Niezdolny do pracy nie wróci na starą posadę

(fot. zenoptic/ flickr.com)
PAP / slo

Jeśli lekarz stwierdził niezdolność pracownika do danej pracy, to sąd orzekając o nieprawidłowym jego zwolnieniu, nie przywróci go do pracy, tylko przyzna mu odszkodowanie - wynika z wyroku Sądu Najwyższego.

Sąd rozpatrywał sprawę pracownicy poczty, która - zanim została zwolniona z pracy - przyniosła zaświadczenie lekarza medycyny pracy stwierdzające jej niezdolność do pracy na zajmowanym stanowisku. Pracodawca wręczył jej wypowiedzenie z przyczyn jej niedotyczących. Uzasadniał zwolnienie likwidacją stanowiska i brakiem możliwości przeniesienia pracownicy na inną posadę.

Pracownica złożyła pozew o przywrócenie do pracy. Przed sądem I instancji wygrała, ale sąd apelacyjny przyznał jej tylko odszkodowanie. Sąd tłumaczył, że przywrócenie do pracy na dotychczasowych warunkach jest niemożliwe, bo zatrudniona jest niezdolna do dalszej pracy na stanowisku zajmowanym przed zwolnieniem.

DEON.PL POLECA

Sąd Najwyższy był tego samego zdania. Zwrócił uwagę, że zgodnie z art. 229 § 4 kodeksu pracy pracodawca nie ma prawa dopuścić do pracy osoby, która nie legitymuje się orzeczeniem lekarza medycyny pracy stwierdzającym brak przeciwwskazań do wykonywania danej pracy. Wyjątkiem są sytuacje uregulowane w art. 230 i 231 kodeksu pracy, w świetle których pracodawca musi zapewnić inne zajęcia zatrudnionym: z objawami powstawania choroby zawodowej albo niezdolnym do wykonywania pracy wskutek choroby zawodowej czy wypadku przy pracy.

Wyjątki te nie dotyczyły pracownicy poczty. Miała ona "zwykłe" zaświadczenie o niezdolności do pracy na dotychczasowym stanowisku, co stanowiło rzeczywistą przeszkodę w przywróceniu jej do pracy na poprzednich zasadach - uzasadniał SN.

Niezdolność do wykonywania dotychczasowej pracy jest bowiem faktyczną przeszkodzą w powrocie do pracy, a przepisy nie nakazują szefowi w takiej sytuacji szukania dla zwolnionego nowego etatu - stwierdził SN w wyroku z 13 lipca 2011 r. (I PK 8/11).

Sąd uznał, że pracodawca nie miał też obowiązku przesunięcia jej do innych zadań, ponieważ nie wchodzą w grę względy związane ze skutkami wypadku przy pracy bądź choroby zawodowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niezdolny do pracy nie wróci na starą posadę
Komentarze (2)
I
Idiotka-wariatka
30 listopada 2011, 21:22
 Ciekawe co powiedziałby sąd i lekarze o tym, że niedoszła samobójczyni, która nałykała się za dużo tabletek, podejmuje pracę w firmie produkującej tabletki. Sąd - idiotka, lekarze - chora wariatka. Tak, wtedy nie może wrócić na to samo stanowisko bo jest niezdolna do takiej pracy, która jej przypomina o tym co zrobiła i dlaczego.
A
Ania
30 listopada 2011, 21:11
Ciekawe co to było za stanowisko i jaki powód niezdolności do pracy został podany. Mało wiarygodna opinia o problemie. Ludzie postępują w różny sposób by osiągnąć swój cel - dotyczy to wszystkich stron zainteresowanych - pracowników i pracodawców, a lekarze i sądy nie zawsze podejmują trafne decyzje, szczególnie gdy nie zgromadzą dokładnych informacji o rozpatrywanej sprawie.