Jaskra. Co przyczynia się do jej rozwoju?

Jaskra. Co przyczynia się do jej rozwoju?
Na jaskrę choruje ponad 60 milionów ludzi na świecie, jednocześnie jest to druga wiodąca przyczyna utraty wzroku (fot. Agência Senado / flickr.com)
PAP - Nauka w Polsce

Nagromadzenie nieprawidłowego białka - tzw. gamma synukleiny w neuronach nerwu wzrokowego przyczynia się do rozwoju jaskry i utraty wzroku - informują naukowcy na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Jaskra jest chorobą neurodegeneracyjną prowadzącą do uszkodzenia nerwu wzrokowego, który przesyła informacje z oczu do mózgu i utraty wzroku.

Według statystyk, na jaskrę choruje ponad 60 milionów ludzi na świecie, jednocześnie jest to druga wiodąca przyczyna utraty wzroku. Najwyższym ryzykiem są obarczone osoby starsze, jednak zdarza się, że chorują również dzieci.

Wcześniejsze badania sugerowały, że w rozwoju jaskry ważną rolę odgrywa tzw. główka nerwu wzrokowego - miejsce, z którego wychodzą komórki nerwowe przenoszące informację z oka do mózgu.

Co więcej, ku swojemu zdziwieniu naukowcy odkryli, że w okolicach główki nerwu wzrokowego astrocyty usuwają resztki osadu neuronów, które obumierają w wyniku jaskry. Badacze podejrzewają, że podobne zjawisko może również występować w przebiegu innych chorób neurodegeneracyjnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jaskra. Co przyczynia się do jej rozwoju?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.