Depresja zwiększa ryzyko demencji

Depresja zwiększa ryzyko demencji
U osób cierpiących na depresję niemal dwukrotnie częściej pojawia się demencja, tj. problemy z pamięcią i innymi zdolnościami poznawczymi. (fot. Arty Smokes/flickr.com)
11 lat temu
<font color="#e61c1c">PZU partner serwisu "Wygrać z depresją"</font>  

Osoby cierpiące na depresję są bardziej narażone na problemy z pamięcią, czyli demencję, w starszym wieku - wynika z badań, które publikuje pismo "Neurology".

Zespół kierowany przez dr Jane Saczynski przeanalizował dane zebrane w grupie 949 osób o średniej wieku 79 lat. Wszyscy badani byli uczestnikami wieloletniego studium o nazwie Framingham Heart Study, którego celem było poznanie przyczyn chorób serca.

W momencie rozpoczęcia badania uczestnicy nie mieli problemów z pamięcią i innymi zdolnościami intelektualnymi. Wszyscy przeszli testy oceniające objawy depresji, problemy ze snem oraz relacje społeczne. Depresję stwierdzono u 125 osób (13 proc.). Stan zdrowia badanych śledzono przez kolejne 17 lat.

Prawidłowość ta dotyczyła zarówno kobiet, jak i mężczyzn i nie miała związku ze znanymi czynnikami ryzyka demencji, takimi jak wiek, wykształcenie i posiadany wariant genu zwiększającego ryzyko choroby Alzheimera (tj. wariant epsilon 4 genu APOE).

Na razie nie jest jasne, czy depresja wywołuje demencję, wiadomo jednak, że może wpływać na jej ryzyko na wiele sposobów, komentuje dr Saczynski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Depresja zwiększa ryzyko demencji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.