Czy starszy onacza szczęśliwszy?

Czy starszy onacza szczęśliwszy?
(fot. philippe leroyer / flickr.com)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce slo

W artykule, opublikowanym na łamach magazynu "Perspectives on Psychological Science", amerykańscy naukowcy apelują o przeprowadzenie badań, które wyjaśniłyby, dlaczego starsi ludzie są szczęśliwsi - informuje serwis eScienceNews.

Ludzie w podeszłym wieku więcej uwagi poświęcają twarzom wesołym niż smutnym, a także sytuacjom pozytywnym, a nie negatywnym i lepiej je zapamiętują. Poszukują okoliczności, które mogłyby poprawić im humor, a unikają ludzi, którzy byliby w stanie obniżyć ich nastrój. Lepiej radzą sobie z przechodzeniem do porządku dziennego nad niepowodzeniami, zawodami. Chętniej porzucają niemożliwe do osiągnięcia cele na rzecz lepszego samopoczucia.

Badacze zdemaskowali strategie, stosowane przez ludzi starszych w celu zachowania pozytywnego nastawienia, ale nikt nie stworzył jednolitej teorii, która wyjaśniałaby te zjawiska.

- Jest wiele dobrych teorii, które tłumaczą różnice w poczuciu szczęścia w zależności od wieku, ale większość badań nie dostarcza bezpośrednich dowodów, potwierdzających hipotezy - mówi psycholog Derek M. Isaacowitz z Northeastern University.

Problem stanowią sprzeczności, które pojawiają się w niektórych badaniach. Część z nich stanowi dowód na to, że za poprawę humoru odpowiadają pozytywne zdarzenia, inne przekonują, że polepszenie nastroju może być wynikiem porównania własnego życia z gorszą sytuacją innych ludzi. Podczas, gdy część badaczy twierdzi, że wysoki wynik w testach poznawczych jest związany ze zdolnością do poprawy nastroju, inni argumentują, że poczucie szczęścia w późniejszym życiu jest związane z ubytkami poznawczymi, co zmusza ludzi starszych do skupiania się na prostszych, pozytywniejszych myślach.

- Możemy stwierdzić, że zwykle ludzie w podeszłym wieku są szczęśliwsi niż przeciętny człowiek, ale wciąż chcielibyśmy dowiedzieć się w jakich sytuacjach konkretna strategia sprawia, że konkretna osoba o specyficznych właściwościach czuje się lepiej - dodaje Isaacowitz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy starszy onacza szczęśliwszy?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.