Umysłowość i emocjonalność na poziomie kilkunastu lat. Znasz takich mężczyzn? A może to twój narzeczony?

Umysłowość i emocjonalność na poziomie kilkunastu lat. Znasz takich mężczyzn? A może to twój narzeczony?
O. Adam Szustak OP (Fot. Langusta na palmie/Youtube)
Youtube/dm

Serce, umysłowość i emocjonalność nadal na poziomie kilku czy kilkunastu lat. Znasz takich mężczyzn? A może to twój chłopak albo narzeczony? Może jesteś mężczyzną i dostrzegasz u siebie takie cechy? O tym, jak rozpoznać niedojrzałego mężczyznę i na czym polega męska niedojrzałość mówi Adam Szustak OP w „Nocnym Vlogu”.

Wieczny chłopiec. Piotruś Pan. To syndrom u dorosłego faceta, który emocjonalnie i psychicznie i po prostu po ludzku pozostał emocjonalnym nastolatkiem albo dzieckiem.

- Niestety bycie Piotrusiem Panem, jeżeli jest konserwowane przez lata, staje się naturą takiego mężczyzny - mówi Adam Szustak OP.

- Jeżeli jesteś mężczyzną, przyjrzyj się czy nie posiadasz takich cech? Jeśli jesteś kobietą w związku - szczególnie, który nie jest małżeństwem - przyjrzyj się, czy twój wybrany nie posiada takich cech, bo może jest tak, że jest niedojrzyały i na ten moment - a może w ogóle - nie nadaje się do małżeństwa - tłumaczy dominikanin i dodaje, że nie da się zbudować dobrego związku z kimś niedojrzyałym, tym bardziej, jeśli ten ktoś, nie chce stać się dojrzały. 

Po czym poznać, że to niedojrzały mężczyzna?

Niekończąca się potrzeba akceptacji

DEON.PL POLECA

- Niedojrzały mężczyzna nieustannie potrzebuje afirmacji i doceniania. Szuka takich kobiet, które będą musiały nieustannie pokazywały mu jego wartość - tłumaczy dalej dominikanin.

- I uwaga - chodzi oczywiście o nadużycia w tej dziedzinie. Zdrowy, normalny, dojrzały człowiek potrzebuje akceptacji - oczywiście. Tylko niedojrzałość polega na tym, że taki mężczyzna nieustannie jej poszukuje. Cały czas chce być adorowany - dodaje.

Musi być z kobietą, u której będzie widzieć jego nieustanny podziw, a kiedy go nie zobaczy, natychmiast czuje się rozczarowany i kończy mu się chęć bycia z tą osobą albo zdradza.

Problemy z podejmowaniem decyzji

- Chodzi o decyzje na całe życie, ale również o te małe. Są mężczyźni, którzy nieustannie, którym podejmowanie jakiegokolwiek wyboru, nawet jak kupienie ubrania, zawsze sprawia trudność. Dojrzały mężczyzna, nawet jeśli podejmie błędne decyzje, będzie z nimi żył - komentuje Szustak.

To taki typ, który zawsze szukaj osoby, która im pomoże. Jego niezdecydowanie przejawia się szczególnie, jeśli chodzi o decyzje na całe życie, czyli np. małżeństwo. - Nie jest przekonany, że może podjąć decyzję o małżeństwie i ciągle czeka, bo ciągle nie wie - dodaje zakonnik.

Nieumiejętność stałego zaangażowania

Dominikanin podkreśla, że nieumiejętność stałego zaangażowania się w cokolwiek, bardzo często łączy się z nieumiejętnością podejmowania decyzji. Chodzi o brak umiejętności stałego zaangażować bez względu na warunki. - I to najważniejsza cecha niedojrzałości męskiej - tłumaczy dominikanin.

- Taka osoba nie umie zadeklarować się na stałe w cokolwiek i z kimkolwiek. To oczywiście dotyczy decyzji o małżeństwie. To jest taki mężczyzna, który wiele rzeczy zaczyna, ale nie potrafi ich kontynuować. Podejmuje małe i większe dzieła, jest bardzo zapalony, ale one się szybko kończą - podkreśla.

Dominikanin dopowiada, że w takim mężczyzna nie ma konsekwencji, szczególnie, kiedy coś się wydaje nudne, wymagające wysiłku czy niekomfortowe.

Nieumiejętność przyjmowania wymagań i zobowiązań

- W normalnym życiu problemem dla takiego faceta jest spełnianie tego, o co się go po prostu prosi. Trudno od niego czegoś wymagać, bo czuje się on zaatakowany tym, że musi coś robić. Taka niechęć w dawaniu się innym, w tym, czego potrzebują - podkreśla dominikanin.

Reagowanie na konflikty i trudności w związku

Niedojrzały mężczyzna zazwyczaj ucieka od sytuacji stresogennych, konfliktowych, trudnych, kłótni.

 - Szczególnie na chęci, które wychodzą ze strony partnerki czy żony, żeby o różnych rzeczach rozmawiać. Zamyka się i nie potrafi podjąć dialogu. Obraża się. Uważa, że o pewnych rzeczach nie trzeba rozmawiać i on nie będzie się tym zajmował - podaje Adam Szustak OP.

Nie umie przegrywać

Za swoje błędy obwinia innych albo okoliczności. Nawet jeśli przegrał, to przecież nie była jego wina. Nie jest w stanie przyznać, że się po prostu mylił.

- Jeżeli już jest jakiś konflikt, a później rozmowa, to nie umie przyjąć, że ktoś inny ma rację. W jego rozumieniu przegrał - zaznacza.

Nie umie przepraszać

Bardzo trudno mu przychodzi przyznanie się do błędu i przeproszenie za to, co zrobił. - Kiedy nie da się uciec od tego, że coś było jego winą i to widać, to zachowuje się w taki sposób, żeby to wyglądało neutralnie. Żeby nie pokazać, że poniósł porażkę, dlatego zawsze miesza, żeby nie było, że ma przeprosić - mówi Adam Szustak OP.

Królewicz. Trzeba koło niego ciągle skakać i latać

- Bardzo trudno jest go zmusić do różnych obowiązków, a wręcz trzeba względem niego wykonywać te różne obowiązki. Taki facet, który uważa, że wszystko mu się należy. Spełniać jego zachcianki ma kobieta, bo to mu się należy, jako mężczyźnie. I nie chodzi o to, że żona ma pewne obowiązki względem męża - oczywiście, że ma, ale tu chodzi o postawę roszczeniową. To się mu należy i tak ma być - dopowiada dominikanin.

Gadżeciarz

Kolejną oznaką u niedojrzałego mężczyzny - jaką wymienia Adam Szustak - jest hobby, które pochłania ogromną i nadmiarową ilość czasu.

- Są tacy mężczyźni w różnym wieku, którzy mają dużo takich hobbystyczno-odpoczynkowych rzeczy, którym poświęcają dużo czasu. Fajnie jeśli ma sporty, ale chodzi o to, by nie stały się przeszkodą w byciu z rodziną. Nie chodzi o to, że mężczyzna nie ma do tego prawa, ale o to by takie hobby nie stało się ucieczką, gdzie nieustannie szuka i realizuje - przestrzega dominikanin.

Relacja z matką

Ucieczka albo uzależnienie. Tu niedojrzałość ukazuje się w dwóch skrajnościach. - Pierwsza, kiedy niedojrzały mężczyzna jest od swojej matki całkowicie zależny, jest maminsynkiem, chorobliwie związanym z matką - mówi Szustak i dodaje, że brakiem niedojrzałości może być również coś odwrotnego, czyli brak relacji z matką, który oznacza nieumiejętność podtrzymywania trudnych, być może często konfliktowych relacji.

Wobec powyższego, powstaje tu pytanie o to, czy z niedojrzałości można wyjść?

- Niedojrzałość jest stanem, z którego można wyjść, ale trzeba go najpierw zobaczyć, a potem naprawić. Taki mężczyzna musi zobaczyć i zgodzić się, że jest niedojrzały. Dopóki będzie mówił, że tak nie jest - nic się nie da zrobić - mówi Adam Szustak OP.

- I mówię do tych pań szczególnie, które są jeszcze przed związkiem małżeńskim. Jeżeli widzicie te wszystkie oznaki (mogą być w mniejszym lub większym stopniu) u swojego partnera, to pytanie - czy je widzi i czy nad nimi pracuje? Jeśli tak jest, to oczywiście niedojrzałość można naprawić. Natomiast jeśli nie ma u takiego mężczyzny konkretnej pracy nad sobą - uwaga przed małżeństwem - to prawdopodobnie z tego małżeństwa nic nie będzie. Wejdziesz w nie z dzieckiem i będziesz cierpieć - podsumowuje Adam Szustak OP.

Youtube/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Mika Dunin

Niektórzy będą wkurzeni. Niestety, nie znam lepszego - a przy tym mniej drastycznego od tragedii, wypadku, nieszczęścia - sposobu, żeby zatrzymać się w tym szalonym biegu i zacząć się zastanawiać nad własnymi przekonaniami i poczynaniami....

Skomentuj artykuł

Umysłowość i emocjonalność na poziomie kilkunastu lat. Znasz takich mężczyzn? A może to twój narzeczony?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.