10 pytań, które trzeba sobie zadać w trakcie studiów

10 pytań, które trzeba sobie zadać w trakcie studiów
(fot. shutterstock.com)
Julia Płaneta

Październik to czas, w którym wiele osób skończyło bardzo ważny etap w życiu. Studenci powoli i niechętnie kończą naukę, żeby móc zacząć pracę i dorosłe życie. Zastanawiają się, czy istnieje życie po studiach.

Nie wiedzą, jak na nowo je sobie poukładać, od czego zacząć, co zrobić, żeby odnieść sukces i jednocześnie być w pełni zadowolonym.

DEON.PL POLECA
Przygotowaliśmy dla was 10 pytań, które powinna sobie zadać każda osoba w trakcie studiów, zaczynająca myśleć o pracy i budowaniu innego, nowego życia:

1. Czy ludzie, którzy cię otaczają, sprawiają, że żyjesz?

Czy otaczasz się ludźmi, którzy nie potrafią zapomnieć o studenckim życiu? Czy może masz przy sobie takich, którzy już pracują, rozwijają się, ciągle szukają nowych wyzwań? Denerwują cię, czy sprawiają, że żyjesz, jesteś pełen energii i nowych pomysłów?

Ludzie, z którymi przebywasz, mają na ciebie duży wpływ. Są dla ciebie pewnego rodzaju inspiracją, dlatego nieraz to pośrednio od nich zależy, czy wprowadzisz jakieś zmiany wcześniej czy później.

2. Kto cię najbardziej inspiruje?

Pomyśl o jednej osobie, którą chciałbyś naśladować, która w jakiś sposób ci imponuje. Potem zastanów się, co dokładnie cię przyciąga - czy jest to jej sposób życia, wyznawane wartości, poglądy, wiara. Warto wypisać sobie to, co najbardziej chcemy osiągnąć, i powoli do tego dążyć.

3. Jakie są twoje ulubione opowieści?

Zastanów się nad tym, jakie są twoje ulubione filmy, historie, powieści. Pomyśl, co je łączy - jaki schemat działania, co cię w nich prawdziwie zachwyca, za czym tęsknisz.

Dlaczego akurat te filmy ci się podobają? Może w ten sposób odnajdziesz rzeczy, których tak naprawdę szukasz, ale dotychczas bałeś się po nie sięgnąć.

4. Czy chciałbyś żyć z kimś takim jak ty?

Zanim zaczniesz myśleć o związku, zastanów się, czy samemu chciałbyś/chciałabyś żyć z kimś takim jak ty. Postawienie sobie takiego pytania pozwoli nam dostrzec własne wady, zobaczyć to, co może denerwować innych.

Wielu ludzi nawiązuje nowe relacje, ponieważ wydaje im się, że to właśnie one pokażą im problemy i pomogą w pełni je rozwiązać. Dobrze jest zająć się tym dużo wcześniej, żeby móc coś zaoferować drugiej osobie - nie same dylematy, nierozwiązane konflikty i inne problemy z przeszłości. Warto zacząć zastanawiać się nad tym już dzisiaj.

5. Co jest źródłem twojej miłości?

Czy kochasz dlatego, że szukasz pewności i potwierdzenia swojej wartości? Czy jesteś w związku przede wszystkim dlatego, że to ty potrzebujesz akceptacji i miłości?

Czym jest dla ciebie miłość? Czy jest to wyłącznie branie dla siebie, czy dawanie komuś? Warto się zastanowić nad tym, czego w tej kwestii oczekujesz, ale też co możesz zaoferować.

6. Czy wykorzystujesz swoje talenty?

Każdy z nas ma jakiś talent - fotografowanie, pisanie, planowanie, kierowanie zespołem, śpiewanie. Wypisz na kartce swoje talenty, ale też umiejętności, których ci brakuje, a bardzo chciałbyś je mieć. Zastanów się chwilę i pomyśl, czy warto tracić siłę i energię na frustracje związane z niedostatkami, czy lepiej zainwestować w talenty, które już posiadasz. Każdego dnia można je rozwijać i udoskonalać.

7. Co cię powstrzymuje przed działaniem?

Może przyzwyczaiłeś się do studenckiego życia, które zapewnia dużą wolność i niezależność? Może jesteś od czegoś uzależniony lub bardzo do czegoś przywiązany i trudno ci wprowadzić zmiany?

Warto odkryć, co tak naprawdę cię powstrzymuje, czego się boisz i jakie masz wątpliwości. Kiedy już odkryjesz te bariery, spróbuj skonfrontować je z rzeczywistością.

Poszukaj ludzi, którzy coś osiągnęli, i zapytaj ich o początki. To na pewno będzie dla ciebie pokrzepiające i da ci nadzieję, że twoje plany da się zrealizować.

8. Co możesz zaproponować innym?

Warto wcześniej zastanowić się nad tym, do jakiej pracy jest się przeznaczonym. Czy jesteś w stanie siedzieć osiem godzin przy biurku, czy zależy ci na elastycznych godzinach pracy?

Czy wolisz zdalnie pracować z domu, czy potrzebujesz miejsca, do którego będziesz chodzić i tam pracować? Czy myślisz o pracy fizycznej, czy tylko intelektualnej? Wystarczy popatrzeć na swoje cechy charakteru i dostosować do nich rodzaj pracy.

9. Co cię demotywuje?

Zastanów się nad tym, co cię zniechęca - porażki, wiele spraw do załatwienia, kolejne rozmowy rekrutacyjne? Pomyśl nad tym, co osłabia twoje działanie, a co dodaje ci sił, tak żebyś wiedział, jak ze sobą postępować.

Nie zniechęcaj się pierwszymi porażkami, ponieważ to właśnie dzięki nim najwięcej się uczymy i wiemy, jak później postępować.

10. Wyobraź sobie, że masz już 29 lat i możesz wybrać jedną rzecz, którą osiągniesz w tym wieku. Co by to było?

Wróć myślami do tego, co było kilka lat wcześniej. Dopiero szukasz pracy, zastanawiasz się nad tym, co chciałbyś robić. Pomyśl, co byłoby najlepszym rozwiązaniem.

Zainwestowanie pieniędzy we własny biznes?

Więcej pracy, co pozwoliłoby uzyskać odpowiednie efekty? Więcej determinacji? Rozmowa z doradcą rynku pracy?

Pomyśl, co miałoby wpływ na twój późniejszy sukces i spróbuj zająć się tym już dzisiaj.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

10 pytań, które trzeba sobie zadać w trakcie studiów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.