Karta praw dla ofiar przemocy w rodzinie

Karta praw dla ofiar przemocy w rodzinie
W przyszłym tygodniu uruchomiona ma zostać nowa wersja działającej od lutego 2009 r. strony internetowej pokrzywdzeni.gov.pl
PAP / slo

Osoby zagrożone przemocą w rodzinie otrzymywać będą kartę swoich praw - podręczny, krótki informator zawierający spis podstawowych praw i sposobów pomocy - zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości.

Aktualnie - jak poinformował resort sprawiedliwości - wydrukowano już 33 tys. egzemplarzy kart, będą one rozpowszechniane przez osoby na co dzień stykające się z problemem domowej przemocy - policjantów, kuratorów, a także pracowników socjalnych. W publikacji znajdą się m.in. adresy placówek pomagających na terenie kraju osobom dotkniętym przemocą oraz informacje o ogólnopolskim telefonie dla ofiar przemocy, tzw. niebieskiej linii.

Szef resortu sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski powiedział dziennikarzom, że kartę opracowano w porozumieniu m.in. z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej. - Współpraca z innymi ministerstwami stanowi realizację wcześniejszych zapowiedzi o międzyresortowym podejściu do problemu przemocy w rodzinie i konieczności wypracowania wspólnych metod pomocy pokrzywdzonym - zaznaczył.

Przygotowanie karty jest pierwszym z etapów współpracy obu resortów dotyczącego zwalczania przemocy w rodzinie. Kwiatkowski zapowiedział, że trwają już prace nad wydaniem obszernego informatora, który zawierał będzie pełen zestaw informacji prawnych, procesowych i socjalnych dla ofiar przemocy. Formalne porozumienie obu resortów w tej sprawie ma zostać podpisane w czwartek.

Jednocześnie resort sprawiedliwości zapowiedział, że w przyszłym tygodniu uruchomiona ma zostać nowa wersja działającej od lutego 2009 r. strony internetowej pokrzywdzeni.gov.pl. - Strona zostanie unowocześniona, stanie się bardziej przejrzysta i będzie prowadziła krok po kroku osoby poszukujące na niej informacji w związku z konkretnym przypadkiem przestępstwa - powiedziała Marzena Kruk z departamentu praw człowieka resortu sprawiedliwości.

Według statystyk posiadanych przez MS w ubiegłym roku zarejestrowano ponad 16 tys. spraw dotyczących znęcania się fizycznego lub psychicznego "nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną". W pierwszym półroczu bieżącego roku takich spraw było 8291, a ponad sześć tysięcy osób zostało już skazanych.

Karta praw osoby dotkniętej przemocą w rodzinie jest już kolejną publikacją tego typu. W czerwcu resort sprawiedliwości zaprezentował kartę praw ofiar wypadków drogowych. Przypomina ona m.in., jakie prawa i obowiązki ma zespół ratowniczy, który jest wezwany do wypadku i czego można oczekiwać od funkcjonariuszy policji, którzy muszą pomóc ofiarom i zabezpieczyć dowody. Dokument zawiera też porady, o jakie świadczenia od państwa, a jakie od ubezpieczycieli może się domagać ofiara wypadku drogowego. Kartę otrzymują razem z nowymi polisami kierowcy samochodów ubezpieczający swe pojazdy od odpowiedzialności cywilnej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Karta praw dla ofiar przemocy w rodzinie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.