Te oznaki wskazują, że nie śpisz wystarczająco dużo

Te oznaki wskazują, że nie śpisz wystarczająco dużo
(Fot. pl.depositphotos.com)
webmd.com/dm

Spokojny sen regeneruje ciało i umysł, co pomaga w jak najlepszym funkcjonowaniu. Większość dorosłych potrzebuje od 7 do 9 godzin snu na dobę. Zaburzenia snu to przypadłość, która wynika z fizycznych lub psychicznych problemów zdrowotnych. Oto kilka charakterystycznych skutków braku snu.

Zaczerwienione oczy

Zaczerwienienie, obrzęki, cienie i worki pod oczami – niby drobne oznaki, ale mogą wskazywać na problemy ze snem. Badania pokazują, że osoby pozbawione snu mają więcej zmarszczek i obrzęków. Być może jest to spowodowane tym, że nasze ciało traci kontrolę hormonalną i naprawę tkanek, która ma miejsce w fazach głębokiego snu.

Przybierasz na wadze 

DEON.PL POLECA

Kiedy dobrze wypoczniesz, twoje ciało może właściwie kontrolować hormony, które wpływają na poczucie głodu. Bez nich możesz odczuwać potrzebę jedzenia więcej niż potrzebujesz, co może spowodować, że przytyjesz.

Czujesz się przygnębiony 

Depresja i zły sen są również ściśle ze sobą powiązane. Depresja może prowadzić do złego snu, a może się zdarzyć również na odwrót. Kiedy nie śpisz wystarczająco dużo twoja koncentracja i pamięć się przyćmione.

Masz nastroje  

Drażliwość jest oznaką złego snu. Jedno z badań wykazało, że ograniczenie ludziom przez tydzień snu do 4,5 godzin na dobę przez tydzień, skutkowało tym, że byli zestresowani, rozgniewani i wyczerpani psychicznie. Poczuli się lepiej, kiedy wrócili do normalnego, pełnego cyklu dnia, podczas którego spali 7-8 godzin.

Pijesz więcej kawy 

Nie wielką niespodzianką, że twoje dwie filiżanki kawy mogę nie wystarczyć, kiedy śpisz mniej.  Kofeina może wydawać się odpowiedzią na brak snu albo gorszy sen, jednak szybko może stać się częścią problemu. Na krótką metę picie kawy lub napoju gazowanego może sprawić, że będziesz bardziej czujny, ale w dłuższej perspektywie może prowadzić do większej bezsenności lub niepokoju.

Masz większą ochotę na śmieciowe jedzenie 

Po nieprzespanej nocy możesz być bardziej skłonny wybrać cheeseburgera i frytki na zamiast normalnego obiadu. Mózg pozbawiony snu jest bardziej skłonny do niezdrowych przekąsek i posiłków. Może się zdarzyć, że osąd i podejmowanie decyzji nie są tak trafne, gdy jesteś zmęczony.

Walczysz z wypryskami

Jeśli nie śpisz dobrze, również twoja skóra może być tego oznaką. Niektóre badania wykazały związek między brakiem snu a trądzikiem. Być może sen kontroluje pracę hormonów w naszym ciele. Brak snu szkodzi również układowi odpornościowemu, pozostawiając organizm bardziej podatnym na wiele chorób.

Niewiele mniej snu 

Utrata zaledwie dwóch godzin snu może negatywnie wpłynąć na twoją koncentrację i pamięć. Skutki braku snu mogą być bardzo konkretne:  możesz mieć gorszy czas w pracy lub za kierownicą samochodu. Ponad jedna trzecia osób przyznaje, że zasypia podczas jazdy.

Beznadziejne poranki

Budzenie się z bólem gardła, suchością w ustach lub bólem głowy. To może wskazywać na zły sen. Bezdech senny, chrapanie lub refluks żołądkowy – to również oznaki problemów ze snem. Jeśli zauważysz te powtarzające się u siebie objawy, porozmawiaj o nich ze swoim lekarzem.

webmd.com/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krystyna Dajka

Twój kolejny krok ku długowieczności!

Sięgnij po to, co podpowiada natura, i przejmij kontrolę nad swoim zdrowiem.

Z nowej książki Krystyny Dajki dowiesz się, jakie nawyki żywieniowe zapewnią ci długie życie w zdrowiu. Pomoże ci...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Te oznaki wskazują, że nie śpisz wystarczająco dużo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.