11 błędów popełnianych przez mężczyzn na początku znajomości z dziewczyną

11 błędów popełnianych przez mężczyzn na początku znajomości z dziewczyną
(fot. shutterstock.com)
Zbyszek Chęciński

Na co dzień jesteś zabiegany i pochłonięty pracą. Wracasz do domu zmęczony i coraz rzadziej masz ochotę wyjść - choćby na krótkie spotkanie ze znajomymi. Zjazdy rodzinne coraz bardziej cię nużą, bo za każdym razem słyszysz setki pytań w stylu: "dlaczego taki wspaniały chłopak jak ty, jeszcze się nie ożenił?"

Mija dzień za dniem, a w tobie powoli i prawie niedostrzegalnie rozwija się niechęć… niechęć do wszystkiego. Pewnego dnia, nieoczekiwanie spotykasz na swojej drodze życia piękną i atrakcyjną dziewczynę. Jest radosna, uśmiechnięta i flirtującym spojrzeniem zachęca cię, abyś poznał ją bliżej. Wszystkie twoje dotychczasowe smutki i żale odpływają w zapomnienie, niczym topniejący wiosną śnieg. Rozpiera cię energia; próbujesz się skupić na pracy, ale w twoich myślach ciągle jest ona…

Z pewnością nieraz przydarzyła ci się taka sytuacja i zapewne za każdym razem zadawałeś sobie pytanie "jak tego nie zepsuć?".

Jest na to sposób. Tworzenie relacji przypomina trochę budowę domu. Nawet jeśli nigdy nie doświadczyłeś pracy w budownictwie, to z pewnością wiesz, na czym ona polega.

DEON.PL POLECA

No to do dzieła!

Plan budowy - naucz się rozmawiać z kobietami

Bez planu nie ma inwestycji. Z resztą byłoby to mało logiczne - budować coś i patrzeć, co z tego wyjdzie. Bez sensu. Każda budowla powstaje najpierw na papierze lub w programie komputerowym i jest tworzona przez doświadczonego architekta.

Podobnie jest z budowaniem nowych znajomości. Ty jesteś architektem własnego życia, więc powinieneś mieć plan. Jak nauczyć się rozmawiać z kobietami? To proste.

Przebywaj częstej w ich towarzystwie, słuchaj o czym mówią, jak się zachowują, jakie opinie mają o mężczyznach. Jeśli dodatkowo będziesz dużo czytał i przebywał wśród ciekawych ludzi, zdobędziesz cenny materiał do rozmowy z kobietami i przestaniesz się stresować. To jest twój projekt, twój plan budowy.

No chyba, że chcesz na randkach paplać wyłącznie o sporcie, grach komputerowych, samochodach… lub o pracy… strasznie fascynujące tematy dla płci pięknej… Powodzenia.

Kopanie fundamentów - zaakceptuj siebie

Żeby coś powstało nad ziemią, trzeba najpierw nieco się w nią wkopać. Fundamenty są niezbędne, żeby budynek był stabilny. W relacjach fundamentem jest samoocena.

Jeśli nie lubisz siebie i każde spojrzenie w lustro powoduje, że twoje usta wypowiadają dziesiątki niecenzuralnych słów, to nie spodziewaj się kwitnących relacji z innymi ludźmi.

Najwyższy czas, aby intelektualna koparka wjechała do twojego wnętrza. Pracuj tak, aby być najlepszą wersją samego siebie - wzmacniaj swoje talenty i niszcz swoje wady. Nie ważne, czy masz 16, 28, czy 51 lat… na naukę nigdy nie jest za późno. Jeśli polubisz siebie, o wiele łatwiej będzie ci polubić innych.

Wznoszenie murów - ćwicz cierpliwość

Na fundamentach stawia się ściany - cegła za cegłą… kolejna warstwa… i kolejna. Budowa ścian wymaga sporo wysiłku i dużo czasu. Podobnie jest ze znajomością.

My mężczyźni chcemy mieć wszystko na już; na teraz. Kobietę, która nam się spodobała, uznajemy za przyszłą partnerkę, już od pierwszego dnia znajomości. W ten sposób wywierasz na siebie presję, że musisz ją zdobyć. To duży błąd.

Główne grzechy meżczyzn

Oto główne grzechy mężczyzn, które  pojawiają się na początku znajomości i powodują, że kobieta uznaje cię za wygłodniałego samotnika. Jeśli będziesz je popełniał, ona szybko cię skreśli z listy potencjalnych kandydatów na partnera życiowego.

1. Częste pisanie SMSów od początku znajomości.

2. Dostępność na portalach społecznościowych i ujawnianie wszystkich informacji o sobie.

3. Spotkania kilka razy w tygodniu na początku znajomości i teksty typu  "Jestem dostępny w poniedziałek, wtorek środę i czwartek, no i w weekend. Dzwoń, jak będziesz chciała się spotkać".

4. Stawianie się w roli super-bohatera i ubarwianie historii na swój temat.

Takim zachowaniem, nie tylko podasz siebie "na tacy", ale także szybko staniesz się nudny i przewidywalny. Będziesz postrzegany przez kobiety jako nadworny błazen, który robi wszystko aby przypodobać się swojej królowej.

Chyba tego nie chcesz, prawda?

Budujemy dach i wstawiamy okna - ochrona relacji przed czynnikami zewnętrznymi

Mury postawione, więc nadszedł czas na zabezpieczenie budynku - czyli na budowę dachu i montaż okien. Nie trzeba być inżynierem, żeby wiedzieć, jakie funkcje pełni dach. Po pierwsze - zabezpiecza wnętrze przed warunkami atmosferycznymi, i po drugie - pełni funkcję estetyczną, nadając budowli charakter. Jaki to ma związek z relacjami międzyludzkimi?

Twoja znajomość z kobietą powoli się rozwija. Co jakiś czas widujecie się na uczelnianych korytarzach lub na stołówce pracowniczej. Za każdym razem rozmawiacie ze sobą i dobrze czujecie się w swoim towarzystwie.

Chcesz kontynuować tę znajomość, więc w twojej głowie zaczyna pojawiać się presja i odczucie, że "muszę zrobić wszystko, żeby ją zdobyć. Nie mogę jej stracić".

Nieświadomie popełniasz kolejny błąd:

5. Jesteś zazdrosny, że ona rozmawia z innymi mężczyznami.

Wyluzuj. Daj jej trochę wolności i nie oczekuj od niej niczego. Jeśli będziesz okazywał zazdrość, obrażał się lub robił awantury tylko dlatego, że ona uśmiechała się do innych facetów, to nie licz, że ona będzie chciała się z tobą spotykać.

Oczywiście na początku może to być dla niej miłe, że jakiś facet jest o nią zazdrosny, jednak w dłuższym okresie czasu, będzie tym zmęczona i szybko przestanie utrzymywać z tobą kontakt.

Elektryka, hydraulika, wylewki - powolne rozwijanie relacji

Nadszedł czas na prace wewnątrz budynku. Skomplikowane schematy elektryczne, hydraulika… dla przeciętnej osoby to czarna magia.

Podobnie w twojej relacji. Masz już za sobą kilka spotkań, coraz częściej się widujecie. Twoja osobowość ją zaciekawiła, więc pragnie cię lepiej poznać… W tym miejscu wielu mężczyzn nie wie, co robić dalej.

Spójrz. Po obejrzeniu filmiku w Internecie "jak zrobić instalację elektryczną", nie zdecydowałbyś się raczej na wypróbowanie tego w swoim nowym domu (no chyba, że jesteś wybitnym elektrykiem).

Tak samo jest z budowaniem relacji - filmy i seriale nie są najlepszym materiałem do uczenia się, jak tworzyć szczęśliwe związki. Tam faceci wypraszają miłość u kobiet i miesiącami biegają za nimi, licząc, że ona w końcu się zgodzi… Tragedia.

Dorzućmy kolejne błędy często popełniane przez facetów:

6. Brak pomysłu na randkę - gry komputerowe lub TV.

7. Nadmierna ilość prezentów.

8. Zbyt wczesne wyznawanie uczuć.

Kobiety nienawidzą nudy… jeśli poczują choćby jej lekki powiew, stracisz cenne punkty. One uwielbiają się śmiać, kochają tajemniczość - dlatego właśnie godzinami oglądają te wszystkie seriale, bo nie wiedzą co się dalej stanie, każdy odcinek daje im okazję, żeby się zastanawiać, jak potoczą się losy bohaterów.

Wykorzystaj to w swoim życiu - spraw aby ona myślała tak o tobie, aby zastanawiała się, dokąd zmierza wasza znajomość…

Nie bądź, jak wszyscy przeciętni faceci - nie zasypuj jej stosem prezentów i bukietami kwiatów. To nie działa. Jeśli zbyt wcześniej wyznasz swoje uczucia, ona najprawdopodobniej poczuje się osaczona i ucieknie. Nie dopuść do tego i pozwól jej, aby to ona mówiła ci jak bardzo cię kocha.

Podłogi, malowanie, meblowanie - relacja wciąż się rozwija

To chyba najlepsza część każdego remontu - układanie podłóg, malowanie i meblowanie. Każda godzina pracy przybliża cię do szczęśliwego finału. Widzisz postępujące prace i już nie możesz się doczekać, aż wszystko będzie zrobione.

W znajomości jest to już zaawansowany poziom. Jesteście oficjalnie parą i powoli planujecie przyszłość.

Tutaj też na mężczyzn czyhają pułapki:

9. Utracenie swojej osobowości.

10.  Zgadzanie się ze wszystkim co ona mówi - oddawanie inicjatywy kobiecie.

Wielu mężczyzn tak angażuje się w relację z kobietą, że zatracają swoje dawne "żelazne zasady" i po jakimś czasie słyszą "Ty jesteś zupełnie inny niż kiedyś. Nie rozumiem cię". Utracenie swojej osobowości, to jedna z najgorszych rzeczy, jaka może spotkać faceta. Pewnego dnia budzisz się rano i czujesz się jak czarna koszulka wyprana w wybielaczu… uświadamiasz sobie, że nie jesteś tym, kim chciałeś być.

Innym problemem jest oddawanie inicjatywy kobiecie. Ona chciała normalnego mężczyznę, który ją poprowadzi przez życie i będzie wspierał w trudnych chwilach, a nie pospolitego kanapowca, który nie ma własnego zdania i boi się cokolwiek załatwić w urzędzie… Panowie nie traćmy męskości.

Wprowadzamy się do nowego domu - …i nie opuszczę cię…

Wszystko zostało zrobione. Dom jest gotowy do zamieszkania.

Relacja z kobietą jest na tak wysokim poziomie, że wkrótce się pobieracie i macie już tysiące wspólnych planów na resztę życia.

Niestety coraz więcej ludzi popełnia poniższy błąd:

11. Bycie ze sobą z braku innych opcji.

Jesteś z kimś w związku; niby jest dobrze, ale jakby nie do końca. Nieraz miałeś wątpliwości - "czy ona jest rzeczywiście tą jedyną na całe życie?". Mimo to szybko tłumaczysz sobie, że skoro "jesteśmy ze sobą już tak długo, to po co to zmieniać", albo że "ona właściwie nie jest taka zła i chyba nikt lepszy mi się już nie trafi".

Bycie ze sobą z braku innych opcji, to chyba najgorszy z możliwych wyborów. Ślub nie rozwiąże problemów, a jedynie je jeszcze bardziej skomplikuje. Między innymi, dlatego jest coraz więcej kłótni, separacji i rozwodów, bo wielu ludzi uważa małżeństwo za przejście do kolejnego etapu życia. Liczą, że jakoś to będzie. Niestety upływający czas pokazuje, że związek z rozsądku, to nie jest najlepsza decyzja. Czasami lepiej odpowiednio wcześniej zakończyć znajomość i "trochę pocierpieć", niż niszczyć sobie wzajemnie życie…

Być może niebawem spotkasz na swojej drodze inną, wspanialszą osobę, niż ta, którą do tej pory znałeś.

Budowa domu to długa, skomplikowana i kosztowna inwestycja. Podobnie jest z budowaniem relacji. Jeśli chcesz stworzyć szczęśliwy związek, zacznij działać. Stwórz plan, zadbaj o siebie, rozwijaj się i bądź gotowy do działania. Pamiętaj, że błyskawiczne budowy kryją w sobie mnóstwo błędów i wymagają wielu poprawek. Poza tym nikt nie inwestuje w niepewne i niebezpieczne projekty.

Tak samo jest w twoich relacjach - gdy widzisz, że nie ma sensu, nie inwestuj w nią.

A jeśli widzisz, że jest to inwestycja na przyszłość, buduj ją powoli i daj kobiecie szansę zainwestowania w znajomość. Z pewnością ta budowla będzie wielka, mocna i trwała.

"I żebyś w końcu znalazł tę jedyną..." >>

Zbyszek Chęciński - zawodowo - specjalista w międzynarodowej firmie, prywatnie - miłośnik psychologii, samorozwoju, motywacji i poszerzania strefy komfortu. W młodości dość nieśmiały i skryty. Od 2012 roku intensywnie pracuje nad swoim charakterem. Z czasem poszerzanie strefy komfortu oraz dążenie do zwiększenia pewności siebie, przerodziły się w jego hobby. Nadal pracuje nad najlepszą wersją siebie i jednocześnie pomaga innym w znalezieniu drogi do satysfakcjonującego życia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Małgorzata Chmielewska, Błażej Strzelczyk, Piotr Żyłka

Idź i zrób!

Nie znajdziesz tu gładkich słów i okrągłych zdań, które niczego w tobie nie zmienią. Siostra Małgorzata Chmielewska wprost i bez patosu mówi o miłosierdziu w praktyce i prawdziwym życiu chrześcijańskim:

→ pieniądze,...

Skomentuj artykuł

11 błędów popełnianych przez mężczyzn na początku znajomości z dziewczyną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.