Jak uniknąć depresji i dążyć do szczęścia?

Jak uniknąć depresji i dążyć do szczęścia?
(fot. shutterstock.com)
4 lata temu
Adrianna Szczudło / kw

Nietrudno zauważyć, że w ostatnich latach znacznie wzrósł poziom lęku. Coraz więcej osób cierpi na depresje i ma problemy z doświadczaniem radości życia.

W jednym z ostatnio opublikowanych wywiadów Joana Frawliego Desmonda z Dr. Aaronem Kheriaty został poruszony właśnie temat ludzkiego szczęścia i cnót, opracowany na bazie psychologicznych i medycznych badań, które zostały przeprowadzone w USA. Mimo to, wnioski dotyczą w zasadzie mieszkańców każdego kontynentu, ponieważ ten problem rozszerzył się już na skalę światową.

Jaka jest przyczyna złej kondycji psychicznej dzisiejszego społeczeństwa oraz co wpływa na tak znaczny wzrost depresji i samobójstw?

Dr Kheriaty stwierdza, że na pewno duże znaczenie odgrywa tutaj sytuacja ekonomiczna oraz polityczna, lecz jeszcze większy wpływ mają czynniki społeczne i kulturowe. Izolacja oraz brak kontaktu ze społeczeństwem to jedne z nich.

Coraz więcej słychać o samobójstwach, które naukowcy nazwali "śmiercią z desperacji". Coraz więcej ludzi przyznaje, że nie ma w swoim życiu osoby z którą mogliby o wszystkim porozmawiać, która zawsze im pomoże i mogą na nią liczyć w trudnych chwilach.

Wnioski są takie, że koniecznością jest budowanie społeczeństwa w którym stawiać się będzie na pomoc innym i umacnianie relacji międzyludzkich. Jak jednak do tego dążyć?

Dwa rodzaje szczęścia

Rozmówcy zwrócili uwagę, że dzisiejsze społeczeństwo ma problem z określeniem pojęcia szczęście. Istnieją dwa rodzaje pojmowania tego stanu. Niektórzy za szczęście uznają wszystko to, co przynosi im przyjemność, daje jakieś korzyści, zaspakaja potrzeby.

Według naukowców można to nazwać "szczęściem hedonistycznym". W tej perspektywie, możemy robić wszystko, na co mamy ochotę, bez względu na inne okoliczności. Jeśli coś ma sprawić, że poczuje się dobrze, to czemu z tego nie skorzystać?

To przekonanie zatrzymuje się jednak na chwilowym zadowoleniu. Nie jest w stanie dać pełnego spokoju i radości. Bogatsze i prawdziwe pojmowanie szczęścia polega na robieniu tego, co naprawdę nas rozwija i sprawia, że dążymy do doskonałości i wspólnego dobra. Dlatego, jak czytamy w wywiadzie, należy pracować nad relacjami z otaczającymi nas ludźmi i pomnażać nasze talenty. Musimy tak kształtować nasze pragnienia, aby odkryć, co tak naprawdę nas uszczęśliwia i czy jest to dla nas dobre.

Cierpienie jest nieuniknione

Dr Kheriaty wskazał na powszechny fakt, że nikt z nas nie jest w stanie pozbyć się z życia cierpienia. Na niektóre rzeczy nie mamy wpływu, każdy dostaje swój krzyż, z którym musi się zmagać. Nie możemy przewidzieć, czy w przyszłości spotka nas choroba, śmierć bliskiej osoby czy inna trudna sytuacja. Dr Kheriaty mówi jednak, że jeśli rozwiniemy w sobie pewne cechy i cnoty, to będzie nam łatwiej na to cierpienie reagować.

Sprawi, że będziemy bardziej odporni i wytrzymali. Oczywiście, w obliczu trudności dążenie do szczęścia staje się trudniejsze ale nie niemożliwe, a to co zyskamy na końcu, jest jeszcze bardzie cenne.

Odzyskanie prawdziwej wolności

Kolejne ważne pytanie, jakie postawili sobie rozmówcy: czym jest wolność? Większość z nas myśli, że wolność polega na robieniu i wyborze tego, cokolwiek się chce. To przekonanie bardzo osłabia naszą zdolność dążenia do szczęścia i wybierania tego, co najlepsze. Prawdziwa wolność to umiejętność wyboru największego dla nas dobra nawet w obliczu trudności.

Cały czas trzeba pracować i rozwijać swoją wolność wewnętrzną. Nauczyć się korzystać z tego daru w taki sposób, który pomoże nam w rozwoju, a nie jeszcze bardziej zniewoli. Musimy zrozumieć, że szczęście zależy od nas samych, od naszych wyborów, a nie od zewnętrznych okoliczności na które nie mamy wpływu.

Wdzięczność

Z badań Roberta Emmonsona, profesora psychologii University of California w Davis wynika, że istnieje wiele korzyści płynących z praktykowania wdzięczności. Jest to takie proste, a jednak wielu z nas o tym zapomina. Profesor Emmonson radzi, aby codziennie pod koniec dnia zapisać (pomyśleć) sobie 3 rzeczy, za które dziś możemy podziękować. Te słowa mogą być skierowane zarówno do Boga, jak i do innych ludzi. Każdy, nawet mały mały gest wdzięczności, jest na wagę złota. Jeśli nauczymy się być wdzięczni za małe rzeczy, to zaczniemy doceniać to, co nas otacza i to, co posiadamy.

Wybaczenie

Rozmówcy zauważyli, że tak samo ważne, choć już o wiele trudniejsze jest wybaczenie. Czasem przez lata nie jesteśmy w stanie się na nie zdobyć. Potrzeba dodatkowej siły, łaski. Ciężko jest pogodzić się z niesprawiedliwością i złem. Jednak Richard Fitzgibbons, współautor "Terapii przebaczenia", stwierdził , że praktyka przebaczania i rezygnacji z gniewu poprawia nasze zdrowie psychiczne i sprzyja stałemu wzrostowi szczęścia. Jest to głębokie uzdrowienie nie tylko dla nas ale także dla osoby która nas skrzywdziła.

Z wywiadu z dr. Kheriaty wynika, że w dzisiejszych czasach coraz trudniej jest dawać świadectwo prawdziwego szczęścia, jednak to do nas - katolików - należy to zadanie. Pracując nas sobą, swoim charakterem i cnotami oraz bliskością z Panem Bogiem jesteśmy w stanie odnaleźć prawdziwą radość i cieszyć się największym darem jaki otrzymaliśmy - ŻYCIEM.

*  *  *

Dr. Aaron Kheriaty jest absolwentem Uniwersytetu Notre Dame w zakresie filozofii i nauk medycznych. Dyplom lekarza zdobył na Uniwersytecie Georgetown. Obecnie jest dyrektorem kształcenia Rezydentów Szkolnictwa Medycznego w Katedrze Psychiatrii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine.

***

Depresja jest ciężarem, ale można z nią wygrać. Jeśli dotyka ciebie lub jest w twoim otoczeniu osoba, której chcesz pomóc - skorzystaj z tych źródeł, szukając pomocy:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Pytlarz
18,83 zł
26,90 zł

Święty Józef - patron naszych czasów

To już trzecia część bestsellerowej serii Cudów świętego Józefa. Słynna mistyczka Marta Robin uważała, że XXI wiek będzie należał do świętego Józefa. Ta książka jest tego bezsprzecznym dowodem. Zamieszczone...

Skomentuj artykuł

Jak uniknąć depresji i dążyć do szczęścia?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.