Rak. Trzeba informować o rokowaniach

Rak. Trzeba informować o rokowaniach
(fot. urban_mixer / flickr.com)
PAP / slo

Lekarze muszą rozmawiać z pacjentami i w czytelny sposób przekazywać im informacje o chorobach, rokowaniach i przebiegu terapii - podkreślali eksperci podczas konferencji promującej IX kampanię społeczną "Hospicjum to też życie".

- Personel medyczny natomiast nie radzi sobie z narastającymi emocjami i stresem, co w konsekwencji prowadzi do wypalenia zawodowego. Chcielibyśmy także, aby w podczas kampanii zostały pokazane dobre praktyki właściwej komunikacji - mówiła Stolarczyk. Dodała, że jeżeli rozmowa z lekarzem przebiega w odpowiedni sposób, to 90 proc. pacjentów stosuje się do zaleceń dotyczących terapii.

DEON.PL POLECAKrajowy konsultant w dziedzinie onkologii prof. Maciej Krzakowski podkreślał, że pacjent powinien otrzymać od lekarza informacje o "plusach i minusach" proponowanych metod leczniczych. - Lekarze muszą starać się przekazać pacjentowi optymizm nawet w trudnych sytuacjach, ale nie mogą obiecywać rzeczy, które nie są możliwe - powiedział prof. Krzakowski. Dodał, że już studenci medycyny muszą uczyć się, jak rozmawiać z pacjentami.

Kampanię "Hospicjum to też życie" można wesprzeć, wysyłając sms pod numer 7279 (2 zł + VAT). W ramach kampanii w najbliższych dniach ruszy strona www.zdrowarozmowa.pl.

Fundacja Hospicyjna powstała w 2004 r. Zajmuje się wspieraniem materialnym i merytorycznym ośrodków hospicyjnych. W 2006 r. Fundacja utworzyła Fundusz Dzieci Osieroconych. Daje możliwość wyjazdu dzieciom na wakacje, jej podopieczni otrzymują ubrania, wyprawki szkolne i prezenty.

W Polsce jest około 280 hospicjów domowych i 65 hospicjów stacjonarnych. Fundusze na utrzymanie hospicjów uzyskiwane są z NFZ, sponsorów oraz indywidualnych darczyńców. "Hospicjum to też Życie" jest coroczną kampanią, która ma uwrażliwić Polaków na potrzeby umierających oraz osób bliskich. Fundacja Hospicyjna prowadzi portal www.hospicja.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rak. Trzeba informować o rokowaniach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.