Próby samobójcze a przemoc w związkach

Próby samobójcze a przemoc w związkach
Zdolność do okaleczania siebie ma związek z predyspozycjami do krzywdzenia ukochanej osoby (fot. Noel Feans)
PAP - Nauka w Polsce / slo

Mężczyźni, którzy przed 18 rokiem życia podjęli próbę samobójczą częściej są agresywni i stosują przemoc wobec partnerek lub żon - wynika z obserwacji amerykańskich naukowców. Artykuł na ten temat publikuje internetowe wydanie pisma "Psychological Medicine".

Zdaniem autorów pracy, dowodzi to, że chłopcy, którzy podejmują próby samobójcze są narażeni na długotrwałe problemy, dlatego niezbędne jest stworzenie dla nich specjalnych programów prewencyjnych, uczących metod łagodzenia agresji oraz kontrolowania emocji i zachowań.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Oregon doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych w grupie 153 mężczyzn mieszkających w okolicy o dużej przestępczości. Psychologowie oceniali ich stan każdego roku począwszy od 10 roku życia aż do ukończenia 32 lat. Gdy panowie byli w wieku od 18 do 25 lat do badań zaproszono również ich partnerki.

Dane na temat przemocy stosowanej przez każdego z panów pochodziły nie tylko z jego własnych relacji, ale też z kartotek policyjnych dotyczących przemocy domowej, raportów kobiet na temat doznanych urazów oraz obserwacji współżycia każdej z par.

W analizie uwzględniono też inne czynniki, które mogą wpływać na pełne przemocy zachowania wobec partnerki, jak skłonność do agresji, depresja, używanie narkotyków oraz historia przemocy w rodzinie.

Związek między próbami samobójczymi w okresie nastoletnim, a stosowaniem przemocy wobec dziewczyny czy żony okazał się być zaskakująco silny. Aż 58 proc. mężczyzn, którzy dokonywali zamachu na własne życie było agresywnych i dopuszczało się rękoczynów wobec partnerki, podczas gdy w grupie nie podejmującej prób samobójczych odsetek ten wynosił 23 proc. Samo myślenie o samobójstwie nie było związane z podobnymi zachowaniami.

- To oznacza, że zdolność do okaleczania siebie ma związek z predyspozycjami do krzywdzenia ukochanej osoby - komentuje współautor pracy psycholog David Kerr.

Naukowcy przypominają, że wyniki ich badań pozostają w zgodzie z innymi pracami, które wskazują, że osoby - zarówno mężczyźni, jak i kobiety - stosujące przemoc fizyczną wobec partnera często miały w przeszłości problemy z zachowaniami agresywnymi i z kontrolą impulsów.

Kerr zaznacza jednak, że nie daje to mężczyznom prawa do usprawiedliwiania się. - Przemoc domowa jest ogromnym problemem dla kobiet i dzieci, a mężczyźni są odpowiedzialni za swoje zachowanie - dodaje.

Zdaniem współautorki pracy Deborah Capaldi, jeśli mężczyzna zrozumie, że jego zachowania wynikają z problemów z kontrolowaniem złości i zachowań impulsywnych w sytuacji stresowej, to będzie mógł w świadomy i odpowiedzialny sposób próbować ich unikać.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Próby samobójcze a przemoc w związkach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.