Dobroczynne kwasy tłuszczowe omega-3

(Fot. shutterstock.com)
Izabela Dutka /br

W książkach kulinarnych pojawia się coraz więcej przepisów o zdrowej, czyli beztłuszczowej diecie. Unikanie tłustych potraw wydaje się być najlepszą opcją dla zwalczania złego cholesterolu i otyłości. Tłuszcze są jednak bardzo ważnym elementem naszego odżywiania, którego nie możemy na stałe wyeliminować. W prawidłowym funkcjonowaniu organizmu niezastąpione są tłuszcze nienasycone omega-3.

Dobroczynne kwasy tłuszczowe omega-3 zwane Niezbędnymi Nienasyconymi Kwasami Tłuszczowymi (NNKT) mają najważniejsze znaczenie spośród tłuszczów. Ponieważ nasz organizm sam ich nie wytwarza, konieczne jest dostarczanie ich wraz z pożywieniem. Kwasy NNKT są niezbędnymi substancjami dla ludzkiego organizmu.

Tłuszcze to nie tylko źródło energii. Pełnią szereg innych ważnych funkcji w organizmie. Najbogatszym roślinnym źródłem kwasów omega-3 jest olej lniany, arachidowy i rzepakowy, nie brak ich także w rybach, skorupiakach, tofu, jajach, migdałach i orzechach włoskich. Jednak olej roślinny posiada tę przewagę nad olejami rybimi, że jest wolny od zanieczyszczeń metalami ciężkimi, które kumulują się w wątrobach ryb.

DEON.PL POLECA

Prawidłowy rozwój dzieci

Dbanie o zbilansowaną i zróżnicowaną dietę ważne jest w każdym wieku, a przede wszystkim u dzieci. Dostarczenie z codzienną dietą tłuszczów omega-3 jest konieczne dla wzrostu i rozwoju począwszy już od okresu płodowego. Związki te potrzebne są w całym okresie ciąży, a ich zapotrzebowanie wzrasta wtedy aż czterokrotnie.

W ostatnim trymestrze ciąży najintensywniej rozwija się układ nerwowy dziecka, którego głównym budulcem są właśnie kwasy omega-3 stanowiące blisko 60% wszystkich tłuszczów budujących mózg. W związku z tym już od momentu poczęcia jak również w okresie laktacji mama powinna dbać o to, by wzbogacać swoją codzienną dietę w te związki.

Potwierdzono, że noworodki matek o wysokim stężeniu omega-3 we krwi spokojniej śpią i rzadziej się budzą. Natomiast dzieci, których matki spożywały w czasie ciąży oraz w trakcie karmienia piersią dodatkowe dawki tych kwasów, miały istotnie wyższy poziom inteligencji niż dzieci, których matki nie uzupełniały swojej diety o ten składnik. To nie koniec dobroczynnych działań tych tłuszczów na najmłodszych.

Są jeszcze substancją budulcową dla siatkówki oka, a ich odpowiednie stężenie poprawia ostrość widzenia niemowląt w pierwszym roku życia. Ponadto zmniejszają ryzyko niewydolności oddechowej wcześniaków i wspierają funkcje układu odpornościowego, zwalczając infekcje.

Wpływ na wydajność mózgu

Omega-3 istotny wpływ mają na rozwój funkcji poznawczych i psychoruchowych. Niedobór w organizmie malucha jest jedną z przyczyn nadpobudliwości, czyli ADHD. Uzupełnianie ich w diecie obniża znacznie nadpobudliwość, ma korzystny wpływ na rozwój intelektualny, zwiększa zdolność koncentracji i zapamiętywania. Odpowiedni poziom omega-3 w organizmie przyspiesza i reguluje przepływ informacji w układzie nerwowym. Dzięki temu dziecko lepiej przyswaja wiedzę i szybciej się uczy.

Omega-3 kontra dolegliwości

Wśród osób dorosłych również wskazane jest wprowadzanie nienasyconych kwasów tłuszczowych do codziennej diety. Mogą one znacznie ograniczyć powstawanie i rozwój wielu chorób oraz stanów zapalnych organizmu. Kwasy te znajdują szerokie zastosowanie w profilaktyce i leczeniu m.in. chorób układu sercowo-naczyniowego, układu pokarmowego czy nerwowego. Aktualne wyniki badań naukowych potwierdzają także przeciwnowotworowe właściwości omega-3. Działanie to dotyczy przede wszystkim raka prostaty, piersi, wątroby, jelita grubego, trzustki i żołądka.

U podłoża reumatyzmu, nadciśnienia, arytmii, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, zawału, udaru mózgu i wielu innych, często śmiertelnych chorób leży niewłaściwa dieta ograniczona w kwasy omega-3.

Korzyści zdrowotne z ich regularnego spożywania są niezliczone i mogą przynieść zbawienny efekt dla wydolności naszego organizmu. Warto więc zwiększyć udział tego składnika w codziennej diecie, aby cieszyć się dobrym samopoczuciem i uniknąć częstych wizyt u lekarza.

Materiał sponsorowany

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dobroczynne kwasy tłuszczowe omega-3
Komentarze (3)
M
Monster
12 marca 2015, 21:14
Zacny artykuł! ;)
J
Jaskółka
11 marca 2015, 21:23
 świetny artykuł
N
nn
11 marca 2015, 21:02
Interesujący artykuł ! Polecam !