Nowa technika diagnozowania arytmii

Nowa technika diagnozowania arytmii
Nieprawidłowości w przewodzeniu sygnału w mięśniu sercowym to ważna przyczyna śmierci i niepełnosprawności. (fot. sxc.hu)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce slo

Nowa elektromechaniczna metoda obrazowania może być alternatywą dla bardziej inwazyjnych i droższych sposobów rozpoznawania arytmii - informuje serwis "EurekAlert".

Naukowcy z Columbia Engineering School opracowali metodę, która powinna pozwolić lekarzom na tanie i nieinwazyjne rozpoznawanie nieregularnej pracy serca - arytmii, na przykład migotania przedsionków i komór.

Nieprawidłowości w przewodzeniu sygnału w mięśniu sercowym to ważna przyczyna śmierci i niepełnosprawności. Wraz ze starzeniem się społeczeństwa ich występowanie będzie coraz częstsze - na przykład najczęściej występujące migotanie przedsionków będzie w roku 2050 dotyczyło 12 milionów osób.

Już obecnie migotanie przedsionków jest przyczyną od 15 do 20 proc. udarów mózgu, a związane z tym koszty sięgają 6,65 miliarda dolarów.

Metoda Electromechanical Wave Imaging (EWI) opiera się na wysyłaniu niezogniskowanych ultradźwięków poprzez ścianę klatki piersiowej do serca, co pozwala uzyskać obrazy serca przy bardzo krótkim czasie ekspozycji (do 2000 obrazów na sekundę). Umożliwia to rozpoznanie nieprawidłowych skurczów serca już na podstawie jednego jego uderzenia, bez potrzeby zakładania pacjentowi specjalnych elektrod.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowa technika diagnozowania arytmii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.