Co zrobić, żeby twoje styczniowe cele nie zamieniły się w złudzenia? Podpowiadamy

Co zrobić, żeby twoje styczniowe cele nie zamieniły się w złudzenia? Podpowiadamy
(fot. shutterstock.com)
Zuzanna Górska-Kanabus

Na rynku znajdziesz wiele poradników, które powiedzą Ci, jak być szczęśliwym, jak postępować, żeby nadać życiu sens i dadzą wiele, bardziej lub mniej sprawdzonych, rad. Ja nie chcę Ci ich dawać.

Zamiast tego opowiem Ci, jakie pomysły i rozwiązania wypracowano na bazie praktyki psychologicznej oraz wyników rzetelnych badań naukowych (nie tylko tych prowadzonych przez amerykańskich naukowców). Mam nadzieję, że pomogą Ci one znaleźć własną drogę i wybrać rozwiązania najlepsze dla Ciebie.

Dziś opowiem Ci o wyznaczaniu celów.

Bliska jest mi metafora życia jako podróży lub pielgrzymowania. I głęboko wierzę w to, że od każdego z nas zależy, czy nasze życie będzie podróżą pełną sensu czy tylko bezcelowym błąkaniem się w czasie, który jest nam dany.

Pomyśl, gdy nie wiesz, dokąd zmierzasz, to tylko przypadek może sprawić, że trafisz na coś wartościowego. Natomiast gdy zastanowisz się i poszukasz odpowiedzi na to, co jest dla Ciebie ważne, to wtedy będziesz wiedział, czy podążasz w dobrym kierunku, czy może trzeba zmodyfikować kurs.

Może słyszałeś o tym, że warto stworzyć wizję własnego życia lub np. wyobrazić sobie, co chciałbyś, aby inni mówili podczas Twojego pogrzebu. Przyznam Ci się do czegoś. Zawsze mnie te rady przerażały. Jak mogę stworzyć wizję kolejnych dwudziestu, trzydziestu lat mojego życia? Przecież życie jest tak dynamiczne. Tak zmienne. Jak przewidzieć kolejne lata? Jak je zaplanować? Realną jest dla mnie perspektywa roku.

Gdy proszono mnie o wykonanie takiego ćwiczenia, to od razu czułam ciężar, brak motywacji, a czasem wręcz strach. Jeżeli masz podobnie, to zachęcam Cię: podejdź do tego tematu w inny sposób.

Usiądź i zastanów się nad swoim życiem. Tym, co jest tu i teraz.

  • Z jakich obszarów czy ról się składa? Jesteś mężem/ żoną/ singlem, studentem, pracownikiem, mamą/ tatą, dzieckiem, przyjacielem, biegaczem ….?
  • Które te obszary/ role są dla Ciebie najważniejsze?
  • Spójrz szerzej, co w Twoim życiu jest dla Ciebie ważne? Rodzina, budowanie relacji z innymi ludźmi, hobby, praca? Co jeszcze?
  • Czy w każdym z tych obszarów życia jesteś w pełni zadowolony? Jeżeli nie, to czego Ci brakuje? Czego mogłoby być więcej?

Gdy wiesz już, czego Ci brakuje, albo czego chcesz więcej, to zmianę tej sytuacji możesz przekształcić na swój cel. Może odkryłeś, że chcesz mieć lepsze relacje ze swoimi bliskimi? A może zobaczyłaś, że masz za mało czasu na czytanie książek, a kiedyś to było to Twoje hobby?

Mając cel, możesz pójść dalej. Jaki pierwszy krok, jaką małą zmianę możesz wprowadzić, która przybliży Cię do celu? Nie pisz całej strategii. Na początku pomyśl, co możesz zmienić praktycznie od zaraz. Chodzi o mały krok w obranym przez Ciebie kierunku. W końcu najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku.

A jeżeli w Twojej głowie pojawiają się myśli w stylu: "to się nie uda", "tego się nie da zmienić", "to niemożliwe", "zawsze tak będzie" itd., to nie martw się. Każdy z nas nosi w sobie różne przekonania; niektóre z nich nam pomagają, inne nas ograniczają. Są sposoby na radzenie sobie z nimi, o czym napiszę w innym artykule. Natomiast teraz zachęcam Cię: poeksperymentuj. Spróbuj przez tydzień lub dwa robić ten swój mały krok ku zmianie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Co zrobić, żeby twoje styczniowe cele nie zamieniły się w złudzenia? Podpowiadamy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.