Zachowujesz dystans wobec sąsiadów?
Większość Polaków zachowuje dystans wobec sąsiadów i ogranicza się tylko do kontaktów grzecznościowych - wynika z sondażu CBOS. Najbardziej zażyłe relacje z sąsiadami mają mieszkańcy wsi, co jest rzadsze w wielkich miastach.
W porównaniu z badaniami z połowy lat 90., mniej osób deklaruje utrzymywanie kontaktów towarzyskich i świadczenie sobie drobnych przysług.
Większość Polaków (58 proc.) zachowuje dystans wobec swoich sąsiadów. "Pragną poprawnych, ale niezbyt bliskich z nimi stosunków" - podaje sondaż. Z drugiej strony 41 proc. nie zgadza się z opinią, że dystans charakteryzuje ich kontakty z sąsiadami. Ponadto dystans nie oznacza całkowitego odcinania się od kontaktów; tylko co dziesiąty badany twierdzi, że unika jakichkolwiek kontaktów z sąsiadami. 90 proc. nie pragnie całkowitego od nich odcięcia.
Zdaniem CBOS najbardziej charakterystyczną postawą jest ograniczanie się wyłącznie do kontaktów grzecznościowych, tzn. witanie się z napotkanymi sąsiadami. 83 proc. utrzymuje tylko tego rodzaju kontakty, przynajmniej z niektórymi sąsiadami. 30 proc. przyznaje, że ten typ relacji charakteryzuje jego kontakty z większością sąsiadów.
73 proc. ankietowanych deklaruje świadczenie sobie drobnych przysług, np. pożyczanie czegoś, pilnowanie dziecka. Jednak zdecydowana większość badanych (62 proc.) przyznaje, że tak zażyłe stosunki łączą ich tylko z nielicznymi sąsiadami. 34 proc. utrzymuje z sąsiadami kontakty towarzyskie: odwiedzają się, bywają u siebie na imieninach i innych uroczystościach rodzinnych. 6 proc. jest skonfliktowanych z sąsiadami, ale zdecydowana większość z nich przyznaje, że tylko z nielicznymi.
W sondażu pytano też o czas spędzany z innymi ludźmi. Najwięcej osób najczęściej spędza go z najbliższą rodziną - z rodzicami, rodzeństwem, dziećmi (36 proc.) oraz partnerem lub partnerką (35 proc.). 9 proc. preferuje towarzystwo najbliższych przyjaciół i znajomych. Tyle samo osób deklaruje, że większość czasu spędza samotnie. 6 proc. w czasie wolnym zazwyczaj spotyka się z rodziną, nie tylko najbliższą, ale także z dalszymi krewnymi. 4 proc. najczęściej przebywa w gronie znajomych. Tylko 1 proc. spędza czas z wieloma osobami, wśród których są również nieznajomi.
Badanie przeprowadzono 14-20 czerwca na 1013-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.
Skomentuj artykuł