14 listopada - Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

14 listopada - Światowy Dzień Walki z Cukrzycą
Cukrzyca jest taką chorobą, która może się toczyć wiele lat i wywoływać szkody w organizmie, ale nie dawać żadnych objawów
PAP / slo

Co 5 sekund na świecie diagnozuje się cukrzycę u kolejnej osoby, co 10 sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań. 14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, chorobą, którą Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała za pierwszą niezakaźną epidemię.

Na cukrzycę, zaburzenie metaboliczne, które objawia się zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi, cierpi na świecie 285 mln osób. Liczba nowych zachorowań rośnie jednak w tak dramatycznym tempie, że Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) szacuje, iż w 2030 r. liczba ta wyniesie 438 mln. W latach 1985-2007 liczba chorych na cukrzycę wzrosła aż pięciokrotnie.

Ma to duży związek ze starzeniem się społeczeństw i przejmowaniem przez coraz większe rzesze ludzi "zachodniego" stylu życia, który charakteryzuje wysokokaloryczna dieta, brak ruchu, przewlekły stres. Aż 90 proc. przypadków choroby stanowi bowiem cukrzyca typu 2, na którą narażone są przede wszystkim osoby z nadwagą lub otyłością, prowadzące siedzący tryb życia.

Odzwierciedla to choćby ostatni raport polskiej Koalicji na Rzecz Walki Cukrzycą, z którego wynika, że wskaźnik masy ciała (BMI) statystycznej chorej z cukrzycą w Polsce wynosi 30, co oznacza pierwszy stopień otyłości, a dla statystycznego mężczyzny z cukrzycą wynosi 28, co oznacza nadwagę z zagrożeniem otyłością. U kobiet chorych na cukrzycę częściej niż u panów występuje otyłość olbrzymia - 5 proc. badanych ważyło więcej niż 100 kg, przy średnim wzroście tej grupy 158 cm.

DEON.PL POLECA

- Fakt, że mamy coraz więcej chorych na cukrzycę jest ściśle związany z coraz większą liczbą osób otyłych. Problem ten dotyczy również Polski.

Niestety, nasze władze nie prowadzą żadnych działań, które mogłyby pomóc w zahamowaniu epidemii otyłości. Przykład wielu krajów zachodnich pokazuje, że w walce z otyłością żadne oddolne inicjatywy nie przyniosą skutku, jeżeli nie jest w nią zaangażowany również rząd, np. poprzez sterowanie podatkami - obciążając większymi żywność mniej zdrową czy wprowadzając przepisy dotyczące zawartości sklepików szkolnych - powiedział diabetolog dr hab. Leszek Czupryniak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członek rady naukowej Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą.

W Polsce liczba chorych na cukrzycę jest szacowana na 2,6 mln, z czego 750 tys. żyje bez świadomości choroby i nie leczy się. Tymczasem, nieleczona lub źle leczona cukrzyca prowadzi do poważnych powikłań, jak zawały, udary, niewydolność nerek, amputacje nóg, utrata wzroku. Szacuje się, że cukrzyca i jej powikłania stanowią jedną z pięciu najczęstszych przyczyn zgonów w krajach wysoko rozwiniętych.

Dlatego bardzo ważne jest, by każda osoba po 45. roku życia mierzyła poziom glukozy we krwi przynajmniej raz na trzy lata, kiedy znacznie wzrasta ryzyko cukrzycy typu 2, przypomniał dr hab. Leszek Czupryniak. Osoby z grup ryzyka, tj. otyłe i z nadwagą, z nadciśnieniem tętniczym, chorobami układu krążenia, zaburzeniami lipidowymi (wysoki cholesterol), mające krewnych z cukrzycą (uwarunkowania genetyczne) powinny mieć taki pomiar wykonywany raz w roku. - Cukrzyca jest taką chorobą, która może się toczyć wiele lat i wywoływać szkody w organizmie, ale nie dawać żadnych objawów - zaznaczył specjalista.

Okazją do zmierzenia poziomu glukozy we krwi mogą być bezpłatne badania organizowane w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w różnych miastach Polski. Można je m.in. wykonać w sobotę i niedzielę w Centrum Handlowym Złote Tarasy w Warszawie, w godzinach 10-21. Wszyscy chętni będą też mogli zasięgnąć fachowej porady wykwalifikowanych pielęgniarek z Cukrzycowego Centrum Edukacji Lilly, które na dwa dni zagości w centrum handlowym. W niedzielę bezpłatne badania glukozy oraz pomiary ciśnienia tętniczego i masy ciała będą się odbywać w godz. 9-17 w holu głównym Pałacu Kultury i Nauki.

W Krakowie do godz. 16 w namiotach wokół Małego Rynku będzie można bezpłatnie zbadać poziom glukozy, cholesterolu, hemoglobiny glikowanej (pomaga ocenić jak dobrze pacjent kontrolował cukrzycę w ostatnich 3 miesiącach), ciśnienie tętnicze, masę ciała oraz skonsultować się z lekarzem diabetologiem czy dietetykiem.

Jednym z głównych punktów krakowskich obchodów jest Marsz Diabetyków, który wystartuje w niedzielę o godz. 10 przy Małym Rynku. Odbędą się tam również m.in. pokazy nordic walking. Organizatorzy chcą w ten sposób przypomnieć, że profilaktyka cukrzycy, jak również jej prawidłowe leczenie wymaga wprowadzenia zmian w stylu życia - regularnej aktywności fizycznej, mniej kalorycznej, urozmaiconej diety, kontroli ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu.

Na znak solidarności i jedności w walce z cukrzycą w wielu miastach na świecie i w Polsce zostaną oświetlone dobrze rozpoznawalne budynki, jak Tower w Londynie, Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

14 listopada - Światowy Dzień Walki z Cukrzycą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.