Jesteś w ciąży? Możesz ćwiczyć codziennie

Jesteś w ciąży? Możesz ćwiczyć codziennie
(fot. Nina Matthews Photography / flickr.com / CC BY)
PAP / drr

Kobieta w ciąży powinna uprawiać umiarkowaną aktywność fizyczną, najlepiej codziennie, co najmniej 30 minut. Korzystny jest też nordic walking - poinformowano podczas zakończonego w sobotę IV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością w Zawierciu.

Podczas sesji poświęconej otyłości w praktyce położniczej prof. Agata Karowicz-Bilińska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi poinformowała, że najniższe ryzyko powikłań ciąży zaobserwowano u ciężarnych z BMI (wskaźnikiem masy ciała) poniżej 23, natomiast istotny wzrost ryzyka powikłań obserwuje się u pacjentek ze wskaźnikiem BMI powyżej 30.

BMI wylicza się dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost wyrażony w metrach i podniesiony do kwadratu. Przyjmuje się, że osoby o prawidłowej wadze mają wskaźnik BMI między 18,5 a 24,99 kg/m2. BMI powyżej 25 kg/m2 oznacza nadwagę.

Karowicz-Bilińska przypomniała, że wiele kobiet popełnia błąd jedząc "za dwoje". Tymczasem w pierwszym trymestrze ciąży nie ma w ogóle wzrostu zapotrzebowania energetycznego.

DEON.PL POLECA

"Nadmierne jedzenie, dostarczanie bardziej kalorycznych porcji, działa więc w tym okresie tylko przeciwko zdrowiu dziecka. W drugim i trzecim trymestrze ten wzrost zapotrzebowania nie jest bardzo intensywny. Najlepszy okres na utratę masy ciała to czas karmienia piersią, bo wydatek energetyczny związany z karmieniem jest znacznie większy. Jeżeli chcemy więc pacjentkę odchudzić, to najlepszy moment - oczywiście musi być odpowiednio zmotywowana" - podkreśliła.

Prawidłowy przyrost wagi w czasie ciąży to 12,5 kg, zaś w przypadku osób otyłych powinien wynosić 6,8 kg.

Według światowych zaleceń umiarkowana aktywność fizyczna jest wskazana od samego początku ciąży aż do zakończenia, jeśli tylko nie ma zagrożenia poronieniem lub przedwczesnym porodem. "To co najmniej 30 minut dziennie, najlepiej codziennie, a co najmniej 3 razy w tygodniu" - mówiła prof. Karowicz-Bilińska.

Ćwiczenia podejmowane przez ciężarną powinny służyć zniesieniu negatywnych efektów zmian, jakie zachodzą podczas ciąży, jak przesunięcie środka ciężkości, zmiana krzywizny kręgosłupa i dolegliwości ze strony kręgosłupa lędźwiowego.

Za wyjątkowo korzystny dla ciężarnych profesor uznała nordic walking. "To zupełnie inny sposób chodu, który daje zdecydowane odciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, stawów krzyżowo-biodrowych, a więc pomaga w znoszeniu dolegliwości bólowych w czasie ciąży. Wzmacnia też mięśnie kręgosłupa i promuje zachowanie prawidłowej postawy" - powiedziała.

Inne wskazane dla ciężarnych formy aktywności fizycznej to: chód, pływanie i aqua aerobic, joga, pilates, body ball, zajęcia w szkołach rodzenia, stretching, fitness dla ciężarnych.

Jak poinformowała prof. Karowicz-Bilińska, aż 44 proc. kobiet w ciąży nie zmienia sposobu odżywiania, a 50 proc. nie zna i nie stosuje zasad zdrowego żywienia, a jedynym elementem promującym rozwój ciąży jest przyjmowanie przez nie witaminowych suplementów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jesteś w ciąży? Możesz ćwiczyć codziennie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.