Nastoletni mózg to optymista

Nastoletni mózg to optymista
dzięki sygnalizacji dopaminergicznej nastolatki zakładają wygraną o wiele częściej niż dorośli (fot.--Tico--)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce slo

Nastolatki są nadwrażliwe na sygnały nerwowe, sugerujące przesadnie optymistyczne zakończenie swoich działań - przekonują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Neuroscience". Różowe okulary mózgu stanowi system dopaminergiczny będący główną składową tzw. układu nagrody.

W układzie dopaminergicznym mózgu przekaźnikiem sygnału jest dopamina, jego pobudzenie związane jest z subiektywnym odczuwaniem przyjemności. System nagrody aktywowany jest głównie w sytuacjach zaspokajania popędów (jedzenie, zachowania seksualne) ale także w trakcie wykonywania innych przyjemnych czynności, jest odpowiedzialny za powstawanie uzależnień.

Jessica Cohen wraz z zespołem z Uniwersytetu Kalifornijskiego badała nastolatki oraz dorosłych podczas zadania, za którego poprawne wykonanie można było otrzymać nagrodę pieniężną. Uczestnicy musieli się nauczyć reagować odpowiednim zachowaniem na prezentowane im obrazy.

Podczas podejmowania trudnych decyzji, nasz mózg musi dokonać analizy sygnałów przedstawiających możliwe konsekwencje dokonanego wyboru.

Po przeanalizowaniu aktywności mózgów uczestników badania podczas nauki okazało się, że dzięki sygnalizacji dopaminergicznej nastolatki zakładają wygraną o wiele częściej niż dorośli. Odkrycie sugeruje, że ryzykowne zachowania nastolatków wiążą się ze zwiększoną wrażliwością na odbiór sygnałów wskazujących na pozytywny skutek określonego zachowania, nie są natomiast efektem obniżonej wrażliwości na sygnały sugerujące możliwe rozwiązanie negatywne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nastoletni mózg to optymista
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.