia patologicznym problemom seksualnym. Ważne jest, aby nie stwarzali fałszywego wrażenia, że seks jest czymś haniebnym lub sprośnym, ponieważ jest wspaniałym darem Boga, który umiejscowił zdolność generowania życia w ludzkim ciele, a tym samym podzielił się swoją mocą stwórczą z nami. W rzeczy samej, zarówno w Piśmie Świętym (zob. Pnp 1–8; Oz 2; Jr 3,1–3; Ez 23 itp.), jak i chrześcijańskiej tradycji mistycznej miłość małżeńska zawsze była uznawana za symbol i obraz miłości Boga do nas” (Ludzka płciowość: prawda i znaczenie, 96).

Bóg jest architektem naszych ciał i to On jest tym, który zaprojektował w nas tęsknotę stania się jednym ciałem z drugą osobą. Dlatego też jest to bardzo istotne dla nastolatków (zwłaszcza chłopców), aby wiedzieli, że doświadczenie silnych seksualnych pragnień jest zdrowe i normalne. Podanie tej informacji nie jest poparciem żądzy. Żądza jest grzeszną i egoistyczną chęcią, aby wykorzystać drugiego człowieka dla własnego zaspokojenia, seksualne pożądanie jest natomiast popędem biologicznym, który przybiera moralną wartość w zależności od tego, w jaki sposób na niego reagujemy. Nastolatkowie, których nie nauczono różnicy pomiędzy żądzą a seksualnym pożądaniem, nie będą w stanie zintegrować swojej seksualności ze swoją wiarą. Zrodzi się w nich opozycja nie do pogodzenia: chcę być blisko Boga, ale zawodzę Go tak długo, jak długo intymność seksualna wydaje mi się pociągająca.

Bóg jest architektem naszych ciał i to On jest tym, który zaprojektował w nas tęsknotę stania się jednym ciałem z drugą osobą.

Mogą nawet dojść do wniosku, że czystość wymaga unicestwienia seksualnego pożądania. Popęd seksualny u nastolatka może być tak silny, że dążenie do świętości wyda mu się niemożliwe. Gdy tak się stanie, trudno go winić za poczucie zniechęcenia. Z drugiej jednak strony, jeśli zrozumie, że jego pożądania zostały mu dane od Boga, ale zostały także zniekształcone przez grzech pierworodny, będzie wtedy w stanie nadać im sens.

Znajdź nastolatkowi jakieś zajęcie

Innym sposobem, który może pomóc nastolatkowi poradzić sobie z pożądaniem, jest znalezienie jakiegoś konstruktywnego zajęcia. Niektóre bitwy można wygrać, unikając ich. Nic tak nie prowadzi do żądzy jak nudzenie się! Święty Robert Bellarmin ostrzegał: „Unikaj bezczynności, ponieważ nikt nie jest bardziej narażony na pokusy niż ten, kto nie ma nic do zrobienia”.

Łatwo sobie wyobrazić, że kiedy nastolatek ma zbyt dużo wolnego czasu, zwróci się w kierunku przyjemności jako formy rozrywki. Zachęć więc swojego nastolatka, aby stał się aktywny w sporcie, zajęciach szkolnych i pozaszkolnych, klubach, grupach młodzieżowych czy też w pracy. Trzygodzinny trening piłki nożnej po szkole to trzy godziny mniej na serfowanie po internecie lub spędzanie czasu sam na sam z dziewczyną.

Szukanie miłości

Wiele młodych kobiet rozpoczyna aktywność seksualną z powodu pragnienia, aby czuć się akceptowaną i chcianą – zwłaszcza gdy doświadczają naturalnej potrzeby afirmacji, która towarzyszy ich fizycznemu i emocjonalnemu rozwojowi. Wiele z nich, zwłaszcza gdy brakuje im bliskiej i zdrowej relacji z ojcem, jest głodna miłości i tęskni za poczuciem bezpieczeństwa. Kiedy młoda kobieta doświadcza zerwania relacji ze swoim ojcem  (często z powodu znęcania się lub rozwodu), zaczyna szukać męskiej aprobaty gdzie indziej.

Pewna licealistka w e-mailu do swojej przyjaciółki przyznała się, dlaczego spała z wieloma chłopakami: „Robiłam to tylko dlatego, że całkowicie brakowało w moim życiu miłości”. Urok aktywności seksualnej wśród nastolatków (zwłaszcza młodych kobiet) może być przytłaczający wtedy, gdy czują się niekochani lub brak im okazywania uczuć ze strony najbliższych. Nastolatkowie pragną miłości. Jeśli jej nie otrzymują, stają się zdeterminowani, aby ją znaleźć, często w niewłaściwy sposób.

Upewnij się, że nastolatek znajdzie miłość w domu

Dom musi być dla Twojego dziecka bezpiecznym portem miłości i akceptacji. Nastolatkowie żyją dzisiaj w bezlitosnym świecie. Nękanie w internecie, plotkowanie, sarkazm oraz wszystkie naciski społeczne, których nastolatkowie mogą doświadczyć, sprawiają, że są spragnieni pochwały i afirmacji. Jeśli w domu czują się ignorowani i odrzuceni, to tylko poprzedza szukanie przez nich niewłaściwych form uczucia i fałszywej miłości.

Tak istotne jest zatem, aby rodzice chwalili swoje dzieci przynajmniej dwa razy częściej, niż je krytykują. Chociaż to może wydawać się trudne, staraj się jak najlepiej wyrażać miłość w kontakcie twarzą w twarz, nawet wtedy, gdy będziesz musiał ich upominać.

Pewien ksiądz podczas homilii powiedział: „Negatywny humor pochodzi z otchłani piekielnych. Niech tam pozostanie!”.

Małżonkowie wiedzą o tym, że sarkazm niszczy intymność. Ta prawda znajduje potwierdzenie także w relacji rodzic – dziecko. Nastolatek musi usłyszeć: „Kocham cię”, „Jestem z ciebie dumny”, „Jesteś piękna (lub przystojny)”...

W przeciwnym razie trudno im będzie w to uwierzyć. Jeśli sprawisz, że twoje dziecko będzie czuło się zauważane, doceniane i podziwiane w domu, to gdy nastoletni chłopak powie twojej córce: „Pięknie wyglądasz, kocham cię”, ona pomyśli: „Wiem, mój tata mówił mi to, jak byłam jeszcze w pieluchach”.

Czułość fizyczna

Nastolatkowie potrzebują czułego kontaktu fizycznego. Chociaż mogą się kulić i skręcać, gdy się do nich zbliżasz, nie przestawaj ich przytulać i całować. Nie zapomnij o prostych gestach, takich jak położenie dłoni na ramieniu czy błogosławieństwo na ich czole przed spoczynkiem. Jeśli masz kilkoro dzieci, upewnij się, że przeznaczasz czas, koncentrując się na każdym z nich w podobny sposób. Zadbaj o te formy relacji, zwłaszcza jeśli sam dorastałeś w domu, w którym czułość fizyczna nie należała do powszechnych form komunikacji.

Czas

W naszym pędzącym świecie ważne jest, aby pamiętać, że „ilość czasu” jest tak samo ważna jak „jakość czasu”. Wiele dzieci przeliteruje słowo „miłość” w ten sposób: C-Z-A-S. Spędzajcie czas razem jako rodzina, czy to podczas rodzinnych obiadów lub modlitwy, czy podczas aktywności rekreacyjnej. Nieważne, jak silne mogą być biologiczne pożądania twojego nastolatka, naukowcy odkryli, że wartości rodzinne są silniejsze.

Tylko czas spędzony razem może zaszczepić w dziecku wartości rodzinne. Według dr Joe McIlhaney i Freda McKissic Bush, badających kwestie aktywności seksualnej nastolatków, środowisko domowe ma na zachowania młodych ludzi większy wpływ niż poziom hormonów. Okazało się, że jeśli relacja rodzic – dziecko jest dobra, poziom hormonów nie ma znaczenia w kontekście  ryzykownych zachowań seksualnych. Nastolatkowie, którzy czują jedność ze swoją rodziną, są niewątpliwie mniej skłonni do aktywności seksualnej od tych, którzy nie mają oparcia w najbliższych.

Tekst pochodzi z książki "Czysta miłość. 10 sposobów na (od)budowanie niewinności nastolatków".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jason Evert, Chris Stefanick

Zrozum ich motywy. Naucz swojego nastolatka mówić „tak”. Bądź rodzicem, a nie kumplem. Podejmij „tę” rozmowę… To tylko cztery przykładowe i sprawdzone sposoby na zbudowanie trwałej relacji z nastolatkiem. 

Autorzy, bazując na swoich wieloletnich...

Skomentuj artykuł

Nastolatkowie a nieczystość. Jak jej zapobiec?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.