Wyścig o względy starszego gościa

Wyścig o względy starszego gościa
Atrakcyjność starszego gościa zaczyna dostrzegać też polska branża turystyczna. (fot. pedrosimoes / flickr.com)
Logo źródła: Dziennik Polski Ewa Piłat / slo

"Emerytura w słońcu" - tak nazywa się projekt przedstawiony przez ministra gospodarki i spraw publicznych Portugalii, który ma zachęcić seniorów z całej Europy, a zwłaszcza z bogatszych krajów z północnej części kontynentu, do odwiedzenia słonecznego Półwyspu Iberyjskiego. A najlepiej do osiedlenia się na starość w Portugalii.

Rząd w Lizbonie pozazdrościł Hiszpanom sukcesu programu skierowanego do seniorów. Od dwóch lat Hiszpanie zapraszają do siebie obywateli Unii Europejskiej, którzy ukończyli 55 lat, na wakacje z rządową dopłatą. Program Europe Senior Tourisme oferuje komfortowe warunki pobytu, specjalnie przygotowany program dla starszego turysty i bardzo atrakcyjną cenę. Tyle że od października do maja. Costa del Sol, Costa Brava, Majorkę odwiedziły już setki tysięcy europejskich seniorów, w tym również Polaków. Dzięki nim hiszpański przemysł turystyczny kręci się znakomicie przez cały rok.

Atrakcyjność starszego gościa zaczyna dostrzegać też polska branża turystyczna. Jako pierwszy z krakowskich hoteli ofertę dedykowaną osobom starszym przygotował trzygwiazdkowy hotel Logos. Propozycja hotelu była odpowiedzią na akcję "Miejsce przyjazne seniorom", którą zorganizowało województwo małopolskie wraz z partnerami. Akcji patronuje "Dziennik Polski".

Hotel Logos zapowiada nie tylko szczególną opiekę nad starszymi turystami, mogą oni liczyć także na niższą cenę. Europejskie programy promujące turystykę osób starszych przewidują dopłaty dla seniorów. Hotele i pensjonaty w Polsce, które chcą zaprosić do siebie starszego klienta, oferują mu zniżki ze względu na wiek. W krakowskim hotelu zniżka dotyczy zarówno noclegu, jak i restauracji. Hotel zaaranżował też pokój dostosowany do potrzeb osoby niepełnosprawnej. - Zoptymalizowaliśmy naszą ofertę pod kątem potrzeb i możliwości finansowych seniorów. Ta oferta to także część polityki odpowiedzialności społecznej, jaką prowadzimy. Wcześniej angażowaliśmy się m.in. we współpracę z Fundacją Jasia Meli "Nie jesteś sam" - wyjaśnia Anna Górak, dyrektor hotelu.

DEON.PL POLECA

- Kraków to miasto oferujące seniorom wielką paletę atrakcji. Starszym gościom proponujemy zazwyczaj udział w koncercie, wyjście do teatru lub zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Ale trafiają się też tacy, którzy wolą wizytę w Aquaparku. Weekend w Krakowie to doskonały pomysł na prezent dla rodziców lub dziadków. Możliwe, że niedługo ta oferta dorówna popularnością "romantycznemu weekendowi", propozycji, jaką hotele przygotowują dla zakochanych - dodaje Agnieszka Urbańczyk - kierowniczka recepcji hotelu Logos.

Opieka medyczna, kijki do nordic walkingu, rowery i kaski, basen z podgrzewaną wodą, ognisko z kiełbaskami oraz dowóz na niedzielną mszę św. do Ustronia Morskiego - to z kolei ponadstandardowa oferta dla seniorów zaproponowana przez ośrodek Imperiall w Sianożętach nad morzem. - Pakiet dla seniora był gestem pod adresem naszych stałych gości-emerytów, którzy wybierają pobyt nad morzem poza sezonem, ceniąc sobie spokój w tym czasie. Turystom, którzy bywali u nas wielokrotnie, niczego nie trzeba zachwalać. Specjalna oferta dla seniorów kusi raczej nowych gości - mówi Paweł Gawienowski, właściciel ośrodka. Propozycja wypoczynku dla starszych osób jest stosunkowo nowa, więc nie potrafi jeszcze ocenić jej popularności.

Wiosną 2011 r. podobną ofertę przygotowali właściciele pensjonatu na drugim końcu Polski - w górach. Maria i Paweł Cymańscy, którzy sami są seniorami, od 18 lat prowadzą pensjonat Anna Maria w Wysowej-Zdroju. Wiedzą, jakie atrakcje ucieszą ich rówieśników. - Oprócz całodziennego wyżywienia, komfortowego pobytu, proponujemy masaż relaksacyjny, infrasaunę, latem przejażdżki dorożką, zimą kulig, ognisko, dowóz do Wysowej, a przede wszystkim spokój, relaks, czyste powietrze i piękne krajobrazy - zachwala Paweł Cymański. I tak jak nad morzem zniżki dla seniorów, pod warunkiem jednakże, że przyjeżdża cała grupa. Cena pobytu, rzeczywiście została tak skalkulowana, że niepodobna zapewnić za nią odpowiedniego standardu usług dla indywidualnego turysty.

Polski turysta-senior jeszcze nie przyzwyczaił się do tego, że to instytucje zabiegają o jego względy. Sam nawet nie zdaje sobie sprawy, jakim jest atrakcyjnym klientem dla branży turystycznej. Nie przypuszcza, że ograniczenia ruchowe, dieta, słabsze zdrowie, wrażliwość na hałas i zgiełk już nie przerażają właścicieli hoteli i pensjonatów. Senior ma czas i dlatego może podróżować. Finanse zaś nie są aż takim ograniczeniem, jak malują go emeryci. Dobrze samemu przekonać się, ile naprawdę kosztuje promocyjny pobyt seniora. I ile znaczy dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego.

Źródło: Wyścig o względy starszego gościa

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wyścig o względy starszego gościa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.