Wozisz dziecko w przyczepce rowerowej? Stężenie toksyn jest w niej 18 proc. wyższe
Dzieci w rowerowych przyczepkach są narażone na groźne substancje. Na typowej drodze z przedszkola czy żłobka średnie stężenie zanieczyszczeń jest o 14 proc. wyższe w przyczepce, niż na wysokości rowerzysty. W porannych i popołudniowych godzinach szczytu może to być nawet 18 proc. więcej - informują naukowcy w piśmie "Journal of Hazardous Materials Advances”.
Dzieci przewożone w przyczepkach do rowerów są wystawione na silniejsze działanie zanieczyszczeń powietrza, niż osoba jadąca na siodełku. Pomóc mogą odpowiednie osłony - informują naukowcy w piśmie "Journal of Hazardous Materials Advances”.
Dziecko w przyczepce jest narażone na toksyczne substancje
- Ludzie, którzy przyczyniają się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza przez jazdę rowerem mogą narażać swoje dzieci na zanieczyszczenie na wyższym poziomie - mówi prof. Prashant Kumar, autor publikacji.
Naukowcy z University of Surrey przestrzegają, że pozornie ekologiczna i coraz bardziej popularna metoda transportu może nie być najlepszym rozwiązaniem. Jak twierdzą, na typowej drodze średnie stężenie zanieczyszczeń jest o 14 proc. wyższe w przyczepce, niż na wysokości rowerzysty. Po południu, kiedy wielu rodziców wozi dzieci w przyczepkach, stężenie toksycznych substancji jest w wózku o 18 proc. wyższe. Jeszcze gorsza sytuacja panuje w rannych godzinach szczytu, w najbardziej niebezpiecznych punktach - np. na światłach.
Zanieczyszczenie powietrza to częsta przyczyna chorób u dzieci
Tymczasem zanieczyszczenie powietrza to jedna z najważniejszych przyczyn śmiertelności dzieci do 5. roku życia - przestrzegają naukowcy. Powołują się na dane, według których rocznie na świecie umiera z tego powodu ok 500 tys. małych dzieci. Problem dotyczy także Polski - jakość powietrza w naszym kraju jest na ogół gorsza niż w innych europejskich państwach.
- Zachęcałbym rodziców do stosowania specjalnych zasłon na przyczepkach. Z rosnącą popularnością w Europie rowerów elektrycznych ważne jest, aby planiści zapewnili infrastrukturę odpowiednią dla bezpiecznego ekologicznego transportu - mówi prof. Prashant Kumar, autor publikacji, która ukazała się na łamach „Journal of Hazardous Materials Advances”.
Korzystasz z przyczepki? Zadbaj o odpowiednią osłonę dla dziecka
Jego zespół wykonał pomiary na ponad 80 trasach mierzących łącznie prawie 180 km. Sprawdził stan powietrza na różnych wysokościach, a w przyczepce z zakrywającą ją zasłoną i bez niej. Taki dodatek zmniejszał ilość szkodliwych związków aż o połowę. Badanie uwzględniło również wpływ związanego z pandemią lockdownu. Kiedy szkoły były zamknięte, a ruch na drogach mniejszy, ilość niebezpiecznych cząstek wokół dziecka spadła aż o 91 proc.
Link do publikacji: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2772416622000079
PAP / mł
Skomentuj artykuł