Ginekolog: Jak działa pigułka "dzień po"

Ginekolog: Jak działa pigułka "dzień po"
(fot. Steve Smith / CC BY-NC 2.0 / flickr.com)
5 lat temu

Pigułka "dzień po" może mieć działanie wczesnoporonne, wszystko zależy od momentu cyklu, w którym zostanie przyjęta - powiedział dr Maciej Barczentewicz, ginekolog, prezes zarządu Fundacji Instytutu Leczenia Niepłodności Małżeńskiej w Lublinie.

Zdaniem lekarza, sprzedaż tych tabletek bez recepty jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, zwłaszcza młodych dziewcząt.

Decyzją ministerstwa zdrowia preparat "ellaOne", czyli tak zwana pigułka "dzień po", będzie dostępna w Polsce bez recepty. To zalecenie Komisji Europejskiej, do którego zastosował się, choć nie musiał, polski resort zdrowia.

Zdaniem dr. Macieja Barczentewicza, taka decyzja może prowadzić do poważnego zagrożenia zdrowia. - Szczególnie zagrożenie stwarza to dla kobiet najmłodszych, które mogą podejmować różne nieroztropne decyzje, mające konsekwencje zdrowotne - wyjaśnia ginekolog.

Skąd wynika to zagrożenie? - Producent zaleca stosowanie takiej tabletki najwyżej raz w miesiącu. Ale nawet jeśli będzie ona stosowana raz w miesiącu, ale wielokrotnie w ciągu roku, spowoduje to poważne zaburzenia hormonalne.

Jeżeli można ją kupić bez najmniejszego problemu, tak jak kawę czy herbatę w sklepie, po prostu idąc do apteki i kupując tak jak się kupuje witaminy, to niestety można się spodziewać, że "ellaOne" będzie przyjmowana częściej niż raz w miesiącu - powiedział dr Barczentewicz.

"Sprzedaż tych pigułek jest poważnym zagrożeniem, a wręcz naruszeniem prawa polskiego, szczególnie ustawy antyaborcyjnej, zakazującej zabijanie płodu ludzkiego".

Dr Barczentewicz jasno stwierdza, że "ellaOne" absolutnie nie można traktować jako tabletki wyłącznie antykoncepcyjnej. - Pigułka "dzień po" może mieć działanie wczesnoporonne - przestrzega.

Mechanizm działania preparatu zależy od tego, w którym momencie cyklu kobiety doszło do współżycia. - To ma być tak zwana antykoncepcja awaryjna, pigułka stosowana maksymalnie do 72 godz. po tzw. stosunku niezabezpieczonym.

Jeżeli współżycie było w okresie okołoowulacyjnym, czyli potencjalnie mogło dojść do poczęcia w ciągu tych 72 godzin, to wtedy ta tabletka będzie miała działanie wczesnooporonne.

Jeżeli do współżycia doszło po owulacji, czyli w okresie niepłodnym, to tabletka nie będzie miała żadnego działania. Jeżeli natomiast do współżycia doszło w okresie przedowulacyjnym, można się spodziewać, że zadziała mechanizm blokujący owulację, czyli antykoncepcyjny. Wszystkie trzy możliwości są faktyczne - wyjaśnił dr Barczentewicz.

Następstwem zastosowania tej pigułki jest rozregulowanie cyklu, wczesne poronienia i niepłodność. Duże dawki progestagenu mają wysoce niekorzystny wpływ na układ rozrodczy i gruczoły piersiowe (tkliwość i ból piersi, ból i świąd narządów płciowych, skurcze macicy, zespół napięcia przedmiesiączkowego, krwotok maciczny, obfite miesiączki, nieregularne krwawienia z pochwy) oraz na układ pokarmowy (bóle brzucha, nudności, wymioty, niestrawność, biegunka, refluks żołądkowo-przełykowy), a także na układ sercowo-naczyniowy, nerwowy i psychikę kobiet - ostrzega Forum Kobiet Polskich.

Podkreśla, że środek ten niczego nie leczy. "Jest stosowany przeciwko poczętemu dziecku i o ile zostało ono poczęte, blokuje mu możliwość dalszego rozwoju i powoduje bardzo wczesne poronienie. Może być stosowany nawet do 5 dni po kontakcie seksualnym, ale zdarza się, że nie jest skuteczny. Może wówczas powodować uszkodzenia płodu"- przypominają członkinie FKP.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ginekolog: Jak działa pigułka "dzień po"
Komentarze (6)
Lucja
Lucja
6 września 2016, 13:34
Czy kobiety nie boją sie używać takich tabletek? Skoro tak to przecież istnieja inne zabezpieczenie, czy tak?
A
anuszka
19 kwietnia 2015, 01:01
Przecież w EllaOne nie ma progestagenu! Ten lekarz nawet nie wie, o czym mówi!  [url]http://www.blog.endokrynologia.net/2015/01/21/antykoncepcja-interwencyjna-kilka-spraw-do-przemyslenia-kilka-faktow-do-sprostowania[/url] - tutaj jest rzetelna opinia doktora endokrynologii o tym, jak działa ta pigułka.
B
bee
20 kwietnia 2015, 12:02
Duże dawki progestagenu mają wysoce niekorzystny wpływ na układ rozrodczy i gruczoły piersiowe (...)a także na układ sercowo-naczyniowy, nerwowy i psychikę kobiet - ostrzega Forum Kobiet Polskich. anuszka - w którym miejscu dr Barczentwicz powiedział, że EllaOne zawiera progestagen?  Jesli dr Belowskiego traktujesz jako autorytet to nie mam pytań...
I
irena
20 kwietnia 2015, 14:28
Dr Berentowicz wie, co mówi, a mówi o tabletce ElleOne, a nie o progestagenach.
B
Barbara
18 kwietnia 2015, 22:27
Zabij mnie = usuń mnie/ nic Ci matko /nie zrobiłem/ /a tez chcę zyć/tak ja Ty żyjesz I tak Cię kocham/życie kilkugodzinne/kiklinastogodzinne
K
KRis
15 kwietnia 2015, 23:34
Aby była dobrze użyta kobieta musi znać dobrze cykl - czyli prowadzić kalendarzyk. Która to robi? Każdy inny przypadek to "nie mam okresu - idę po EllaOne"

Skomentuj artykuł

Ginekolog: Jak działa pigułka "dzień po"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.