Opolska „javeriada”

Marta Mandżak / Xaverianum

Jezuicki Ośrodek Formacji i Kultury „Xaverianum” już po raz 16 obchodził swoje patronalne święto. Duszpasterstwo akademickie z Opola od lat udowadnia, że można budować wspólnotę kościelną nie tylko poprzez wspólną modlitwę, ale również dobrą zabawę, łącząc przy tym tradycję z nowoczesnością.

Kiedy w 1994 r. oo. Wojciech Ziółek SJ i Paweł Kosiński SJ, obejmowali funkcje duszpasterzy akademickich, postanowili przenieść na opolski grunt idee „javeriady”. Pod nazwą tą kryje się kilkudniowy festyn religijny, organizowany ku czci św. Franciszka Ksawerego w jego rodzinnym mieście Javier. W duszpasterstwie, którego patronem jest ten wybitny jezuita, owy festyn przyjął nazwę „Dni Xaverianum”. 16 lat temu nikt nie przypuszczał, że pomysł ten tak dobrze zostanie przyjęty przez środowisko studenckie. Tymczasem z roku na rok obchody związane ze świętem ośrodka cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

„Dni Xaverianum” z reguły trwają tydzień, aż do 3 grudnia, kiedy to Kościół wspomina w liturgii św. Ksawerego. Specjalnie na tę okazję przygotowywany jest bogaty program artystyczny, co nadaje imprezie charakter ludyczny. Całość inauguruje uroczysta Eucharystia, w ciągu tygodnia nie brak również spotkań modlitewnych i nabożeństw z udziałem nie tylko studentów, ale i wykładowców. Na stałe w program imprez wpisał się bal andrzejkowy i przegląd piosenki studenckiej „Nocne śpiewanie”, na którym studenci do późnych godzin nocnych prezentują swoje umiejętności wokalne. A jest o co walczyć- nagrodą główną w konkursie jest gitara.

DEON.PL POLECA

Przeglądając archiwalne materiały z „Dni Xaverianum” łatwo zauważyć dynamikę rozwoju tego święta. Z roku na rok przybywa coraz więcej pomysłów, inicjatyw, konkursów ( jak chociażby na najlepsza sałatkę trzyskładnikową w 1996, wybory „miss gałganka” 2001). Pod wieloma względami wyjątkowy charakter miała 4 edycja imprezy w 1997r. Wówczas duszpasterstwu nadano osobowość prawną i od tego czasu funkcjonuje pod nazwą Jezuicki Ośrodek Formacji i Kultury „Xaverianum”. Pojawiła się również nowa inicjatywa- Gala „Żar serca”, na której przyznawane są nagrody im. Świętego Franciszka Ksawerego. Jest to szczególny wieczór dla tych, którzy działając w środowisku opolskim, wkładają całe swoje serce w to, co robią i z zapałem poświęcają się realizacji wielkich pragnień, niejednokrotnie niosąc przy tym pomoc innym. Podczas gali wręczane są statuetki w trzech kategoriach: pracownik akademicki, student, osoba spoza środowiska akademickiego. „Żar serc” to kulminacyjny punkt „Dni Xaverianum”, uroczyście podsumowujący cały rok. Jednak na wręczaniu nagród świętowanie się nie kończy- całość wieńczy koncert specjalnie zaproszonego gościa. Dotychczas na xaveriańskiej scenie wystąpili m.in.: Edyta Geppert, zespół Pod budą, Stare Dobre Małżeństwo, Robert Kasprzycki, Raz ,dwa, trzy, Beata Rybotycka, Anna Maria Jopek, Grupa MoCarta, Gospel Rain, Katarzyna Groniec, Lidia Pospieszalska. W tym roku galę uświetniła obecność Mai i Andrzeja Sikorowskich.

Podczas 4 Dni Xaverianum dużym zainteresowaniem cieszyła się Jezuicka Kawiarenka, gdzie można było wspólnie wypić kawę i zjeść domowe ciasto. Studenci instytutu sztuki zorganizowali wystawę swoich prac, a na warsztatach komputerowych powstała pierwsza strona internetowa ośrodka. Tłumy przybyły zaś na wieczór autorski ks. Jan Twardowskiego.

Z roku na rok w programie pojawiały się nowe atrakcje, jak np. nocny maraton filmowy (niejednokrotnie trwający aż po blady świt), spotkanie z Krzysztofem Zanussim, czy wieczory teatralne z udziałem m.in. teatru A z Gliwic czy opolskiego teatru Epizod. 14 Dni Xaverianum dały początek spotkań kabaretów akademickich, powstały też specjalne warsztaty prowadzone przez opolski kabaret „Cegła”. Do programu dołączyły również spotkania z poezją, realizowane przez studentów w postaci przedstawień słowno-muzycznych.

Obok działań stricte kulturalnych miały miejsce również naukowe dyskusje z udziałem wykładowców, konferencje popularno-naukowe ( np. „Jezuici a inkwizycja”, „Co łączy islam z Europą”) stanowiące prawdziwą intelektualną ucztę.

Pomimo 16 lat tradycji Xaverianum nie daje się rutynie i powielaniu. Obecność stałych, nienaruszanych przez lata punktów programu, wcale nie przemawia na niekorzyść tych dni. Przeciwnie, stają się niejednokrotnie znakiem rozpoznawczym i nadają wyjątkowy charakter tego święta. „Dni Xaverianum” na stałe wpisały się już w kalendarz imprez kulturalnych Opola i cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród studentów, ale i mieszkańców miasta.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Opolska „javeriada”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.