Niewielka zmiana pomoże dziecku w czytaniu

Niewielka zmiana pomoże dziecku w czytaniu
Uczniowie wracają do szkół 10 stycznia 2022 (Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Niewielka zmiana w układzie liter może pomóc dziecku w lepszym czytaniu. Większe odstępy między literami umożliwiają dzieciom szybsze czytanie. Z bardziej przejrzystego zapisu tekstu korzyść odnoszą zarówno dzieci dyslektyczne, jak i bez dysleksji. Tzw. efektu natłoku może utrudniać rozpoznawanie liter i zmniejszać szybkość czytania.

Dzięki bardziej rozstrzelonemu zapisowi tekstu u dzieci z dysleksją szybkość czytania wzrosła o 13 proc., a u dzieci bez dysleksji o pięć proc. - dowodzą naukowcy z Anglia Ruskin University w Wielkiej Brytanii.

DEON.PL POLECA
W badaniu brało udział 59 dzieci w wieku 11-15 lat, z czego 32 miało zdiagnozowaną dysleksję.

Dzieci czytały tekst na głos podczas nagrywania. Nagranie zostało wykorzystane do pomiaru liczby błędów, które dzieci popełniły, w szczególności pominiętych lub dodanych słów, błędnie odczytanych słów i wymowy, a także czasu czytania.

DEON.PL POLECA

Zdaniem naukowców duże odstępy między literami działają poprzez zmniejszenie tzw. efektu natłoku, który może utrudniać rozpoznawanie liter i zmniejszać szybkość czytania.

Więcej o badaniu można przeczytać na stornie https://aru.ac.uk/news/extra-spacing-can-boost-childrens-reading-speed. Informację podano na łamach pisma „Research in Developmental Disabilities”.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Niewielka zmiana pomoże dziecku w czytaniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.