Chcesz być szczęśliwy? To jest klucz do szczęścia!

(fot. shutterstock.com)
Pelagia M. / slo

Wzorce zachowań, wyuczone sposoby radzenia sobie z otaczającą nas rzeczywistością, wdrukowane w psychikę zasady postępowania, intuicyjne reakcje - wszystko to potrafi być przekleństwem całego życia.

Zbyt często deklarujemy coś, bo tak wypada, bo tak nam się wydaje, bo nie chcemy stracić dobrego mniemania o sobie, bo co ludzie powiedzą... Nie mając czasu zgłębić swojego prawdziwego ja jesteśmy dla siebie destrukcyjni. A wystarczy się na chwilę zatrzymać. Otworzyć swoje zmysły na otaczającą nas rzeczywistość - spojrzeć, usłyszeć, poczuć.

Czasami mam wrażenie, że niektórzy ludzie "mają nie równo pod sufitem". Śmieją się, kiedy wcale nie jest im wesoło, wstydzą, kiedy nie robią nic nieprzyzwoitego, czy złego, udają, że nie jest ich udziałem to, co robią nieomal na co dzień, nie znają sensu życia tylko pędzą w bliżej nieokreślone miejsce, kierują się odziedziczonymi po babci przekonaniami zamiast własnymi doświadczeniami, praktykują obrzędy myląc je z pobożnością, wierzą w zabobony i mity... A najgorsze jest to, że sama taka byłam. Było to tak męczące i frustrujące, że doprowadziło do kryzysu tożsamości, a w rezultacie depresji, psychiatry, psychologa i lżejszej o spore pieniądze kieszeni. Oczywiście - wszystko w pełni profesjonalnie, wszystko prywatnie, bo ja zasługuję na standard najwyższy! A prawdziwe i - co ważne - skuteczne rozwiązanie przyszło z zupełnie innej strony. Wprost z serca. Myślę sobie, że czasami zapominamy o sile wspólnoty, o sile drugiego, zwyczajnego człowieka - takiego, jak ja i ty.

Świat goni za samowystarczalnością, a przecież z dzielenia się, czy udzielania pomocy korzystają obie strony tej swoistej transakcji. Pierwsza - jej udzielająca - czerpie satysfakcję z czynionego dobra, druga - ją otrzymująca - prócz podanej ręki, otrzymuje powód do bycia wdzięcznym. A to jest klucz do szczęśliwego życia! Chcesz być szczęśliwy? Bądź wdzięczny!* Za każdy moment, za każdą otrzymaną chwilę.

DEON.PL POLECA


Sądzę, że nic nie jest nam dane na zawsze, więc cieszmy się tym, co mamy dziś. Wykorzystajmy dziś, by jutro było lepsze - dla ciebie i dla mnie.

Często słyszę: chciałabym... coś tam. Drugą kwestią, że chciałabym to zupełnie co innego, niż chcę... ale w tym momencie to nieistotne. W każdym razie rozwiązanie jest banalnie proste! Stań, zastanów się, rozejrzyj, odpowiedz sobie na pytanie, czy coś mogę w tym kierunku zrobić, czy jakieś środki przedsięwziąć, by ten cel osiągnąć? A jak już sobie odpowiesz, to działaj. Bo samo myślenie o czymś nie wystarczy.

Skojarzył mi się żart z brodą: Na budowie Kowalski lata w te i z powrotem z pustą taczką. Widząc to kierownik pyta: - Co tak z tą pustą taczką latacie? Na to Kowalski - Panie Kierowniku... taki zapiernicz, że nie ma czasu załadować.

Postarajmy się, by nasze życie nie było taką właśnie pustą taczką. Czego sobie i Wam życzę!

* W prawym dolnym rogu można otworzyć tłumaczenie tego wykładu. Wystarczy kliknąć: Subtitles i wybrać pożądany język, na przykład język polski, czyli Polish.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chcesz być szczęśliwy? To jest klucz do szczęścia!
Komentarze (5)
9 lutego 2016, 09:47
Coraz mniej w deonie o samym Bogu. Dziękczynienie i dawanie jest znane od tysiącleci jako element poprawiający własne samopoczucie i poczucie wartości a jednocześnie budujące społeczeństwo. Nic nowego, no może w naszym świecie to nowość. Rzecz jednak w tym, że jest to element samorealizacji i taki jest cel tego działania. Nie miłość do Boga i człowieka a samorealizacja. Samo, czyli Bóg mi do niczego nie jest potrzebny. Dużo jest obecnie na ten temat książek i wykładów, szczególnie w usa. Nowoczesna psychologia, wystarczy wzmianka, że Bóg cośtam i już cała ta doktryna jest sprzedawana również w środowiskach chrześcijańskich.
V
verenka
20 kwietnia 2015, 09:41
Przeczytałam z przyjemnością. :-)
T
TED
19 kwietnia 2015, 20:55
Ależ fajny wykład o wdzięczności! :-)
L
Lyimi
19 kwietnia 2015, 19:23
Świetny tekst! Dziękuję. Niby takie proste, a...
TO
the onentstli
19 kwietnia 2015, 14:44
Bardzo dobre!